Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı 10 İçkisi

3.1bPAYLAŞIM

10. 1811 Chateau d’Yquem — $117,000

Bali’de bir şarap barının sahibi olan Christian Vanneque bir şişe Chateau d’Yquem’e 117 bin dolar ödeyerek beyaz şarap için en yüksek meblayı ödeyen kişi oldu. Bordeaux’da üretilen şarap uzmanları tarafından eşsiz olarak nitelendiriliyor.

9- 1907 Heidsieck — $275,000

Dünyanın en pahalı şampanyası bu ödülü hem kalitesinden hem de sıradışı serüveni dolayısıyla hakediyor. Bu şampanyalar 1998 yılında batık İsveç gemisi Jönköping’de bulunmuş. Gemi 2. Dünya Savaşı sırasında İsveç’ten Rus çarı 2. Nikola’ta içki götürmek için yola çıkıyor. Ancak hedefine varamadan Finlandiya Körfezi’nde Alman denizaltıları tarafından torpidolanıp batırılıyor.  Şans eseri gemide bulunan içkilerin çoğu zarar görmeden kalıyor.

8- 1947 Château Cheval Blanc — $304,375

Bu meşhur şarap Cenevre’de Christie’s de düzenlenen bir açık arttırmada 304,375 dolara alıcı buldu. Müzayede evinin şarap uzmanı Michael Ganne bu seçkin şişe için “Tüm zamanların en iyi Bardaux şarabı. Hem tadı hem dayanıklılığı ile ayrı bir yeri var. Hiç problem yaşamadan 50 yıl daha saklanır” diye konuştu. Uzmanın şarabın fiyatını hakedip haketmediği konusunda yorum yapmadığının da altını çizmek

7- The Macallan 64 – $460,000

64 yıllık Bu İskoç viskisinin kristal şişesi fiyatı hakkında bir ipucu veriyor aslında. Viski ile birlikte puro içmeyi sevenlerin ise bu viskinin yanına yakışacak puroyu bulmaları ise zor olacak gibi duruyor

6- Screaming Eagle — $500,000

Bu 6 litrelik şarabın üreticileri bile şişenin satıldığı fiyata şaşırmışlar. Time dergisine konuşan şirket yöneticisi o“Bu delice bir şey.İçiyorsunuz ve bitiyor. Geriye bir şey kalmıyor. Anlamakta güçlük çekiyorum” diye fiyatı yorumladı.

5- Mendis Coconut Brandy — $1 milyon

Milyon dolarlık şişe de denen dünyanın en pahalı brandy’sinin özelliği tadında ve görünümünde gizli.  Bu dünyanın ilk şeffaf brandy’si en az 2 yıl Hamilla ağacından yapılmış fıçıların içinde bekletilerek şeffaf alkol görüntüsünü kaybetmemesi sağlanıyor.

4- Scottish Diva Vodka — $1 milyon

Scottish Diva Vodka’yı özelliği yapılışında gizli. Üç kez damıtılarak elde edilen vodka ilk aşamada buzdan geçirilerek filtreleniyor. İkinci aşamada kuzey kömürlerinden geçilerek saflaştırıyor. Üçüncü aşama ise elmaslardan ve değerli taşlar öğütülerek hazırlanmış özel bir kumdan geçirelerek vodkanın özel bir tad alması sağlanıyor. Her şişenin üzerinde de 48 adet değerli taş bulunuyor.

3 -Henri IV Dudognon Heritage — $2 milyon

“Konyakların DNA’sı” olarak anılan bu dünyanın en pahalı konyağı 1776’dan beri üretiliyor ve fıçılarda tam 100 yıl bekletiliyor. 24 ayar altın ve platinyum kaplı şişeyi 6500 adet elmas da süslüyor. İçinde sadece 100 cl’lik konyak bulunan şişe ise dünyada sadece sayılı zenginlerin ulaşabileceği bir tadı gizliyor.

2- Pasión Azteca, Platinum Liquor Bottle by Tequila Ley — $3.5 milyon

Altından daha değerli bir metal olan platinyumdan yapılmış şişesi Pasion Azteca ne kadar seçkin olduğunu dışarıya sergiliyor. Şişeler Meksikalı sanatçı Alejandro Gomez Oropeza tarafından tasarlandı. Tequila’nın kendisi ise endar bulana mavi agave bitkisi mayalanarak elde ediliyor. Ardından 6 yıl bekletilen “Aztek tutkusu” eşsiz bir tada ulaşıyor.

1- D’Amalfi Limoncello Supreme — $44 milyon

Şişesi İngiliz Stuart Hughes tarafından dizayn edilen bu limon likörünü hem tadı hem de üzerinde bulunan elmaslar eşsiz kılıyor. Şişenin boyun kısmında toplam 13 karatlık 3 elmas bulunuyor. Şişenin üstünde ayrıca 18,5 karatlık dünyanın en nadir elmaslarından bir tanesi de yer alıyor.Dünyada sadece 2 tane olan bu dev elmas görenlerin gözlerini kamaştırıyor. Likörün kendisi de üzerindeki elmas kadar nadir bulunan bir tad. Likör, Amalfi bölgesinden gelen limon dilimlerinin alkolle karıştırılmasından elde ediliyor. Ender bulunan limonların kokusu da liköre ayrı bir karekter katıyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal-sekerzade

Allah için 2. Dünya Savaşı sırasında Rus Çarı 2. Nikolanın hatta Rus Çarlığının işi ne ya? Bol keseden sallıyorsunuz biz mallar da inanıyoruz.

mermaidhair

Zaten paranın yarısı şişelere gidiyor heralde :)

ali-ozdemir

şarap kadar değerim yok

Görüş Bildir