Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Yaşam Standartları En Yüksek 27 Şehri

-

Bakın Mercer'in Yaşam Standardı Sıralamasında Hangi Şehirler Var.

Mercer dünyanın en büyük İK danışmanlığı şirketlerinden ve her yıl en yüksek kalitede yaşam standardı sunan şehirleri "Yaşam Standardı Sıralaması"yla paylaşıyor.

Bu da Mercer'a göre, çok uluslu şirketlerin, çalışanlarını yurt dışı görevlerine gönderecekken daha adil hareket edebilmesini sağlıyor.

Tabii 450 şehri kıyaslamak için belirlenmiş ölçütler var. Gelin, birlikte bunlara bir göz atalım:

  • Siyasi ve sosyal yaşam (siyasi denge, suç oranı, hukuki yaptırımlar).

  • Ekonomik denge (kur değişim politikaları, bankacılık hizmetleri).

  • Sosyokültürel ortam (medya özgürlüğü ve sansür, kişisel özgürlüklere getirilen kısıtlamalar).

  • Tıbbi önlemler ve sağlık politikası (tıbbi imkanlar ve hizmetler, bulaşıcı hastalıklar, kanalizasyon sistemi, atık yönetimi, hava kirliliği).

  • Eğitim sistemi (eğitim standardı ve uluslararası düzeydeki okulların sayısı).

  • Kamu hizmetleri ve ulaşım (elektrik, su, toplu taşıma, trafik yoğunluğu).

  • Eğlence (restoranlar, tiyatrolar, sinemalar, spor etkinlikleri, dinlence).

  • Tüketim malları (Gıda bulunurluğu, günlük tüketim ürünleri, arabalar).

  • Barınma (ev kiralama, ev aletleri, mobilya, bakım hizmetleri).

  • Doğal çevre (iklim, doğal afet çeşitliliği ve sıklığı)

Mercer bu ölçütlere dayanarak 230 ülkeyi listesine katmış ve Businnes Insider da bunlardan ilk 27'sini listelemiş.

İşte o şehirler:

Kaynak: http://uk.businessinsider.com/mercer-201...

27. Adelaide, Avustralya.

Bu şehir, Güney Avustralya'nın ana idari yönetimi ve ticari merkezi olmakla kalmıyor, aynı zamanda sahilleri ve açık hava etkinlikleriyle iyi bir yaşam dengesi sunuyor.

26. Singapur, Singapur.

"Ada-ulus" Singapur, dünyanın en zenginlerinden ve oldukça düşük bir suç oranına sahip. Yüksek eğitim kalitesini de teraziye eklersek, yaşam standardının aşağıda kalmayacağı aşikar.

25. Nuremberg, Almanya (Ortak Sıra).

Bavyera'nın en büyük ikinci şehri, aynı zamanda Almanya'nın tarihi merkez üssü olarak bilinir. Sunduğu gelişmekte olan gece hayatı, hafıza kartlarını yetersiz kılacak tarihi manzaralarla birleşince, listede olmasına şaşmamalı.

24. Stuttgart, Almanya (Ortak Sıra).

Ülkenin üretim liderlerinden olan Stuttgart, yüksek istihdam oranı ve sağlıklı ekonomik temeliyle karşımızda.

23. Montreal, Canada.

Bu şehir, Kanada'nın genel listeye giren 5 şehrinden biri. Fransızca'nın tercih edilen dil olduğu Montreal, ticari, mali ve teknolojik merkez olarak ismini duyurmakta.

22. Perth, Australia.

Avustralya, dünyanın en yüksek yaşam standartlı bölgelerinden biri. Batı Avustralya şehri Perth, dünyanın en güzel sahillerinden birine ev sahipliği yapıyor ve daha içte kalan kısımda yalnızca %4.3'lük bir işsizlik oranı mevcut.

21. Brüksel, Belçika.

Avrupa'nın siyasi merkezi Brüksel, inanılmaz derecede temiz bir şehir olarak kabul görmüştür. Ayrıca, müzelerle, ulusal parklarla ve üst düzey restoranlarla doludur.

20. Stockholm, İsveç.

Başkent Stockholm, dengeli iş, hayat, güvenlik ve çevre koşullarıyla dünyadaki en iyi şehirlerden biri olarak bilinir.

19. Lüksemburg.

Belçika, Fransa ve Almanya'ya sınırları olan bu küçük Avrupa ülkesi ciddi anlamda yüksek bir refah düzeyine sahip ve ağır suç oranı çok düşük. Ülkeyi bir nevi sır küpüne dönüştüren mali kanunlarıyla, Lüksemburg dünyanın en zengin insanlarını da cezbetmeye devam ediyor.

18. Hamburg, Almanya.

Kuzey Almanya'nın önemli bir liman şehri olan Hamburg, aynı zamanda kendi türünün de en büyük ikincisi.  Media ve endüstri merkezine dönüşen şehirde dünyanın en eski ikinci bankası da bulunmakta: Berenger Bankası.

17. Ottawa, Kanada.

Ottawa'ysa Kanada'nın eğitim oranı en yüksek şehri kabul edilir. Bunda lise sonrası eğitim, araştırma ve kültürel enstitü zenginliği önemli pay sahipleri. Burada da suç oranı düşük. Şehir UNESCO tarafından "Dünya Mirasları Listesi"ne de alınmıştır.

16.Melbourne, Avustralya.

Kıyı başkenti, eğitim, sağlık, araştırma ve gelişim imkanlarıyla dünyanın en iyilerinden. Gelişen turizm ve eğlence sektörleri de şehri zenginleştirenler arasında.

15. Toronto, Kanada.

CN Kulesi'yle ünlü olan Toronto, Kanada'nın mali başkenti. Bunlarla birlikte Kanada'nın en büyük 5 bankasının bir kısmını barındırmakta ve her yıl "Toronto Film Festivali"yle sanatseverlerle buluşmakta.

14. Bern, İsviçre.

Bern, Mercer tarafından dünyanın en güvenli ikinci şehri olarak değerlendirilmektedir. Geleneksel ve tarımsal yönüyle zengin olmasıyla birlikte, %3.3'lük suç oranına sahip. Bu da şehri oldukça yaşanabilir kılıyor. Gelişmekte olan teknoloji sektörüyle de yeni yeteneklere kapılarını açıyor.

13. Berlin, Almanya.

Ülkenin başkenti mükemmel bir yaşam standardı kokteyliyle karşımıza çıkıyor. İyi istihdam oranı, yüksek standartlı barınma imkanları, bireysel güvenlik ve sayısız eğlence noktasıyla Berlin, listede 13. sırada.

12. Wellington, Yeni Zelanda.

Kiwi şehri Wellington listede üst sıralarda ve olağanüstü muhteşem hava koşulları bunu destekliyor. Ülkenin siyasi merkezi olup, Yeni Zelanda'nın nüfusu en yoğun ikinci şehridir.

11. Amsterdam, Hollanda.

Avrupa'nın mali merkezlerinden biri olan Amsterdam, yüksek yaşam standardıyla hâlihazırda oldukça ünlü. Birçok ulustan insana kapılarını açan şehir, modern kentsel hayatı, eğlence sektörüyle ustaca birleştiriyor ve bu yönde biraz da "rahatlığıyla" meşhur  😇

10. Sydney, Avustralya.

Şehir, ülke ekonomisinin %7'sini temsil etmektedir. Mali hizmetleriyle, en yüksek istihdam oranına da sahip, ki bu oran %22. Doğal çevre, hava koşulları ve gelişen kültürel mirasıyla Sydney listede üst sıraları zorluyor.

9. Kopenhag, Danimarka.

Kısa süre önce dünyanın yaşanası en mutlu yerlerinden biri unvanını aldı Kopenhag, buna hak vermemek de çok zor açıkçası. Özünde bir balıkçı köyüyken, güçlü kentsel dönüşümü ve kültürel zenginliğiyle iş ve yaşam dengesi anlamında ünlendi ve ünlenmeye devam ediyor.

8. Cenevre, İsviçre.

Şehir, dünya diplomasisinin merkezi kabul edilmekte ve gezegenimizin en zengin insanlarına ev sahipliği yapıyor. Üst düzeyde güvenli olan şehir, eğitim seviyesi yüksek bireylerle dolup taşıyor.

7. Frankfurt, Almanya.

Ticari odaklı devinimiyle ünlü olan Frankfurt, gerçekleştirdiği iş ve ticaret fuarlarıyla dünyanın en ünlülerinden. Bakınız, "Frankfurt Motor Fuarı."

6. Düsseldorf, Almanya.

Batı Almanya'daki şehir, moda endüstrisi ve sanatsal faaliyetleriyle ünlü. Mercer'in 10 analitik ölçütünde göre yaşam dengesiyle zirveyi zorluyor.

5. Vancouver, Kanada.

Kanada'nın nüfusu en yoğun şehirlerinden birini paylaşıyoruz şimdi de. Ülkede etnik çeşitliliği en yüksek olan Vancouver'da, nüfusun %52'sinin öncelikli dili İngilizce değil.

4. Münih, Almanya.

Münih, Almanya'nın göz bebeği ve en iyi yaşam standardı listesinin zirvesini her zaman zorlamaktan çekinmiyor.

3. Auckland, Yeni Zelanda.

Şehir, iki büyük limanın etrafında konumlanmış durumda. Dengeli ekonomisi, yaşanası çevresi ve yüksek düzeyli güvenliğiyle bir numaraya göz kırpıyor.

2. Zürih, İsviçre.

Zürih, ekonomik ve kültürel bir merkez görevi görüyor. Yaşanabilecek en iyi yerler sıralamasında ikinci seçilmiş. Zaten sadece Mercer'inkinde değil, başka İK danışmanlık şirketlerinin de listelerinde üst sıralarda bulunmak alışılmış bir durum şehir için.

1. Viyana, Avusturya.

Tam yedi kez üst üste listenin zirvesini bırakmadı Viyana 👏🏼👏🏼👏

Tuna Nehri'nin doğusunda olan şehir, kültürel anlamda son derece zengin ve Avrupa Birliği sınırları içerisinde nüfus yoğunluğu bakımından da 7. sırada.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevil-degirmenci

çok kıskandım çok

melike-unsal2

melike ünsal .. kardeşim viyanada okudu evlendi .. avusturya vatandaşı eşi türk dü vefat etti .. çocuklarla TÜRKİYEDE yaşıyo .. bi çok kez VİYANAYA gittim diğer avrupa ülkelerine nazaran çok temiz insanlar aşırı güler yüzlü sabahları herkez günaydın diyo birbirinr tanışmasalar bile aşırı kibarlar stresiz bi şehir ...buz pateni sahaları harika hem paten yapıp bi şeyler içebiliyosunuz .. tuna nehiri harika ama denizleri yok deniz başka ..... gençler çok da fazla yaşlı insan var population çok yaşlı çünkü yaşam kalitesi yüksek .. sadece çok soğuk oluyo kışları ben sahsen maddi imkanım olursa VİYANADAN bi ev almak isterim ... çünkü metrosu tranwayı .. sokkları .. şarap evleriyle ... tüm markaların olduğu sokakları ile .. TAKSİM İ andıran bi caddesiyle gerçekten yaşanack bi şehir .. üşürüz biraz tabii ki .. ilk baharı harika sonbaharda aynen elbet avrupa birincisi VİYANA ...

bahadir-orhan

viyana evet mukemmel bir sehir fakat ayni seyi insanlari icin soylenemez. belkide fransizlardan sonra en bencil dusuncesiz ve alkolu agizlariyla icemeyen insan toplulugu viyanalilardir. arti kendilerinin macar soyundan geldiklerini de birturlu kabul edemezler. bu siralamayi sehirlerin icinde yasayan insanlari da etken olarak seciliyor olsaydi viyanada yasan biri olarak soyluyorum eminim viyana bu listede yer bile bulamazdi.

eliiffcalisir

Adana?

srxan-bayramov

ne guzelsin boyle

satine.rogue

Kopenhagı görmekten ne kadar mutlu olduysam da ispanyadan bir şehrin ilk 27 girememesi üzdü ama büyük ihtimal ekonomiden kaynaklıdır, diğer türlü ispanya candır<3

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiAvusturyaBavyeraBelçikaFransaİsveçİsviçreTercih
Görüş Bildir