Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Efsane Counter-Strike Serisinin Dünden Bugüne Duygulandıran Gelişimi

-

Counter-Strike serisine hiç elini sürmemiş olan yok denecek kadar azdır. Hepimizin hayatının bir bölümünde muhakkak haşır neşir olduğumuz bu seri, gerek 1.6 oyunu, gerek son yıllarda epey popüler olan Global Offensive oyunu ile hayatlarıma bir şekilde dokundu.

Gelin bu efsaneleşmiş oyun serisinin dünden bugüne gelişimine göz atalım.

Counter-Strike (1999)

Half-Life oyununun üzerindeki çalışmalar sonucu bir mod olarak ortaya çıkan Counter-Strike 1999 yılında beta olarak sonrasında 2000 yılında ise tam sürüm olarak piyasaya sürüldü. Teröristler ve Anti Teröristler isimli iki takım vardır. Başında saatler geçirdiğimiz ve takip eden yıllarda severek takip edeceğimiz serinin ilk oyununda üç oyun modu var: Bomba imha, Esir kurtarma ve Suikast.

Counter Strike: Condition Zero (2004)

Condition Zero, Counter Strike serisinin 2.oyunudur. İlk oyun gibi multiplayer modu içeriyor. İlk oyundan farklı olarak tek kişilik bir hikaye modu vardır fakat otoritelerce bu mod pek başarılı bulunmamıştır.

Counter-Strike Condizion Zero: Deleted Scenes (2004)

Turtle Rock Studios yeni oyunun yapımını üstlenmeden önce Ritual Entertainment oyunu üstlenmişti ve bu sayede Deleted Scenes oluştu. Deleted Scenes yapım aşamasındaki oyundaki 18 görevden 12’sini oynanabilir kılıyor. Oyunda sadece tek oyunculu mod var. Oyunun getirdiği yeni özellik ise karakterimiz tarafından kullanılabilen görev ekipmanları.

Counter-Strike: Source (2004)

Eski GoldSrc’nin bırakılıp, yeni Source motorunun kullanıldığı ilk oyundur. Oyun bir önceki oyuna göre grafik geliştirmeleri, kaplama iyileştirmeleri ve karakter modelleri geliştirmeleri almıştır. 2010 yılına kadar güncelleme almaya devam etmiştir ve oyuncular tarafından günümüzde bile oynanmaya devam eden bir oyundur.

Counter-Strike Online (2008)

Counter-Strike Online, tüm dünyada birkaç ülke dışında fazla oynanmıyor. Çin marketini hedefleyen bir oyundur.

Counter-Strike: Global Offensive (2012)

CS:GO, çıktığı tarihten bu yana alanında rakipsiz ve çok canlı kalan bir oyun. Sürekli güncellenmeye devam ediyor ve düzenli olarak turnuvaları yapılıyor. Rekabetçi modunu ilk defa bu oyunla tanıdık ve bu mod oyuncular tarafından çok sevildi. 10’dan fazla oyun modu ve 34 adet silah barındırıyor. “Operasyon” adı altında büyük güncellemeler yaparak yeni haritalar  ve düzeltmeler ile oyunu canlı tutuyor. CS:GO e-spor dünyasında da çok büyük bir yere sahip.

Counter-Strike Nexon: Zombies (2014)

Counter-Strike Online’a çok benzetilen oyun, Online'ın aksine batı ülkelerinde de yayınlandı. Ekstradan bir zombi modu içermesiyle bilinen Nexon, Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabiliyor. Oyun crafting sistemi de içeriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
so-far-so-good

BETA 4.0 çıktığında bomba koyma olayını kimse bilmiyordu henüz. bombayı patlatıp sürekli kazanıyorduk.

Görüş Bildir