Dostlarımız Üşümesin Diye Çalışıyorlar: Erzurum'daki Bir Lisenin Atık Malzemeleri Kuş ve Kedilere Yuva Oluyor

 > -
Abone ol

Erzurum'daki Kazımkarabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Bölümü öğretmen ve öğrencileri, okullar için sıra, masa ve dolap üretirken atık malzemeleri de kuş ve kediler için yuvaya dönüştürüyor.

Türkiye'de kış mevsiminin soğuk ve çetin geçtiği illerden Erzurum'da öğretmen ve öğrenciler, kuş ve kediler için mobilya atıklarından yuva yapıyor.

Öğrenciler sokak havanları için çalışıyor

Kentte üretimleri dolayısıyla "fabrika gibi okul " olarak anılan Kazımkarabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarım Bölümü öğretmen ve öğrencileri, hava sıcaklığının gece zaman zaman sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü kentte, soğuktan etkilenen kuş ve kediler için çalışma başlattı.

Kulübeler kentin farklı noktalarındaki ağaçlara ve sokak başlarına konuluyor

İl ve ilçe merkezlerindeki okulların sıra, masa ve dolap ihtiyaçlarının yanı sıra yemek odası, salon takımı, yatak ve genç odası üreten öğretmen ve öğrenciler, atık malzemeleri kullanarak kuş ve kedi evlerine dönüştürdü.

Kulübeleri kuş ve kedilerin rahatlıkla barınmaları için özenle düzenleyen ve bunun için yoğun emek harcayan gönüllüler, ürettikleri kulübeleri kentin farklı noktalarındaki ağaçlara ve sokak başlarına konumlandırıyor.

Lisede iki yıldır sürdürülen bu çalışmayla hem sokak hayvanları sıcak yuvaya kavuşuyor hem de atık malzemelerin geri dönüşümü sağlanıyor.

"Hayvanların soğuktan çok ciddi etkilendiğini gördük ve çalışma yapıldı"

Bölüm öğretmeni ve alan şefi Selçuk Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulun fabrika gibi üretim yaptığını ve bu üretimde kaynaklanan yoğun atık malzemenin oluştuğunu söyledi.

Türkiye'nin gündeminde bulunan geri dönüşüm seferberliği kapsamında çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını ifade eden Dağdelen, "Memleketimiz kış memleketi. Kendimiz bile çok ciddi anlamda zorlanırken dışarıda hayvanların soğuktan çok ciddi etkilendiğini gördük ve çalışma yapıldı." dedi

"Kentte yuvasız kuş ve kedi kalmayana kadar biz bu çalışmamıza devam edeceğiz"

Öğrencileriyle her geçen yıl daha fazla kuş ve kedi evi yaparak hayvanları soğuktan korumaya çalıştıklarını anlatan Dağdelen, şunları kaydetti:

"Geçen yıl yaklaşık 20'nin üzerinde kuş evi ve bir o kadar da kedi evi yaptık. Bu yıl da bu sayıyı 60'a çıkardık. Kentte yuvasız kuş ve kedi kalmayana kadar biz bu çalışmamıza devam edeceğiz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir