Dizi Gerçeği Yansıtıyor mu? Karşılaştırmalı Fotoğraflarla Gerçek Çernobil ve HBO Versiyonu

1.7bPAYLAŞIM

Eleştirmenlerce beğenilen ve IMBD kullanıcılardan 10 üzerinden 9.5 puan alan The Chernobyl, platformdaki en yüksek puanlı dizi oldu. Buna ek olarak eski Sovyetler Birliği'nde yaşamış insanlar Çernobil'in yaratıcılarına olay zincirini ve çevreyi olabildiğince doğru bir şekilde yansıtmak için çaba harcadıkları için övgüde bulunuyor.

Yakın bir zamanda, video yazarı Thomas Flight, dizinin çekimlerini felaket sonrasında çekilen gerçek videoları karşılaştıran büyüleyici bir video yaptı.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/side-by-side-...

HBO's Chernobyl vs Reality - Footage Comparison (HBO Versiyonu Ve Gerçek - Görüntü Karşılaştırma)

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

İzleyicileri hayran bıraktığını ortaya koyan The Chernobyl sizce ne kadar gerçeği yansıtıyor?

18. Bu içerik de ilginizi çekebilir:

İnsan Eliyle Gerçekleştirilmiş En Büyük Felaket: Çernobil Faciası Hakkında 21 İlginç Bilgi - onedio.com
İnsan Eliyle Gerçekleştirilmiş En Büyük Felaket: Çernobil Faciası Hakkında 21 İlginç Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
syb

İzledim,çok beğendim,çevreme tavsiye de ederim. '' Söylediğimiz her yalanla gerçeğe borçlanırız.Er yada geç, o borç ödenir '' repliği beni benden almıştır.Olayın aslına gelirsek söyleyebileceğim tek şey; Allah temeli 3.kez çatlayan Akkuyu NGS'nin kaderini aynı kılmasın.

tc-ahmet-ozan-sen

Bazı ayrıntılar fazla dramatize edilmiş dedik. Mesela "kömür bakanlığı" sahnesi... O tarihteki kömür bakanı, Mihail Schadov, 1927 doğumlu (59 yaşında), öyle tıfıl bir oğlan değil. Ayrıca madencilik yapmış teknokrat bir yönetici. Hani halden anlayacak biri, karşısındaki madencilerin o şekilde ukala bir üslupla kontrol edemeyeceğini çok iyi bilir. Bizzat da ocağa gidip emretmemiştir, kağıt gelmiştir. Yine Scherbina'nın "tez bana şu nükleer enerjiyi anlat yoksa seni atarım aşağı" demesi... Shcherbina'nın kendisi Sibirya'da enerji sektöründe çalışmış; yani konudan öyle çakmaması mantıksız. Dahası, Moskova nere Çernobil nere? Helikopterle o kadar uzağa gidilmez, gerçekte uçakla o yolculuk yapılmıştır.

tc-ahmet-ozan-sen

Hemen hemen gerçekleri yansıtıyor. Antikomünist alt metinler var ama bir Kurtlar Vadisi kör göze parmaklığında değil; ayrıca tamamen propaganda üstüne kurulu da değil. Kabul edelim, Sovyetler Birliği'nin son zamanları bu şekilde yozlaşmış,silahlanma yarışında ABD'yle boy ölçüşelim derken ağır sanayide çuvallamış, halk arasında da "Gözlerimi kaparım Vazifemi yaparım" zihniyetini iyice oturtmuştu. SSCB'de her şey hiç süper olmadı belki, ama 80'lerde artık dünyadaki çoğu sol örgütün ciddiye almadığı bir yapıydı Sovyet Rusya. Dizideki eleştiriler bir derece haklı ama bazı konular dramatize edelim derken abartılmış.

Gizli Kullanıcı

herkezin bildiği kadar gerçek ama bilmeyen gerçekleride kadrajda yayınlasın bak o zaman putin bindiği ayıdan iner, yapımcı dayılara biner, The Chernobyl-2 sinemalarda +18 olur... tarihte yaşanan kötü bir olayı hele hele rusyada olan bir olayı %100 gerçekleriyle yansıtamazlar adam severler. harici olarakta hangi ülke devlet olursa olsun bu tür olaylarlar yaşayan devletlerin tam olarak açıklamadığı, bilinmesi geren kadarını basına verdiklerinin dışında kesin net bilgi ver bak neler oluyor görelim.

cindia

Büyük emekler verilmiş bir yapım olduğu fotoğraflardan da belli. Başarılı bir iş olmuş.

Görüş Bildir