Görüş Bildir
Haberler
EDHO’nun Aziz’i Ragıp Savaş Kimdir? Ragıp Savaş Hangi Yapımlarda Rol Almıştır?

EDHO’nun Aziz’i Ragıp Savaş Kimdir? Ragıp Savaş Hangi Yapımlarda Rol Almıştır?

ATV’den bu akşam EDHO fırtınası esecek. Reyting rekortmeni dizi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, bu akşam 200. bölümle ekranlara gelecek. EDHO’da yeni yüzleri ise internetin gündeminde. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni sezonda 12 yeni isim yer alacak. EDHO’nun yeni yüzlerinden biri de Aziz karakteri ile Ragıp Savaş olacak. Peki, Ragıp Savaş kimdir? Ragıp Savaş kaç yaşındadır, hangi yapımda rol almıştır? İşte EDHO’nun Aziz’i Ragıp Savaş’ın hayatı ve kariyeri…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni sezonda EDHO’ya dahil Aziz karakteri ile katılacak Ragıp Savaş ile ilgili internette yapılan aramalar çoğalmış durumda. EDHO’nun Aziz’i, Tipi ve Emine’nin yeğeni olarak diziye dahil olacak. Masa’da Tipi’nin yerini alacak olan Aziz, hastalık derecesinde titiz bir karakter olarak öne çıkıyor. İşte EDHO’nun Aziz’i Ragıp Savaş ile ilgili detaylar…

Ragıp Savaş Kimdir?

Ragıp Savaş Kimdir?

Ragıp Savaş, 24 Ekim 1966 yılında İzmit’te dünyaya gelmiştir. 1972-1977 yıllarında İsmet İnönü İlkokulu’nda okudu. 1977-1980 yıllarında Merkez Ortaokulu’na gitti. 1980-1983'te İzmit Lisesi’nde öğrenim gördü ve İzmit Lisesi’nden mezun oldu. 1983 yılında İzmit’te amatör olarak sürdürdüğü voleybol hayatını, Eczacıbaşı SK’ne transfer olarak profesyonel olarak sürdürmeye başladı. 

1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1990 yılında yüksek dereceyle mezun oldu ve aynı yıl kurulan Türkiye’nin 3. Ödenekli Tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda profesyonel sanat yaşamına başladı ve genç yaşta bu tiyatronun kurucularından biri olma şansına sahip oldu.

Sanatçının ilk oyunu 1990 yılında Aziz Nesin’in yazdığı Ahmet Gülhan’ın yönettiği “Demokrasi Gemisi”dir. Aynı sezon Nâzım Hikmet’in yazıp Kenan Işık’ın yönettiği “İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu?” adlı oyunda başrol alarak Petrof’u oynamış ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde 5 ödüle layık görülmüştür.

Ragıp Savaş, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol almıştır. Dünyanın en önemli tiyatrolarından biri olan Gürcistan Rustaveli Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni ve dünya çapında üne ve başarıya sahip yönetmen Robert Sturua ile Sofoklers’in Antigonesi’nde Kreon rolünü oynamış ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde birçok ödül almıştır.

Sanatçı aynı zamanda 1998-2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni (Müşfik Kenter) Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne vekaleten atanmıştır, hâlen bu görevini sürdürmektedir.

2004 yılında sinema kariyerine “Neredesin Firuze” adlı filmle adım atmıştır. Özel televizyon kanallarında da çeşitli dizilerde rol almaktadır.

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın