Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dolmuşçu Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken 15 Özellik

 > -
Dolmuşçu Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken 15 Özellik

Dolmuşçuluk deyip geçmeyin. Matematik'ten sosyolojiye, temel sanat tarihinden ileri düzey stok kontrolü gibi bir çok bilgiye sahip olmanız gerekli. Bu içerikte dolmuşçuların sahip olduğu, dolmuşçu olmak isteyenlerin de kendisini geliştirmesi gereken müthiş özellikleri okuyacaksınız.

1. Aynı anda bir çok eylemi yapabilmek(multifunctional)

Bir elinde hem çay, hem sigarasını tutarken direksiyonu kontrol eden; öbür eliyle vitesi değiştirip, yolcuların ücretlerini alarak para üstlerini vermek yazarken dahi zor. Bir de yapmayı deneyin.

2. Tek tuşla dolmuşu pavyona çevirebilmek

Gündüzleri ekmek teknesi olan minibüsü, gece eve dönerken tek tuşla pavyona çevirmek ve bunun için minibüse milyarlık ses sistemi taktırmak yetenek değildir de nedir?

3. İleri düzeyde hacim/kütle bilgisi

Dolmuşun iç hacmi - (Koltukların hacmi + Mevcut yolcuların kütlesiyle yoğunluğunun oranı) = Boş alan

Evet dolmuşçuların araçta sürekli yer olduğunu düşünmesine sebep olan denklem budur.  Bu sayede dolmuşçular bir seferde 40 lira kazanacakken 80 lira dahi kazanabilir.

4. Sabahın köründe arabesk dinleyebilmek

Siz daha uykunuzu açamamışken arabeskin en ağır eserlerini dinleyeten ve size de dinleten şoförlere; şüphesiz bu yetenek bahşedilmiştir.

5. Edebiyata gönül vermek

Dolmuşun arkasına, önüne, yan camlarına, tamponuna, yanlarına kısacası her yerine yazılar yazan bu deli gönüllü dolmuşçular; tabi ki edebiyat yeteneğiyle de donatılmıştır. "ÜCRETİNİ GÖNDEREMEYEN VAR MI?" cümlesindeki "bak parasını vermeyen demiyorum ücretini gönderemeyen diyorum ki rencide etmeyeyim yoksa çok pis bozardım şimdi o beleş binenleri" alt mesajını verebilmeleri; işte bu kabiliyetin bir eseridir.

6. Romantiklik

Sabahın köründe arabesk müzik, dolmuşun her yerindeki yazılar ve mutlaka yaşadıkları serseri aşklarla dolmuşçular iflah olmaz romantiklerdir.

7. İleri düzey matematik

"Kim kaç para verdi ve ne kadar para üstü vermeliyim, arkadan ücretini göndermeyenler yüzünden kaç lira kaybım var, mesafeyi kaç km hızla gidersem durağa gelince diğer şoförler "yavaş geldin" diye bana saldırmaz" gibi bir çok hesabı aynı anda yapan dolmuşçularımız; şüphesiz ileri düzey matematik bilgisine de sahiptir.

8. Başlangıç düzeyinde fizik

Frene nerede basmalıyım ki yolcu tam kapının önündeyken araba durmalı" hesabını her gün her dakika yapmak kolay mı sanıyorsunuz?

9. Kırmızı ışık kamerası olan tüm kavşakları bilmek

Üstün hafıza yetenekleriyle donatılmış dolmuşçularımız; şüphesiz ki kırmızı ışıkta rahatça geçip ceza yememek için tüm kırmızı ışık kameralı kavşakları mıh gibi akıllarına kazımıştır.

10. Tehlikeleri önceden sezmek

Serengeti'de otlanırken aslanın yaklaştığını fark eden antilop önsezinden daha üstün yeteneklerle donatılmış dolmuşçularımız; trafik çevirmelerini çok önceden algılayarak araçtaki fazla yolcuları çöktürebilir, ara yollardan gidebilir, hatta kaçamıyorsa kontağı kapatıp aracı bile terk edebilir.

11. Mızmızlanan yolcuyu duymazdan gelebilmek

"Ne zaman kalkıcaz şöfer bey?", "benim 10 dolar üstü vardı", "x yerden geçer mi?" gibi yüzlerce soruyla karşılaşan şoförler; zaman içinde bu sıkıntı sayesinde bir yetenek kazanmıştır. Kesinlikle işlerine gelmeyeni duymama yeteneği.

12. Mesafe = Hız x Zaman denklemini bozma kabiliyeti

Dolmuşta boş yer varken bazen çok hızlı gidip bazen de kaplumbağa hızıyla giderek insanı kanser etme kabiliyeti de yine dolmuşçularımıza bahşedilmiş bir yetenektir.

13. Her türlü hava sıcaklığına dayanıklılık

Onlar iklim dinlemezler, sıcak nedir bilmezler. Bu yüzden yolcular aracın içinde buharlaşsalar dahi; klimayı asla açmazlar.

14. Soğukkanlılık

Teker patlayabilir, ileride çevirme olabilir, birinin cüzdanı çalınabilir yahut yolculardan biri tacize uğrayabilir. Hatta "piston aşağı" bile inebilir ancak dolmuş şoförü asla panik yapmaz; her daim soğukkanlılığını korur.

15. İleri seviye dövüş sanatları bilgisi

Yakın mesafe dövüş sanatları (zaten uzak mesafeden nasıl dövüşülecek bu nasıl saçma bir tabirdir ya) konusunda bir dolmuşçu mutlaka uzman olmalıdır. Silahlı, silahsız, mımçıkalı, taşlı sopalı bir çok kavga türünde dolmuşçular siyah kuşak seviyesindedir. Ancak kavganın kısa sürenini severler bu yüzden genelde 1 kişiye 10 kişi saldırırlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

😎😎

A post shared by Onedio Goygoy (@goygoyonedio) on
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aragazvermeyendolmuscu

bir dolmuşçu atasözü der ki : Ücretini uzatamayan, Parasının üstünü alamayan?

salca

Yakın dövüş , mımçıka ve piston aşağı favoriler ama asla o kapı yolcunun önünde durmadı durmıycakta , herzaman ya geçicek ya önce durcak yada üstüne sürcek sen sağa sola atlıycan ve nerde durduguna bakıcan

douchebek

la bu galeri zaman zaman geliyor :D

evan

Bizim burada yok iyi ki taksicileri zor çekiyoruz bide dolmuşçular hiç çekilmezdi.

sah

çox basit, kardeşim, diğer mahallede kavga varsa uzak dövüştür o

Başlıklar

Kanserçaymüzik
Görüş Bildir