Doğum Yapmış Bir Annenin Beyninde Yaşanan Şaşırtıcı Değişimler

12PAYLAŞIM

Çok ilginç gerçekten.

Beyniniz sizi iyi hissettiren hormonlarla dolar.

Bir kadın doğum yaptıktan sonra, bebeğiyle çokça vakit geçirir. Araştırmacılar özellikle de bebeğin güldüğü ve ağladığı zamanlardaki bu etkileşimlere kadınların beyinlerinin nasıl tepki verdiğini araştırdılar. Anne, bebeğini gülümserken ya da gülerken gördüğünde, beyni onu mutlu eden çok sayıda kimyasalla dolar. Örneğin, daha hamileyken "sevgi hormonu" olan oksitosin, ve "ödül hormonu" olan dopamin salgılarlar.

Araştırmacılar bu durumun annenin, bebeğin ihtiyaçlarını daha iyi anlamasını ve buna cevap vermesini sağladığını söylüyorlar.

Anne bebeği emzirirken de oksitosin salgılar ve bu bebekle bağ kurmasını sağlar. Araştırmacılara göre beyinde gerçekleşen diğer bir değişim ise, ödül bölgesinin büyümesi. Bu da aynı şekilde annenin bebekle daha iyi bir bağ kurmasına ve ona iyi bakmasına yardımcı oluyor.

Beyindeki gri madde küçülür, ama bu kötü bir şey değil.

Gri madde; görme, duyma, hatıraları ve duyguları sentezleme, karar verme ve başkalarıyla gerçekleştirdiğimiz etkileşimlerden sorumludur. Örneğin, sözsüz iletişimle insanların neler hissettiklerini ayırt edebilme ve anlayabilmeye yardımcı olur. Araştırmalar gösteriyor ki yeni doğum yapan bir annenin beynindeki bazı bölgelerde gri madde küçülür ve bu değişiklik doğumdan sonraki 2 yıl boyunca kalır.

Bu durum bebeğe olan bağlılığın artmasını sağlıyor.

Gri maddenin ufalması kulağa kötü gelebilir ama araştırmacılar bunun annenin kendini bebeğe daha çok bağlanmış hissetmesine ve bebeğe karşı daha az negatif duygular hissetmesine neden olduğunu fark ettiler. Yani gri maddedeki bu değişim annenin ilgisini diğer insanlardan çok bebeğine çevirmesine, onu daha iyi anlamasına ve bebeğin beden dilini daha iyi yorumlamasına yardımcı oluyor.

Beyin daha organize ve bilgileri daha iyi yorumlayabilen bir hale geliyor.

Araştırmacılar bunun, beyin hücrelerinin belli bağlantılardan koparak bebeğin bakımı için önemi olan yeni bağlantılar kurması için olduğunu söylüyorlar.

Hafızanız normalde olduğu kadar iyi.

Bazı kadınlar doğum yaptıktan sonra genellikle daha unutkan olduklarını ve hafızalarının kötüleştiğini söyler ama araştırmalara göre endişelenilmesi gereken bir şey yok. Kadınların bilişsel yetenekleri doğumdan sonra azalmaz.

Unutkanlık, annenin bebeğine ve onunla ilgili yapılması gerekenlere daha çok odaklanmasından kaynaklanıyor.

Ve tabii ki yenidoğana bakmak çok fazla zaman ve dikkat gerektirdiği için daha az alakalı şeylerin arka plana atılması anlaşılabilir bir durum.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Hepimizden Daha Çok Görmüş Geçirmiş Gibi Gözüken 19 Yaşlı Bebek - onedio.com
Hepimizden Daha Çok Görmüş Geçirmiş Gibi Gözüken 19 Yaşlı Bebek - onedio.com
Anneler Dikkat! Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Bakmadan Önce Bilmeniz Gereken Hayat Memat Meselesi 14 Gerçek - onedio.com
Anneler Dikkat! Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Bakmadan Önce Bilmeniz Gereken Hayat Memat Meselesi 14 Gerçek - onedio.com
Annesinden Sadece İki Yaş Küçük: 27 Yıl Önce Dondurulan Embriyodan Doğan Bebek Rekor Kırdı - onedio.com
Annesinden Sadece İki Yaş Küçük: 27 Yıl Önce Dondurulan Embriyodan Doğan Bebek Rekor Kırdı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blvckstne

bu içeriği ilerideki karıma göstereceğim

Görüş Bildir