Dünya Kan Kusuyor: Küresel Isınmanın Etkisiyle Antarktika'da Korkunç Görüntüler Ortaya Çıktı

 > -
Abone ol

Antarktika'da çalışan Ukraynalı bilim insanları, sabah uyandıklarında araştırma istasyonlarının etrafındaki bembeyaz karın kan kırmızısı olduğunu gördü. Araştırmacılar kısa sürede bunun 'Chlamydomonas nivalis' yani 'kırmızı kar' olarak da bilinen mikroskopik bir kar yosunu olduğunu anladılar.

Peki bu görüntü nasıl oluştu? Gelin detaylara birlikte bakalım...

Euronews'ten Sertaç Aktan'ın haberine göre, 'Karpuz karı' olarak da adlandırılan bu doğa olayı klorofilin yanı sıra ikincil kırmızı karotenoid pigment içeren yeşil alg türü Chlamydomonas nivalis'in neden olduğu bir fenomen. Tatlı su alglerinin çoğunun aksine, kriyofilik olan bu yosunlar donma suyunda gelişiyor.

Peki bu algler neden oluştu?

Sorun şu ki; bu algler hava normalden daha hızlı şekilde ısındığı zaman karda oluşuyor. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bu fenomenin Antarktika'da araştırma istasyonunun bulunduğu bölgede görülmeye başlanması iyiye işaret değil.

"Küresel ısınmanın neden olduğu bir doğa olayı daha fazla küresel ısınmaya neden oluyor"

Oluşan algler ayrıca güneş ışınlarını yansıtan beyaz kar yüzeyini kapladığı ve daha koyu bir renge çevirdiği için ek olarak küresel ısınmaya katkı yapıyor ki, bu duruma da 'geri dönüşüm sarmalı' deniyor. Yani küresel ısınmanın neden olduğu bir doğa olayı daha fazla küresel ısınmaya neden oluyor ve bu sarmal bir noktadan sonra geri dönüşü olmayan bir sürece girebiliyor. Aynı durum buzulların erimesi ile yansıtıcı beyaz alanların kaybedilmesinde de geçerli.

Bu durum Antarktika'da son derece nadir rapor ediliyordu

Kırmızı kar Kuzey Kutbu, Alpler ve farklı yüksek dağlık bölgelerde karşılaşılan bir durum olmakla birlikte Antarktika'da son derece nadir rapor ediliyordu.

Son 50 yılın en çok ısı artışı olan bölgesi

Birleşmiş Milletler Meteoroloji Organizasyonu verilerine göre Antarktika'nın Güney Amerika'ya yakın olan bölgesi son 50 yılda 3 derece artış ile dünya üzerinde en hızlı ısı artışı kaydedilen yer.

2020'nin başında burada 18,4 derece gibi rekor sıcaklıklar kaydedilirken buzulların 'kırmızı kar' ile aslında bir tür alarm verdiği konuşuluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir