Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya’dan ve Türkiye’den 33 Kenar Mahalle

55PAYLAŞIM

Varoşlarda sokakta dolaşan efendisiz köpekler,işportacılar, kahvede oturan adamlar, merdivende oturan kadınlar, bağıran insanlar, kaldırımdan çıkan otlar, bir yerlerde biriken sular, sıvası dökülen evler, okuldan kaçan çocuklar, sevdiklerini yasalardan üstün tutanlar, kaporta üzerinde duran kediler, ağaç altında içenler, arabada takılanlar, çekirdek çitleyenler, piknik yapanlar, bir şeyleri standartlara uydurmayanlar, yenisi almayıp tamir edenler, üstü başı pisler, birlikte oynamayı başaran çocuklar görmeniz doğaldır.

Buralarda bahçeler olur, o bahçelerde istediklerini yetiştirebilir insanlar. Öyle işleri iyi de bilirler. Bir sebzenin-salçanın turşunun doğalıyla-kimyasalı arasındaki farkı herkes görür. Bahçelerinde oturup çekirdek çitler-sohbet eder, parklara, kültür merkezlerine ihtiyaç duymaz. Bu kentsel dönüşmemiş mahallelerde insanlar cafelerde, AVM’lerde oturmaz; hazır doğranmış biberi kullanmaz, telefonla pizza istemezler.

En sıkışık, en ağaçsız mahallelerde bile en azından köpekler, kediler, fareler, kirpiler, bazı ülkelerde inekler, maymunlar, sincaplar, börtü böcek, ot hepsi özgürce yaşarlar. Zengin ülkelerin büyük şehirlerinde her şeyi sürekli düzenlerler. İzinsiz çıkmışsa bir ot bile sıkıntı olur.

Zengin ülkelerin sokaklarında özgür hiçbir hayvan göremezsiniz çünkü efendisiz hayvanlara tahammülleri yoktur. Köpekleri ve kedileri toplar öldürürler, güvercinler ve diğer kuşlar için konamasınlar diye çiviler koyarlar.

İnsanları fabrikalarda çalıştırmak için köylerinden sür, şehirlerde kurdukları gecekonduları yık, diğer hayvanları şehir merkezinden kov. Hayalindeki cennet şehri kur. Peki nasılmış bu "cennet"?

Boş sokaklar. Billboardlar, AVM’ler, metrolar, kafeler var, araba gürültüsü, süpermarket müzikleri var;  ağaç, kuş, çocuk sesleri yok. Yaşamın sürmediği, çocukların büyümediği, herkesin kendini kurtardığı bir "cennet".

Sahiden yeraltında metroyla geçen bir hayat mutluluk getirir mi? Yüksek çözünürlük yüksek huzur verir mi? 12. katta dikenli teller içerisinde plastikten bir hayat neşe verir mi?

1- Ankara - Hıdırlıktepe ( Altındağ )

2- Ankara - Yenidoğan ( Altındağ )

3- Ankara - Çinçin ( Altındağ )

4- Ankara - İmrahor ( Çankaya )

5- Ankara - Tepecik ( Mamak )

6- Hindistan - Yeni Delhi

7- Hindistan - Varanasi

8- Bangladeş - Dakka

9- Pakistan - Karaçi

10- Pakistan - Lahor

11- İzmir - Kadifekale ( Konak )

12- İzmir - Yeşildere ( Konak )

13- İzmir - Tepecik ( Konak )

14- İzmir - Çimentepe ( Konak )

15- Vietnam - Hanoi

16- Vietnam - Ho Chi Minh

17- Filipinler - Manila

18- Pakistan - İslamabad

19- Diyarbakır - Bağlar

20- Diyarbakır - Sur

21- Mısır - Kahire

22- Mersin - Siteler

23- İstanbul - Gazi ( Sultangazi )

24- Brezilya - Rio de Janerio

25- Brezilya - Sao Paolo

26- Peru - Lima

27- İstanbul - Esenyalı ( Pendik )

28- Fildişi Sahili - Abidjan

29- Nijerya - İbadan

30- Nijerya - Lagos

31- İstanbul - Çırçır ( Eyüp )

32- Etiyopya - Addis Ababa

33- Gine - Conakry

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir