Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Dört Bir Yanını Sarıp Cüzdanınıza Göz Diken 20 Dümenci Tipi ve Hareketleri

-

Huzurlu bir seyahat turistin en büyük hakkı! 

Ve dünyanın dört bir yanına saçılmış adi dümencileri en meşhur yöntemleriyle birlikte ifşa etme vakti!

1. Gül dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Paris, Roma, Barselona, İstanbul

Çift olarak dolaşıyorsunuzdur. Dümenci yanınıza gelir ve elindeki gülden ısrarla satın almanızı ister. Reddederseniz partnerinizin yanında sizi aşağılayacak cümleler ve hareketlerde bulunur.

2. Örgü bileklik (Dostluk bilekliği) dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Paris, Roma, Barcelona, Kahire

Dümenci yanınıza yaklaşır ve size örme bileklik yapma teklifinde bulunur. Ne derseniz deyin bileğinizi kavrayıp yapmaya başlar ve sonrasında para talep eder. Bazı durumlarda bunun dikkat dağıtma amaçlı kullanıldığı ve cüzdanınızın aşırılma ihtimali olduğunu da unutmayın.

3. Bul karayı, al parayı dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Paris, Londra

Dümenci sokakta bul karayı al parayı oynatmaktadır. Kalabalık toplanınca, ekibin geri kalanı cüzdanları ve değerleri eşyaları ceplerden aşırır.

4. Yüzük dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Paris

Paris’in meşhur dümeni. Buna göre yanınızdan geçen dümenci yerde bir yüzük bulmuş gibi yapar ve size ait olup olmadığını sorar. Sizin olmadığını öğrendiğinde de yüzüğün gerçek altın olduğunu fark etmiş gibi yapar (ki değildir) ve size uygun fiyattan satmak ister.

5. Yerdeki cüzdan dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Roma, Ukrayna (genel)

Dümenci yere bir cüzdan bırakır. Yoldan geçenler de manzarayı görünce refleks olarak cüzdanlarını kontrol ederler. Uzaktan seyreden ve cüzdanların asıl yerlerini öğrenen dümenci, o noktadan itibaren yankesicilik yapabilmek için gerekli bilgiyi sağlamıştır.

6. Bebek fırlatma dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Roma

Dümenci elindeki bebeği (genelde oyuncak bebektir) size birden fırlatır. Siz şok olmuş vaziyette bebeği tutarken bir başka ekip ceplerinizdeki değerli eşyaları aşırma girişiminde bulunur.

7. Leke bulaştırma dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Brezilya ve Arjantin (genel)

Dümenci leke yapacak bir maddeyi (ketçap vs.) üzerinize yanlışlıkla dökmüş gibi yapar ve özür dileyerek temizlemek ister. Temizlik esnasında ceplerinizi yoklar ve bulduğu şeyleri aşırmaya çalışır.

8. Sahte polis dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Asya (genel)

Dümenci yanınıza yaklaşıp size uyuşturucu temin edebileceğini söyler. Kabul ederseniz birden sahte bir polis peyda olur ve hakkınızda işlem yapma tehdidiyle sizden rüşvet talep eder.

9. Fotoğrafınızı çekeyim dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Avrupa (genel)

Grup olarak fotoğraf çekinirken dümenci iyi niyetliymiş gibi yanınıza yaklaşıp fotoğrafınızı çekme teklifinde bulunur. Sonrasında ya para talep eder, ya da cihanızı alıp kaçar.

10. Dümenci müzisyen

Yaygın olduğu şehirler: New York

Dostane görünen dümenci kendini amatör bir müzisyen olarak tanıtır ve elindeki CD’yi size verip memleketinizde fırsat buldukça çalmanızı ister. CD’yi alırsanız para talep eder. Vermeyi reddederseniz sizi tehdit etmekte beis görmez.

11. Tren ve metro dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Avrupa (genel)

Kalabalık tren ve metrolarda çok sayıda yankesici vardır.

12. Taksimetre dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Tüm dünya 

Taksici, şehri bilmemenizden istifade ederek sizi bol bol dolaştırır. Hatta bazıları taksimetrelerini manipüle edecek sistemlere sahiptir.

13. Telefonla oynayan kasiyer dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Barcelona

Dümenci kasiyer telefonuyla oynuyormuş gibi yapar. Aslında yaptığı kredi kartınızın fotoğrafını çekip sonradan kopyalatmaktır.

14. Taksi bagaj dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Las Vegas, Avrupa (genel)

Dümenci taksiciler bagaja yüklediğiniz çantalarınızı sizin için hızlıca indirir ve gider. Aslında küçük ve gözden kaçabilecek olan bir çanta ya da poşedi bagajda bırakmıştır. Yine bazı taksiciler, sizden yasal olmadığı halde bagaj parası talep eder.

15. Paranın üstünü yavaş verme dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Avrupa (genel)

Dümenci kasiyer para üstünü çok yavaş biçimde, çıkışmıyormuş gibi beklete beklete verir. Amacı sizin sıkılıp çıktığı kadar para üstünü almayı kabul etmenizdir.

16. Sahte bilet dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Paris, Londra

Herhangi bir etkinlik için bilet kuyruğunda beklerken, dümenci yanınıza görevli kılığında gelir ve sırayı bypass edebilecek özel bir bilet teklifinde bulunur. Bu bilet normalden pahalı olduğu gibi, sahtedir de.

17. Sahte para dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Mexico City, Bükreş, Bogota

Polis kılığındaki dümenci yanınıza gelip bölgede sahte banknotların dolaştığı uyarısını yapar ve cüzdanınızı kontrol etmek ister. Cüzdanı kontrol edip geri verdiğinde maalesef paranız eksiktir.

18. Flört dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Atina

Çekici görünümlü bir kadın, yalnız geziyorsanız yanınızda bitip sizinle flört etmeye başlar. Ardından ona bir içki ısmarlamanızı ister ya da birlikte bir bara gitme teklifinde bulunur. Gecenin sonunda gelen hesap, astronomiktir.

19. Kırık kamera dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Tüm dünya

Bir grup dümenci sizden fotoğraflarını çekmenizi ister. Kamerayı geri verdiğinizde tutmayarak düşmesine sebep olurlar ve parasını talep ederler.

20. Yardımsever vatandaş dümeni

Yaygın olduğu şehirler: Avrupa (genel)

Karmaşık otomatlar ya da ATM’ler için orada bekleyen dümenci size iyi niyetiyle yardımcı olma teklifinde bulunur. Bazıları sonrasında bu servisi için para talep eder. Bazıları kredi kartı şifrenizi görüp sonradan cüzdanınızı çaldığında kullanmak için hafızasına atar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aytek-diniz

18 flört dümeni bence çoğu ülkede karşılaşabileceğiniz bir durum her hangi dandik klüp olarak adlandırılan bir yere gittiğinizde orada da başınıza gelebilir ayrıca bağımsız olarak gitmeyi geç sırf orada bunun için çalışanlar bile mevcut not: istanbul taksimde giriş parası almayan dandik mekanlara girmeyiniz :d

ilker34istanbul

Taksimde Belgesel Çevirdi Adamlar.Her Şey Ortaya Çıktı :)

badasspsycho

Klişe hepsi illa hırsızlık yapacaksanız bi zenginin evindekileri çalın da ihtiyaç sahiplerine dağıtın geri kalanla da gider tişört bilmem ne alır çay içersiniz aq

fenrken

Bir keresinde çakma parfüm satan biri bana parfüm satmaya çalıştı. Param yok deyip başımdan savdım. sonra otobüs gelmeyince yürümeye başlamıştım adam Beyazıt'tan Aksaray'a kadar beni takip etmiş. Aksaray'da da zar zor atlatmıştım.

ersankuneriofficial

En iyisi de ne biliyor musunuz, bunlardan birini eşek sudan gelinceye kadar dövmek. Çok değil, birkaç ay önce valideyle beraber akrabaları ziyarete Antep'e gitmiştik. Bakırcılar çarşısında gezerken yankesicinin biri anacağızımın çantasını almaya çalıştı. Çantayı aldı almasına da, bir adım dahi atamadan secdeye yattı dangalak. Ben kaldırdım bunu, bir dövüyorum, pir dövüyorum... Yani, ömrümde öyle keyif alarak adam dövmemişimdir. Ben bunu bıraktım, insan evladıdır sonuçta hata yapar diye, esnaf başladı bunu dövmeye. Meğer bu şerefsiz aylardır oradaki esnafa dadanır olmuş. Sonra polise verdik adamı, esnafla kahve içtik falan. Bu da böyle bir anımdı.

ersankuneriofficial

Gitse nolacak bi hüviyet gider, paramı her zaman mavi donumun içinde saklarım. :D

mnyksvsc

Uzun yıllar önce Eminönünde bir adam kolumdan tuttu illa gel taşa ismini yazayım 5 lira sadece, önünde de bir yazı yazıyor karmakarışık onu gösteriyor tabi anlamıyorsun, lanet olsun yaz hadi diyorsun "onedio" al abicim yazdım 30 lira... hani 5 liraydı? karmaşık yazıyı gösteriyor harfi 5 lira (fiyatını hatırlamıyorum ama sembolik olsun diye 5 lira dedim) Sonra al dedim 5 lira fazla vermem, taşı da çöpe attım...

Görüş Bildir