Dört Aydır Meclis'te Bekliyor: MHP Siyanür Satışına Sınırlama Getiren Kanun Teklifi Hazırlamış

28PAYLAŞIM

Türkiye'de son günlerde peş peşe siyanürlü ölümler yaşanıyor. MHP'nin ise siyanür başta olmak üzere öldürücü kimyasalların satışına sınırlama getirmek için kanun teklifi hazırladığı ancak teklifin 4 aydır Meclis gündemine dahi alınmadığı ortaya çıktı. 

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, MHP Genel Başkan yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu 26 Haziran günü TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle siyanür başta olmak üzere çevre ve insan sağlığına zarar veren her türlü kimyasal maddenin satışının internetten satışının yasaklanmasını istemişti.

"Piyasada ve internet ortamından rahatça satın alınabiliyor"

Vahapoğlu teklifinin gerekçesinde de, “Kimyasal maddeler sağlığımızı tehdit etmektedir. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden maddeler piyasada ve internet ortamından rahatça satın alınabiliyor” demişti.

Teklifin yasalaşması halinde zehirli kimyasalların elektronik ortamda satışları engellenecek. Satış şartlarına da denetim getirilecek. Paketlerine de uyarıcı bilgi ve işaretler konulacak.

CHP'li Ağbaba intiharların araştırılması için komisyon kurulmasını talep etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba İstanbul ve Antalya’da yaşanan ve 8 vatandaşın  siyanürle yaşamını yitirdiği olayların ardından Meclis araştırma önergesi verdi. Ölümlerin ana nedeninin geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğunu savunan Ağbaba 11 Kasım’da verdiği önergede, konunun sosyal bir sorun haline dönüştüğüne dikkat çekerek araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

"Ekonomideki durgunluk derin bir travmaya sebep oldu"

Ağbaba önergesinde ‘’Ekonomide yaşanan durgunluğun en bariz sonucu olan geçim sıkıntısı, Türkiye toplumunda önü alınamayan derin bir travmaya sebep olmuştur. İntiharlar, yoksulluk, geçim sıkıntısı, işsizlik, borç ve çalışma koşullarından kaynaklanmaktadır” dedi.

İktidarın ekonomide yaşanan durgunluğu ve kriz koşullarını görmezden geldiğini ve vatandaşların çaresizlik içerisinde yaşamlarına son verdiğini savunan Ağbaba ‘’Toplu intihar vakalarının araştırılması ve bu olayların geçim sıkıntısı ve diğer ekonomik sorunlar ile olan ilişkisinin ortaya çıkarılması gerektiğini” de belirtti.

Ayrıca bakınız 👇

Rakamlar ve Gerekçelerle: Türkiye'de İntihar Verileri - onedio.com
Rakamlar ve Gerekçelerle: Türkiye'de İntihar Verileri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir