Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Dört Bir Yanından Örnekleriyle Tuhaflığın Sınırlarını Zorlayan 10 Evlilik Ritüeli

-
Abone ol

Evliliğin her coğrafyaya özgü ritüelleri olduğu biliniyor. Peki alışık olduğumuzun epey dışında kalanlar? Bunları sıradan bir "gelenek görenek" çerçevesine oturtabilmek pek kolay gözükmüyor.

1. Yeni Gine

Yeni Gineli kızlar, henüz 6-8 yaşlarındayken cinsel yakınlığa teşvik ediliyor. Bu durum erkekler de de 10-12 yaş civarında seyrediyor. 

Bir tuhaflık daha, bu yaştaki çocuklar evlilikten önce beraber uyuyabiliyorlar ancak yemeklerini paylaşamıyorlar.

2. Cook Adaları

Cook Adaları sakini çocuklar 13 yaşına gelmeden cinsel ilişkiye sokuluyor. Bunu da kendilerinden yaşça büyük kadınlar vasıtasıyla yapıyorlar. Bunun sebebi, henüz olgunlaşmadan seks konusunda deneyimlerini ileri seviyeye taşımak ve ileride zorluk çekmemelerini sağlamak.

3. Kamboçya

Kamboçya, cinsel özgürlük açısından dünyanın zirvede bulunan ülkelerinden biri aslında. Ülkedeki genç kadınların rahatça seks yapabilmesi için bu çeşit kabinler bulunuyor. Sebebi de farklı deneyimlerin ardından evlilik için en uygun adayı bulabilmek.

Nedeni de biraz korkutucu: Kamboçya'da 'boşanmak' meşru değil.

4. Kenya Massaileri

Kenya'nın Massai topluluklarının evlilik ritüeli, açık konuşmak gerekirse çılgınlığın sınırlarını zorluyor.

  • Öncelikle gelinin saçları kazınıyor.

  • Ardından kafasına kuzu yağı sürülüyor. 

  • Gelinin babası, kutsamak amacıyla kızının kafasına ve göğüslerine tükürüyor. (Massai kültüründe tükürmenin iyi şans getirdiği düşünülüyor.)

  • Kocasıyla birlikte evden ayrılan gelin, taşa dönüşme korkusuyla asla ardına bakmıyor.

  • Gelin, yeni evindeki ilk iki gününü kayınvalidesiyle geçiriyor. Bu esnada damadın eve adım atması yasak.

  • Gelinle birlikte iki gün geçiren kayınvalide de, tıpkı gelin gibi saçlarını kazıtmak zorunda.

Ancak bütün bunlar gerçekleştirildikten sonra evlilik meşruiyet kazanıyormuş!

5. Güney Kore

Güney Kore de evlilik ritüeli söz konusu olduğunda sadizmin sınırlarını zorlayan coğrafyalardan. Buna göre evlilikten önce damat falakaya yatırılıyor. Ayaklar, sopayla, kırbaçla ya da balıkla (bildiğimiz balık) bir güzel dövülüyor.

6. Brezilya

Brezilya'da cinsel münasebet bir çeşit yarışma gibi. Brezilyalı delikanlılar kızlarla yatmak için onlara çeşitli hediyeler sunuyor.

7. Gana

Gana da evlilik öncesinden ziyade, evlilik sonrası ritüeliyle ön plana çıkan bir coğrafya. Buna göre eşi ölen bir kadın, bir gecesini hiç tanımadığı bir adamla geçirmek zorunda. Böylelikle ruhunun eski kocasının ruhundan arındırıldığına inanılıyor.

8. Zambia'lı Kabileler

Zambialı bazı kabilelerde erkeklerin bir yaşa kadar kadınlarla bir araya gelmesi yasak. Buna hazır olana kadar kabilenin en güçlü savaşçısının spermlerini içiyorlar. 

Böylelikle iyice güçlenip kadınlarla tanışacak seviyeye geldiklerine inanıyorlarmış.

9. Güney Afrika kabileleri

Güney Afrikalı bazı topluluklarda, kız çocukları evlilik öncesi ilişkiye giremesin diye idrar kanalı hariç tüm genital bölgeler dikişle kapatılıyor!

😱

10. İskoçya

Son sırada İskoçya'yı görmek şaşırtıcı gelebilir. Bazı İskoç geleneklerine göre evlenen gelinin başından aşağıya evdeki çöpler ve gıda atıkları dökülüyor. Böylece gelinin kötü ruhlardan uzak tutulduğu düşünülüyor. Evdeki bozuk sütten, çürümüş gıdalara kadar her şey bu karışıma dahil edilebiliyor!

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen-of-the-alaska

neden mk

candann_0

ne pis yaratık bunlar ya 6 yaşında 13 yaşnda cinsellik nedir ya çock o dahaa

Gizli Kullanıcı

#5 erkek evlenmekten vazgeçer bence :D

jekok

Bilimin gitmediği yerlerde ancak böyle şeylere inanılır.

Gizli Kullanıcı

'' Brezilya'da cinsel münasebet bir çeşit yarışma gibi. Brezilyalı delikanlılar kızlarla yatmak için onlara çeşitli hediyeler sunuyor. '' Bu gelenek felan değil bildiğin fuhuş. Ya parasını veriri yatarsın, yada o parayla hediye alır, hediyeyi verip yatarsın. '' Ha kel Hasan, ha Hasan kel.'' ne farkı var. Zaten evlilikten de bahsedilmemiş.

Görüş Bildir