E-Ticaret'te Yeni Vergi Dönemi: Yurt Dışı Alışverişlerinden Stopaj Alınacak!

 > 
165PAYLAŞIM

Maliye Bakanı Naci Ağbal Türkiye'de e-ticaret hizmeti veren fakat vergi ödemeyen şirketlerden spotaj kesileceğini açıkladı. Booking ve e-Bay gibi internet sitelerinden vergi kesilmesi gündemde. Ağbal bu uygulama için bir Bakanlar Kurulu kararı hazırlığı yaptıklarını bildirdi...

Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil’e konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’de e-ticaret hizmeti verip herhangi bir mükellefiyeti olmayan firmalara vergi getirileceğini açıkladı. Türkiye'de mükellef olan internette satış yapan firmaların düzenleme dışında kalacağını vurgulayan Ağbal, merkezi yurt dışında olan bir internet sitesi eğer Türkiye'de mükellef değilse alışveriş yapılırken belli bir oranda stopaj kesileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu kararı hazırlanıyor

Ağbal, elektronik ticaretin artmasının işletmeler için yeni fırsatlar getirdiğini, internette yapılan ticaretin de vergiye tabi olduğunu ifade etti. Elektronik ticaretin vergilendirilmesi konusunda birkaç alanda faaliyet yürüttüklerini kaydeden Ağbal, bunun için bir Bakanlar Kurulu kararı hazırlığı yaptıklarını bildirdi.

Bankalar tarafından kesilecek

Elektronik ortamda bankalar üzerinden yapılan para transferlerinde yurt dışı kaynaklı yapılacak ödemeler için stopaj kesilmesi sistemini getireceklerini açıklayan Ağbal, “Örneğin İrlanda'da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye'de işyeri yok. Türkiye'de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye'de. Biz de Türkiye'den yurt dışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurt dışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya (bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin) diyeceğiz” dedi.

'Bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız.'

Stopaj kesintisinin alıcıya yani tüketiciye ait olmayacağını vurgulayan Ağbal, “Yurt dışındaki firma yurt içinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara (Bunlara yapılan ödemelerden yüzde şu kadar vergi kesin) diyeceğim. Ödeme transferi yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız.” diye konuştu. Ağbal oranın henüz belirlenmediğini söyledi.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir