Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Zeki İnsanlarından Albert Einstein'ın 15 Göreceli Sözü

 > 
9.6bPAYLAŞIM

Ünlü fizikçi Albert Einstein deyince aklımıza dil çıkardığı fotoğrafı, okulda başarısız olması gibi özellikleri geliyor. 15 farklı konuda, kendi cümleleriyle tanıyalım Einstein'ı.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/62197/15-...

1. Yetenekli Olmak Hakkında

"Özel bir yeteneğim yok fakat tutkulu derecede meraklıyım."

2. Yaşam Çelişkisi

"Kader, otoriteyi aşağıladığım için, beni bir otorite yaparak cezalandırdı."

3. Irkçılık

"Birleşik Devletler'de beyaz insanlarla siyahi insanlar arasında bir ayrımcılık söz konusu. Ama bu ayrımcılık siyahi insanların değil, beyazların yarattığı bir hastalık. Bu konuda sessiz kalamam."

4. Savaş

"Aynı anda hem savaşı engelleyip, hem de savaş hazırlığı içinde olamazsınız. Savaşı engellemek daha fazla inanç, cesaret ve azim gerektirir."

5. Kendisini Alman olarak mı yoksa Yahudi olarak mı gördüğü sorulduğunda;

"Kendimi sadece bir insan olarak görüyorum. Irkçılık, çocukluk hastalığıdır. İnsanlığın kızamığıdır."

6. Ünlü Olmak Hakkında

"Bence insanların kişilikleri her zaman eksik değerlendirilmiştir. Eminim, doğa bizlere farklı yetenekler bahşetti. Çok büyük yeteneklere sahip olup da, sessiz sakin, gözden uzak yaşayan insanlar olduğuna da eminim. Bu insanları es geçip, aralarından birkaçını yüceltip onlara üstün insan muamelesi göstermek bana hiç adil gelmiyor. Benim yazgım da böyle aslında. Çalışmalarımın ve başarılarımın popüleritesiyle, gerçek olan arasındaki tezat oldukça gülünç..."

7. Yaşam Mücadelesi

"Naziler ve iki karım bana bir şey yapamadığına göre, hiç de fena sayılmam."

8. Eğitim Hakkında

"Ne ben okula göreydim ne de okul bana göre. Sıkıyordu beni. Öğretmenler komutan gibi davranıyorlardı. Ben öğrenmek istediğimi öğrenmek istiyordum, onlarsa öğrenmemi istedikleri şeyleri öğretiyorlardı. En nefret ettiğim şeyler rekabetçi ortam ve özellikle spordu. Onlara göre, işe yaramazın tekiydim ve birçok kez okulu bırakmamı söylediler. Münih'te bir Katolik Okulu'ydu. Bilgiye olan açlığımın öğretmenler tarafından baltalandığını hissettim. Onların tek ölçütü sınav notlarıydı. Bir öğretmen, böyle bir sistemde öğrencilerini nasıl anlayabilir ki?"

9. Bilimadamı Olmasaydı;

"Fizikçi olmasaydım, muhtemelen müzisyen olurdum. Müzik dinlerken sıkça düşünürüm, hayallerimi müzik eşliğinde kurarım. Hayatımı müzik üzerine kurabilirdim. Müzik alanında önemli ve yaratıcı şeyler ortaya çıkarır mıydım bilmem ama kemanımla çok mutlu bir hayat geçireceğim kesindi."

10. Hayatın Anlamına Dair

Hayatımızın ve genel olarak, bütün canlı varlıkların hayatının anlamı nedir? Bu soruya karşılık vermesini bilmek dindar olmayı gerektirir. Diyeceksin ki, böyle bir soruyu sormanın bir anlamı var mı? Ben de şunu söyleyeceğim sana: Kendi hayatına ve başkalarınınkine anlamsız gözüyle bakan bir insan, yalnız mutsuz olmakla kalmaz, yaşamayı bile kolay kolay beceremez.

11. Övülmek Hakkında

"Övgünün aldatıcı ve yıkıcı etkisinden kaçmanın tek yolu, çalışmaya devam etmektir."

12. Okumaya Dair;

"Belli bir yaştan sonra kitap okumak, zihni onun yaratıcı özelliklerinden saptırır. Çok kitap okuyup da, beyninin çok azını kullanan herhangi biri, düşünmenin tembel alışkanlıklarını edinir. Tıpkı vaktinin çoğunu tiyatroda geçirip, kendi hayatını yaşamaktansa, başkalarının hayatını yaşamaya özenen birisi gibi..."

13. Din

"Deneyimleyebileceğimiz en güzel coşku gizemli olandır. O, tüm gerçek sanat ve bilimin gücüdür. Bu coşkuya yabancı olan kişi merak hissedemez ve endişe içinde tam bir ölü gibi sürüklenir. İçini kavrayamadığımızın gerçekten varlığını bilmek… En yüksek ve en coşkun neşeyle yavaş gelişen yeteneklerimiz; bu bilgi, bu his ile en ilkel biçimlerinde iken kavranabilir ki bu gerçek dindarlığın merkezidir."

14. Bakımlı Olmak

Elsa Löwenthal'e bir mektubunda: 

Eğer bakımlı olmak konusunda kendi başımın çaresine baksaydım, kendim olamazdım herhalde.

15. Yalnız Oluşuna Dair;

"Ben her zaman tek başına olmayı tercih ettim. Kendimi hiçbir zaman ülkeme, evime, arkadaşlarıma ve hatta aileme bile tam olarak ait hissetmedim. Tüm bu ilişkilerden ısrarla uzak durma isteğim hiç azalmadı ve yalnızlığa olan ihtiyacım her geçen sene daha da arttı. Böyle yaşayan bir insan, elbette sosyal hayat enerjisinden ve kaygısızlıktan yana bir şeyler kaybetmiştir. Öte yandan kendini, diğerlerinin görüşlerinden, âdetlerinden ve hükümlerinden bağımsız kılarak, kendi duruşunu bu güvenilmez temeller üzerine kurmamıştır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozcylnn

Dahilerin dahisi !

ahmet-huseyin

11. deki mandıra filofu lan, einstein diye bize mi yutturacaksınız?

sibel-akova

"Övgünün aldatıcı ve yıkıcı etkisinden kaçmanın tek yolu, çalışmaya devam etmektir."

deli-sabit

Mütevazı, ilgiden sıkılmış, espritüel, kimseyi takmayan, saç-sakal ve kılık-kıyafetin zekâya zerre etkisi olmadığının ispatı bir dahi kaldı aklımda...

stanley-dayi

ataşoğlu@ismailates42 Bence Atom bombasını yapması nedeniyle Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan bir katil ve geri zekalı 5 Nis 10:25 YanıtlaRetweetFavori

stanley-dayi

yorum yok.

emre-demirtas

İnsanları öldüren bilim değil dayı, sapkın fikirlerdir.İyi niyetli uğraşlar her zaman güzel sonuçlar vermiyo malesef

stanley-dayi

Yeğen altta Twiiter'da ne diyorlar yazısı var , orada adamın teki yazmış bunu , bende yorum olarak paylaştım burada.

gulce-koc

O ataşoğlu bu zekayla fazla yaşamaz zaten.

suleyman-nazif-onal

Geri zekalılığın da bir ölçüsü olmalı bence.Evinizde mutfakta bıçak kullanıyor olmalısınız (durun ünvan da ekleyim size) Yüksek İleri zekalı bey! Mutlaka kullanıyorsunuzdur :) O bıçağı alıp başka bir insanın kalbine sapladığınızda sizi de o geri zekalılar grubuna üye yaparız ! Bilmem anlatabildim mi? :D

stanley-dayi

cümlenin sonuna :D koyman gereksiz olmuş.

mete-zengin

atom bombasını einstein yapmadı o atomu parçaladı başkaları bombaya dönüştürdüler

Görüş Bildir