Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avrupa'nın Kalbinde Kriz: Katalonya Bağımsızlık İlan Etti, İspanya Özerk Yönetimi Feshetti

 > 
100PAYLAŞIM

Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık oylamasında 135 sandalyeli parlamentoda 70 lehte, 10 aleyhte, iki de boş oy kullanıldı. Oylamanın ülkenin anayasa mahkemesi tarafından geçersiz sayılması bekleniyor. Hemen ardından Madrid cephesinden karşı hamle geldi. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya hükümetini görevden aldıklarını, Katalonya parlamentosunun feshedildiğini ve 21 Aralık'ta erken yerel seçim düzenleneceğini açıkladı. 

Gelişmelere yakından bakalım...

Çok sayıda Katalan, parlamento binası önünde toplandı.

REUTERS / Yves Herman

Katalan parlamentosu sözcüsünün oylamaya geçileceğini açıklamasının ardından, Sosyalist Parti, Halkın Partisi ve Ciudadanos mensubu vekiller genel kurulu terk etti.

Halk Partisi'nden milletvekilleri salonu terk ederken genel kurul koltuklarına İspanya ve Katalonya bayrakları bıraktı.

Vekillerin ayrılmasının ardından oylamaya başladı.

İspanya'da Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, İspanya'dan bağımsızlık ilan etme tasarısını oyladı.

Gizli yapılan oylamada Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Parlamento oturumun başında ilk olarak yaptığı oylamada İspanya'dan ayrılmak için gerekli "anayasal sürecin" başlatılmasını da kabul etti.

İspanya Başbakan Mariano Rajoy ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Katalonya'da hukukun egemenliği tesis edilecek" dedi.

Rajoy, Katalonya özerk yönetimini feshetme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Oylama sonrası parlamento binasının önü sevinç gösterilerine sahne oldu.

REUTERS / Yves Herman

Bağımsızlık açıklaması ardından Barcelona sokaklarından bir görünüm 📹

Karşı hamlede bulunan İspanya senatosu, Katalonya'yı doğrudan yönetme kararı aldı.

Aynı saatlerde İspanya senatosu ise anayasanın 155'inci maddesi uyarınca hareket edilmesini öngören düzenlemeyi senatonun onayına sundu.

Oylanan 155'inci madde bir özerk yönetimin elindeki hakların ve görevlerin alınmasını öngörüyor.

İspanya Senatosu, Katalonya'daki yerel hükümetin yetkilerini merkezi hükümete devrederek Katalonya'yı doğrudan yönetme yetkisi verdi.

AB: "Muhatabımız İspanya"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Katalonya'nın bağımsızlık ilanının ardından sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yaptı. AB açısından değişen bir şey olmadığını kaydeden Tusk, " İspanya, bizim tek muhatabımız olmayı sürdürüyor." ifadesini kullandı. 

Tusk, bağımsızlık ilanı karşısında İspanyol hükümetinin güç kullanmaktan kaçınmasını umduğunu da dile getirdi.

NATO: "İspanya'nın içişleriyle ilgili bir konu"

NATO'nun mesajında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ın şu ifadelerine yer verildi:

"İspanya NATO için önemli bir müttefik ve ortak güvenliğimize katkıda bulunuyor. Katalonya konusu İspanya'nın iç işleriyle alakalı bir konu ve İspanya'nın anayasal düzeni çerçevesinde çözümlenmeli."

İngiltere, Almanya ve Fransa'dan İspanya'ya destek

Katalonya'nın gerçekleştirdiği referandumu tanımadıklarını açıklayan İngiltere, Almanya ve Fransa'dan, Katalonya'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından İspanya'ya destek geldi.

İspanyada'dan erken yerel seçim kararı

Olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararları açıklayan İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya Özerk Yönetimi hükümetini feshedip bu bölgede 21 Aralık'ta erken yerel seçime gitme kararı aldıklarını açıkladı.

Başbakan Rajoy, "Hükümet, 155. maddeyi uygulamaya başladı. Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ve diğer hükümet üyeleri ile Katalonya özerk yönetimi İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan tüm polis müdürleri görevlerinden alındı" dedi. 

Rajoy, Katalonya özerk yönetiminin Brüksel hariç yurt dışındaki tüm temsilciliklerinin de kapatılmasına karar verdiklerini belirtti.

Referandumda halkın yüzde 90'ı bağımsızlığa "Evet" demişti.

Çarpıcı Görüntüler ile Katalonya'da Bağımsızlık Referandumu: Yüzde 90 'Evet' - onedio.com
Çarpıcı Görüntüler ile Katalonya'da Bağımsızlık Referandumu: Yüzde 90 'Evet' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir