Duş Bile Alamıyor! Kendi Teri ve Gözyaşı da Dahil Cildine Değen Her Türlü Sıvıya Alerjisi Olan Kadın

-
Abone ol

Bir şeylere alerjik olmak zaten kötüyken, bir de suya alerjiniz olduğunu düşünün.

Kaynak: https://metro.co.uk/2019/07/29/woman-bre...

25 yaşındaki Valentina'nın belki de şu hayatta en sık karşısına çıkan ve ihtiyaç duyduğu şeye alerjisi var.

Metro'nun haberine göre ergenlik döneminde Kaliforniya'ya taşınan Valentina'ya su ürtikeri tanısı konuldu. Bu rahatsızlık nedeniyle Valentina'nın cildi suya maruz kaldığı zaman kızarıklık ve kurdeşen başlıyor. Yalnızca dışarıdan suya maruz kalması değil, kendi teri ve gözyaşları da alerjisinin tetiklenmesini sağıyor. Cildi hemen kızarıyor ve kaşıntısı başlıyor. Sonuç olarak Valentina dışarıda zaman geçireceği zaman açık renk giyinmek ve yağmurdan uzak durmak zorunda.

Amerika'da yaşadıkları dönemde 17 yaşındayken Valentina'nın alerjik reaksiyonunu ailesi fark etmişti. Ama suda bir sorun olduğunu düşünmüşlerdi.

Doktor kontrolünde ise ilk etapta vitamin eksikliğinden şüphelenildi. Valentina ılık suya maruz kaldığında iki dakika içerisinde alerjisi başlarken, soğuk sıvılarda reaksiyon daha yavaş gerçekleşiyordu. Ayrıca vücudu ve yüzü arasında da reaksiyon farkı vardı. Yüzündeki kızarıklıkların ortaya çıkması için sıvının sıcaklığı fark etmezken, vücudundaki kızarıklıklar için ılık suda daha hızlı reaksiyon meydana geliyordu. 

"Her sıvı alerjimi tetikleyebiliyor: su, ter, tükürük ve hatta sulu bir meyvenin suyu bile."

"Alerjimi insanlara söylediğim zaman bana en çok sorulan soru nasıl duş aldığım oluyor."

"Yazın soğuk suyla hızlıca duş alıyorum. Kışın ise 3 dakikadan kısa süre ılık suyla duş alıyorum veya ıslak lifle kendimi temizliyorum. Saçımı ise küvete eğilerek yıkıyorum böylece cildim suya daha az maruz kalıyor."

Valentina terlemesine neden olacak herhangi bir fiziksel aktiviteden uzak duruyor.

Üniversite zamanı boyunca gün boyu sınıflar nemli ve sıcak olduğu için akşam derslerine katıldı. Aloe vera da içerek birçok farklı çözüm ve tedaviye başvurdu ama hiçbiri cildinin kızarmasına ve kaşınmasına engel olmadı. 

"Vücudum soğuk havuzda yarım saat herhangi bir sorun olmadan durabilir ama sonrasında kızarıklıklar yavaşça ve daha az acıyarak başlıyor. Eğer jakuziye, saunaya veya küvete girersem 1-2 dakika içerisinde hemen kızarıklıklar ortaya çıkıyor. Ama sporda terlediğim zaman veya köpeğim beni yaladığı zaman da hemen kızarıklıklar başlıyor. Bu yüzden sadece sudan ötürü olduğunu söyleyemem."

Valentina ayrıca sosyal medyada durumunu açıkladığı zaman teselli bulduğunu söyledi.

Valentina kendisiyle aynı sağlık sorununu yaşayanlara da tavsiyelerde bulunuyor. Ayrıca yaşadığı sorunun kendisini engellemesine de izin vermemek için elinden geleni yapıyor. 

"Vücudum kuru kaldığı sürece su alerjim hayattaki mutluluğumu etkileyemez."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizemakay

iyi de niye soyunuk bu

stolk

Yazık ya böyle her şeye dikkat ederek yaşamak çok zordur

fchinaski

Kopegine yalatmasin kendisini. Kopegim yalayinca alerji basliyor ne aq

xenuda

kuru temizlemeye gitsin :)

Görüş Bildir