Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Bugün Hâlâ Geçerliliğini Koruyan 25 Akıl Almaz Yasa

-

Yasalar lazımdır, onlara elbette ihtiyacımız var. Ancak dünyanın bazı yerlerinde öyle ilginç yasalar var ki, bazıları insan haklarını hiçe saymakta, bazıları ise keyfekeder üretildiklerini düşündürmektedir. İşte dünyanın dört bir yanından, bu iki sınıftan birine girdiğini düşündüğümüz 25 ilginç yasa örneği:

1. Yedi ABD eyaletinin anayasasına göre, ateistler kamu hizmetlerinden faydalanamamaktadır.

2. Farklı ırklardan insanların evlenmesi, Alabama eyaletinde 2000 yılına kadar yasaktı.

3. Birleşik Milletler Güvenlik Konseyi, tecavüz ve diğer cinsel saldırıların insanlığa karşı yapılmış bir suç olduğunu ancak 2008 yılında kabul etmiştir.

4. Suudi Arabistan'da kadınların araba sürmesi yasaktır.

5. Dubai'de evlilik dışı seks yasaktır ve 1 yılı aşkın hapis cezalarına neden olabilir. Bunun bir sonucu olarak, bir tecavüz suçu işlendiğinde, tecavüz eden ve edilen aynı cezaya çarptırılabilir.

6. Suudi Arabistan'da evlilik için bir yaş sınırı yoktur. 2008 yılında, 58 yaşındaki kocasından boşanmak isteyen 8 yaşındaki bir kız çocuğunun başvurusu mahkeme tarafından reddedilmiştir.

7. A.B.D.'nin 29 eyelatinde, bir kişiyi eşcinsel olduğu için ateşe vermek yasak değildir.

8. Yunanistan'da, HIV olduğu şüphesi taşıyan kişilerin kanıt gösterilmeden polis tarafından tutuklanması yasaldır.

9. Filipinler'de, bir kişiye haksız yere küstüğünüz için cezalandırılabilirsiniz. 'Haksız küskünlük' ibaresinin ne anlama geldiği yasalarca netleştirilmemiş, ucu açık bırakılmıştır.

10. Dünyada boşanmanın yasak olduğu iki ülke vardır: Filipinler ve Vatikan.

11. Tayland'da paranın üzerine basmak yasaktır.

12. 2013 yılında Çin'de yasallaşan bir kanuna göre, yetişkin çocukların ailelerini sık sık ziyaret etmemeleri suçtur.

13. ABD'nin Montana eyaletinde, askerlerin evliliği için oldukça ilginç bir kanun bulunmaktadır. Buna göre, eğer asker görevdeyse ve evlenmek istiyorsa, onun yerine bir arkadaşı imza atabilmektedir.

14. Arkansas eyaletinde ise, 1800'lü yıllardan kalmış bir yasaya göre, evlilik içerisinde erkeğin eşini ayda bir kez dövme hakkı bulunmaktadır.

15. Arizona eyaletinde, bir kişinin evinde 2'den fazla vibratör bulundurması yasa dışıdır.

16. Iowa'da ise işler daha da ilginçleşiyor; bu eyaletin sınırları içerisinde, bıyıklı bir erkeğin halk içerisinde bir kadını öpmesi yasaktır.

17. Massachusetts eyaletinde, bir kadının seks esnasında üstte olması yasaktır.

18. Vermont eyaletinde, bir kadının takma diş kullanması için eşinden izin alması gerekmektedir.

19. Utah'da kuzeninizle evlenebilirsiniz fakat ikinizin de en az 65 yaşında olmanız gerekmektedir.

20. Birleşik Krallık'ta, hayvanınızın Kraliyet Ailesi'ne ait bir hayvanla çiftleşmesi durumunda suçlu bulunabilirsiniz.

21. Yine Utah eyaletinde, bir erkek, fiziksel olarak eşinin yanında olduğu sürece eşinin hareketlerinden sorumludur.

22. Kentucky'de ise, bir kadın aynı adamla en fazla 3 kez evlenme hakkına sahiptir.

23. Hindistan'ın bazı bölgelerinde, eğer bir erkek borçlanmış ise, borcunu ödeyene kadar eşini borçlu olduğu kişiye teklif etme hakkına sahiptir.

24. Hong Kong'da, eşini kendisini aldatırken yakalayan bir kadının eşini öldürme hakkı vardır. Fakat herhangi bir silah kullanmaması şartıyla...

25. Samoa'da, bir erkeğin eşinin doğumgününü unutması suçtur.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bayan-kahkaha

küçük yaşta çocuk evlendirenin de evlendiğini görüp susanın da zihnitine sıçayım

god_a_man

sonra biz barbarız medeniyetsiziz

sadeyes

eğer 4 ve 6 doğruysa şeriati olabildiğince değiştirmişler demektir.islamiyette kadın değerlidir,islamiyette kadın annedir,ayakları altında cennet vardır.eğer o maddeler doğruysa dinimi yanlış gösterdiklerinden dolayı hakkımı haram ediyorum.onlar yüzünden tertemiz dinimizi yanlış anlıyorlar,hatta küfrediyorlar.yazıklar olsun!!!

murat-karaca4

islamda kadın annedir de hristiyanlıkta erkek mi? neyse konumuz bu değil, cennet annelerin ayaklarının altında islamla ilgili değil bi hadis o sadece (gerçekten kimin ağzından çıktığı belli olmayan sözler var ya onlardan bahsediyorum) kadının değeride şu kadar: mahkemede 2 kadının oyu veya tanıklığı 1 erkeğinkine eşit, sana yanlış anlatmışlar biraz

sadeyes

Birgün Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in huzuruna bir kimse gelerek dedi ki: - Ya Resulallah! İzin verirseniz sizinle beraber gazaya gelip cihad etmek istiyorum - Anan-baban var mı? - Evet var - Öyleyse ondan ayrılma zira Cennet onun ayağının altındadır ” (Müslim) İkinci olarak mahkemede iki kadının şahitliğinin istenmesinin asıl amacı doğrulama amaçlıdır.kadınlar duygusaldırlar ve bazı gerçekleri elinde olmadan saklayabilir yahut yanlış anlayabilirler.çeşit çeşit dava var.ikinci kadın şahitliğin doğrulanması ve eksiksizliği içindir.yoksa erkek kadından daha değerli değildir.bir sonraki yorumda hadiste annenin önemini anlarsın umarım

sadeyes

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Bir adam, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve: −İnsanlar arasında kendisine en iyi davranmam gereken kimdir? diye sordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Annen’dir.” Adam: −Sonra kimdir? dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Annen’dir.” Adam: −Sonra kimdir? dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Annen’dir.” Adam: −Sonra kimdir? dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Baban’dır.” Buhari 13/5974, Müslim 2548/1

sadeyes

son olarak ben hristiyanlığa laf atmadım,islamiyetteki değerini söyledim.saçma yerlerden kendini haklı çıkarmaya çalışma.zira haksızlığın apaçık ortada.

nazife-celebi

24 vayy be

eda_topcu9877

Bu kanunları bulanlar acaba ne içtiler ? :D

Görüş Bildir