Duygusal Şantaja Uğrayanların Bu Süreçten Güçlü Çıkmasını Sağlayacak 15 Etkili Taktik

3PAYLAŞIM

Fiziksel şantaj kadar net çizgileri olmayan duygusal şantaja karşı nasıl dik durabileceğinizi biliyor musunuz? İşte duygusal şantajla mücadele edenlerin rahat bir nefes almasını sağlayacak 15 faydalı yöntem.

1. Duygusal şantaja maruz kaldığımızı nasıl anlarız?

Taraflar arasındaki iletişimi sürdürülemez hale getiren ve bir tarafın mağduriyetiyle sonuçlanan duygusal şantaj, ilişkilerin sona ermesinin en büyük sebeplerinden biri. Duygusal şantaj; suç, korku, bağ, sorumluluk gibi duyguları kullanarak kişinin manipülasyona maruz bırakılması olarak tarif ediliyor. Fiziksel şantaj kadar net çizgileri olmayan duygusal şantajın detayları için alttaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Duygusal şantaja maruz kaldığınızı gösteren işaretleri görmek için bu içeriğimizi inceleyebilirsiniz:

İkili İlişkilerde Duygusal Şantaja Maruz Kaldığınızı Gösteren Ömür Törpüsü İşaretler - onedio.com
İkili İlişkilerde Duygusal Şantaja Maruz Kaldığınızı Gösteren Ömür Törpüsü İşaretler - onedio.com

2. Bakış açınızı değiştirin ve saygıyı hak ettiğinizi unutmayın.

Herkes saygı görmeyi hak eder! Siz izin vermediğiniz sürece hiç kimse sizin yerinize karar verme, sizin hayatınızı değiştirme hakkında sahip değildir. Kimle iletişim kuruyor olursanız olun, diyaloğunuza dışarıdan bir gözle bakın ve hak ettiğiniz saygıyı gördüğünüzden emin olun. Eğer haksızlığa uğradığınızı ve tercihlerinizin bir değeri olmadığını düşünüyorsanız, o zaman duygusal şantaj söz konusu olabilir.

3. Maruz bırakıldığınız durumun duygusal şantaj olduğundan emin olun.

Duygusal şantaj, fiziksel şantaj kadar net çizgilere sahip değildir. İkili iletişimde yaşadığınız her tartışma, duygusal şantaja uğradığınız anlamına gelmiyor. Eğer sürekli korku, endişe, suçluluk duygusu, sorumluluklarını yerine getirememe gibi duygular hissediyorsanız, bunlar duygusal şantajın işaretleri olabilir. Sorunu doğru yorumlamak, çizeceğiniz yol haritasını belirlemek için oldukça önemli.

4. Anlaşmazlıkların temelinde yatan sebepleri çözümlemeye çalışın.

Duygusal şantaj genellikle iletişim sorunları, kaybetme korkusu gibi sebeplerden doğuyor. Eğer duygusal şantaja maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, olayın altında yatan sebepleri bulmaya çalışın. Sakin kafayla, realist bir şekilde düşünmek ufkunuzu açabilir. Eğer sorunun sebeplerini doğru anlarsanız, çözüme dair fikirleriniz de yapboz gibi yerine oturacaktır.

5. Nasıl bir yöntem izlemek istediğinize karar verin.

Duygusal şantaja maruz kaldığınızda karşınızdaki kişi ebeveynleriniz, arkadaşınız ya da sevgiliniz olabilir. Bu durumda önünüzde 3 seçenek olacak. Ya durumu olduğu gibi kabulleneceksiniz ya daha sağlıklı bir iletişim için çabalayacaksınız ya da ilişkiyi sonlandıracaksınız. Hangisini istediğinize ancak siz karar verebilirsiniz.

6. Sorunları sağlıklı bir biçimde masaya yatırın ve konuşun.

Tartışmaları içinden çıkılmaz boyuta getiren şey genellikle iletişim kopukluğu oluyor. İki tarafın da sakin olduğu bir dönemde, sağlıklı bir biçimde konuyu ele almak çözümün ilk adımı olabilir.

7. Ofansif olmayan bir üslupla yaklaşarak saygı çerçevesini koruyun.

Duygusal şantaja maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, karşı tarafla sağlıklı iletişim kurmanız önemli. Dinlendiğinizden emin olmak ve aynı perdede buluşmak için üslubunuzu dikkatli seçmelisiniz.. ''Üzgün olmanı anlıyorum ama bu konuda aynı fikirde değilim.'' ya da 'Hayal kırıklığına uğradığın için üzgünüm ancak...'' gibi bir üslupla yaklaşmanız, sorunu çözmenizde fayda sağlayacaktır.

8. Aşılmasını istemediğiniz kişisel sınırları net bir şekilde belirtin.

Artan samimiyetle birlikte insanlar birbirlerinin hayatına ve kararlarına müdahale edebiliyor. Sizin için hassas olan çizgileri net bir şekilde belirlemek, ileride olması muhtemel tartışmaları kökünden çözebilir.

9. Partnerinizin değişip değişmeyeceğine dair fikir yürütün.

Bunu anlamak pek kolay sayılmaz zira insanlar kolay kolay değişmiyor. Yine de sözlerinizin anlaşıldığını görmek ve yapıcı cevaplar almak, işlerin iyiye gideceğine dair bir işaret olabilir.

10. Duygusal davranmaya biraz mola verip olayları mantık çerçevesi içerisinde yorumlayın.

Güçlü bağ kurduğumuz insanlarla olan iletişimi doğru yönetmek pek kolay olmuyor. İşler çığrından çıkmadan önce iletişiminizi mantıksal bir süzgeçten geçirmek, olayları objektif bir şekilde yorumlamanızı sağlayacaktır.

11. Tehlikede olmadığınızdan emin olun.

Tansiyonun yükseldiği ilişkilerde insanlar kendilerini kaybedebiliyor. Özellikle duygusal şantaj uygulayan kişiler, kendilerine ya da çevrelerindekilere zarar verme eğiliminde olabilirler. Böyle bir durumun söz konusu olmadığından emin olun ve ihtiyaç duyuyorsanız uzman görüşlerine başvurun.

12. Kendinizi ve çevrenizdekileri hem duygusal hem de fiziksel olarak koruduğunuzdan emin olun.

Eğer ikili iletişimdeki sorunların ciddi boyutlara ulaştığını düşünüyorsanız, bir an evvel uzmanlardan yardım almanız sağlıklı olacaktır. Elbette bu süreçte hem duygusal hem de fiziksel olarak kendinizi korumaya almanız önem taşıyor. Burada korumaya almaktan kasıt, tartışmaları büyütmemek ve tansiyonu yükseltmemek olabileceği gibi araya biraz mesafe koymak, tatile gitmek gibi seçenekler de olabilir.

13. Uzman görüşü almakta fayda var.

Gerek aile gerekse arkadaş arasında yaşanan anlaşmazlıklar, doğru bir üslupla çözülmezse içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Alanında uzman psikologlar, süreci doğru yönetmeniz konusunda size destek olacaktır.

14. Aile, arkadaş ya da sevgili: İlişkinin geleceği için doğru kararı aldığınızdan emin olun.

Elbette her ilişkide sorunlar, anlaşmazlıklar yaşanacaktır. Olaylara pozitif odaklı yaklaşmak, en karmaşık problemleri bile çözmenizi sağlayabilir. Durum ne olursa olsun, ikili ilişkiniz toksik bir hal almadan önce doğru adımları attığınızdan emin olun.

15. Özgürlüğünüzü yeniden kazananın.

Özgürlük gibisi var mı!

İkili İlişkilerde Duygusal Şantaja Maruz Kaldığınızı Gösteren Ömür Törpüsü İşaretler - onedio.com
İkili İlişkilerde Duygusal Şantaja Maruz Kaldığınızı Gösteren Ömür Törpüsü İşaretler - onedio.com
Psikolojik Şiddet Uygulayan İstismarcı Bir Arkadaşınız Olduğunun 13 İşareti - onedio.com
Psikolojik Şiddet Uygulayan İstismarcı Bir Arkadaşınız Olduğunun 13 İşareti - onedio.com
İlişki Yaşarken Nasıl Birine Dönüşüyorsun? - onedio.com
İlişki Yaşarken Nasıl Birine Dönüşüyorsun? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir