Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Edebiyatçılar Kitaplarıyla Suriyelilere Can Simidi Oldu: 1 Milyon Sterlin Birikti

 > -

İngiltere genelinde faaliyet gösteren yaygın bir kitabevi zinciri, Ekim ayında başlattığı yardım kampanyasında 1 milyon Sterline ulaştı.

Her şey Waterstones adlı İngiliz kitabevi zincirinin, ülkedesindeki büyük yayınevlerine yaptığı yardım çağrısıyla başlamıştı.

Kampanyanın adı, Buy Books For Syria (Suriye için kitap al)

Buna çağrıya göre, yayınevleri çok satan yazarlarının kitaplarından bağış yapacak, mağazalarda satılan bu kitapların tüm geliri doğrudan Suriyeli göçmenlere yardım yapan bir derneğe aktarılacaktı.

Yayınevlerinin yanında, kampanyaya ünlü edebiyatçılar da bireysel olarak destek vermişti.

Bu edebiyatçıların arasında Mark Haddon, Neil Gaiman, Salman Rushdie gibi isimler yer alıyor.

Ve Oxfam Derneği, bu sabah yaptığı açıklamada Waterstones satışlarının hedeflenen 1 milyon Sterlinlik (4.2 milyon Türk Lirası) hasılata ulaştığını açıkladı.

Oxham, hedefe ulaşılmasının ardından kampanyanın en büyük destekçilerinden olan Mark Haddon'a resmi Twitter hesabından teşekkür etti.

Yazar Mark Haddon “Vakit müreffeh devletlerin ellerini cebine atma ve uygun yardımı yapması vakti. Daha çok maddi yardım ve daha çok misafirperverlik, Avrupa’daki Suriyelilere büyük fayda sağlayacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Başbakan David Cameron’ın da dikkatine sunulan kampanyada, hükümetin bu konuda daha özverili olması gerektiği kampanyanın destekçileri tarafından ifade edildi.

Suriyeli göçmenlere ulaştırılacak yardımla ilgili Londra’da yapılacak toplantının bugünlerde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Oxfam’a göre Avrupalı hükümetler, şu ana kadar Suriyeli göçmenlerin ihtiyacı olan yardımın ancak yarısını karşılamış durumda.

Oxfam ve Waterstones'un bu yardımsever işbirliğinin; Devletler, kurumlar ve entelektüeller için bir örnek teşkil etmesini ümit ediyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nukleerbaslikliterlik

Çok güzel bir çalışma olmuş.Aslında bence aynısını sinema sektöründe yapsalar müthiş paralar toplanır.Gönüllü yönetmen ve senaristlerin yardımıyla Küçük küçük rolleri ücretsiz oynayacak Hollywood yıldızları olan bir film en az 500 milyon toplar bu da ciddi bir yardım demek.

Görüş Bildir