Durun, Siz Kardeşsiniz: Sokakta Ufak Bir Davranışı Yüzünden Öfkeyle Yaklaştığınız O Kişi Sizin Akrabanız!

101PAYLAŞIM

Bu içeriği okuyacak olan siz ve biz de akrabayız, işin aslını öğrenelim de birbirimize iyi davranalım. 🤓

Kaynak: https://twitter.com/Graham_Coop/status/1...

Sokakta yanından geçip gittiğimiz ve bir dakika sonra suratını bile tanımadığımız, aynı dünyayı paylaştığımız kişiler...

Ya da bu kadar uzağa gitmeyelim, aynı işte yahut okulda bulunduğumuz, sürekli karşılaşıp birbirimiz hakkında çok az fikre sahip olduğumuz o kişilerle hiçbir ortak bağımız yok zannediyoruz.

Sırf isimlerini bilmiyoruz yahut aynı ailede büyümedik diye onları kendimizden uzaktaymış gibi görmek herhalde en büyük yanılgı...

Çünkü adını bilmediğiniz o kişi belki de size hiç görmediğiniz, görmüş olsanız bile size hiçbir faydası bulunmayan akrabalarınızdan daha yakın.

Anlatalım.

Öncelikle hepimizin akraba olduğunu kabul edelim.

Klişe bir yorumdan fazlası bu, yani 'aynı atadan geliyoruz' gibi bir şeyden bahsetmiyoruz. Durum biraz daha farklı, hepimiz birbirimizle akrabayız fakat derece farkları var. Hatta bazı durumlarda farkında olmadan yakın akraba seviyesinde bile çıkma ihtimali var...

İki belirleyici etkeni inceleyelim, ilginç bilgilerle donanalım.

Öncelikle soy ağacımızla ilgili kısımdan bahsedelim.

Bugüne dek buna imkan olmadı belki ama atalarımıza dek inen soy ağacımıza detaylı baktığımız zaman karşılaşacağımız durum aşağı yukarı şöyle: Bir neslin başladığı noktadan sonra soy ağacındaki her yeni üyede 'ata sayısı' ikiye katlanıyor.

Görselleştirerek anlatalım. Aşağıdaki grafiğin alt kısmındaki o tekil nokta Demircan'ın soy ağacının başladığı yer.

Yukarı doğru çıkılan her adımda ata sayısının arttığını görüyorsunuz, bir noktadan sonra bu artış her atanın kendi içerisinde çoğalmasına da yol açtığı için milyonlarca kişiden bahsetmeye başlıyoruz. 11. noktaya bakın, sayısız ata var!

İki kişiyi karşılaştırarak gidelim. Semiramis'in soy ağacını mavi renkle ifade edelim.

Başlangıçta birbirinden uzak görünen atalar nesiller geçtikçe birbirine yakınsıyor ve yukarıya hareket arttığında mavi ve kırmızının birbirine karıştığına şahit oluyoruz. Her jenerasyonda ikişer artan atalar bir diğer soy grubuyla ilişki halinde olduğu için çeşitlenmeler birbirine yakınsıyor.

Demircan'ın genom haritasının izini süren bir siyah çizgi çekersek kesişim noktaları daha da belirgin olacak.

Görüntüyü açıklayacak olursak burada yakınlığı sağlayan şey 'kromozom bölgeleri' olarak adlandırılıyor. Bu bölgeler gen açısından yoğun olduğu için değişimlerin izlenmesi için tercih ediliyor, yani farklı soy ağacında yer alan iki insan, bu haritadaki kesişim sebebiyle aynı kromozom bölgelerini paylaşıyor.

Peki akrabalığın nerede başladığını tespit etmek mümkün mü? 5 nesil öncesinde mi akraba olduk yoksa 20 nesil önce mi?

Sizden ve bizden bahsediyoruz. 

Türkiye'yi de kapsayan coğrafi bölgedeki iki insanı ele aldığımız zaman bu kişiler 600-1000 yıl öncesinde aynı soydan geliyor. Şu an bu insanların yakın akrabaları birbirinden farklı yerlerde yaşıyor olsa da asırlar öncesinde coğrafi konumlanmaların farklı olduğunu hatırlamak gerekiyor.

Farklı kıtalarda yaşayan iki insan için de aynı soya gitme süresi en fazla 1000 yıl.

Yani yan yana oturduğunuz, karşılaştığınız kişiler sizin birkaç nesil öncesinde akrabanızdı.

Adem ve Havva'ya gitmeye gerek yok, bu dünyayı paylaştığımız insanların büyük kısmıyla çok kuvvetli bağımız var. Sokakta karşılaştığınız ve ufak bir hatası sebebiyle öfke duyduğunuz o kişiyi bir akrabanız olarak düşünün, sanıyoruz ki herkes daha mutlu olacak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

konu çok farklı yerden bağlanmaya çalışılıp içerik üretilmiş ama biraz saçma bir bağ olmuş. gerçi aşağıdaki yorumları düşünürsek ülkemizde bilim neden gelişmiyor sorusunun cevabını acı bir şekilde buluruz. arkadaş yıl olmuş 2020 lan. azıcık kafanızı çalıştırıp araştırın. evrimin olmadığını ispat etmeye çalışan birsürü insan var zaten dünyada. her seferinde de yanlışlayamıyorlar. ben anlamıyorum bu kadar evrim karşıtı insan varken neden bilimsel kanıt sunamıyorlar? hani sunsanız da biz biyologlar inceleyip size haklı olup olmadığınızı söyleyebilsek keşke. gelin bakalım üniversiteye kanıtlarsanız büyük bir ödül var uluslararası bir kuruluş tarafından verilen. sırf bunun için hem de. bu arada en gelişmiş formuz öyle değil mi :)

sciencesoldier

maymunlarla kardeş değiliz kuzen denilebilir. yüzde 98lik bir benzerlik var ki daha geçenlerde bir maymunu gösterdiler insan eline sahip.

emir___han

Atamız derken maymun koymak! wtf?! Benim atam maymun falan değil onda bir anlaşalım yani sizinle bir akrabalığımız yok malum sizin dedeler goril amca, orangutan dayı falan ya o sebeble.

sciencesoldier

ahh bir de daha eski ataları bilseniz nolcak acaba

basar-demirsoy

Birader o homo habilis illüstrasyonu. Maymun değil. Senin gibi dik yürüyor, senin ses tellerine sahip, bir işi olduğunda senin gibi alet kullanıyor. Sadece beyni biraz küçük. İnsan özellikleri tümüyle taşıyan bir ilkel insan yani. Evrimi eleştirmeye çalışmadan önce bir zahmet kendi türünün özellikleri ile başka bir türün özellikleri arasındaki farkı anlayabiliyor olman lazım bence.

florences

ah işte bunlar hep akraba evliliklerinden

jey

Tabiki oyle olacak. En boktan hesapla bizim köyün nüfusu 200 sene önce diyelim 300 kişi(3 aile varmış farklı yerden gelen) ve hepsi bir arada, şimdi dünyanın her yerine dağılmış tüm torun tombalagı toplasak bir şehir nüfusu ederiz. Baksan ne anasını ne dedesini tanıyorum şimdiki neslin ama hepimiz o 300 kişinin devamıyız. Daha önce daha azdı. Bizler hep birbirimizin devamıyız ve neyi başarmaya geldiysek bir türlü başaramıyor, bu yüzden sürekli bakteri gibi çoğalıyoruz. Insan olmazdan evvel ki canlıları da sayarsak eğer dağla taşla kardeşiz:)

Gizli Kullanıcı

Bana ne yahu! Ben kendi akrabalarımın çoğundan bile nefret ediyorum, yolda geçen birine, ''Gel kardeşim bi sana sarılayım'' diye bağrıma mı basacağım?

Görüş Bildir