Uyuşturucu Ticareti, Yağma, Tehdit ve Fuhuş: Ankara'da Suç Örgütüne 3.500 Polis ile Operasyon

 > -

Ankara'da uyuşturucu ticareti yapan çeteye yönelik bu sabah saatlerinde 3 bin 500 polisin katılımıyla operasyon gerçekleştirildi. Doktorlar ve eczacılar ile iş birliği içerisinde olduğu tespit edilen çetenin, 'Mahalle' isimli bir dizi çektiği ve fragmanları sosyal medyada paylaştığı aktarıldı. 

Öte yandan hapiste bulunan organize suç örgütü lideri Kadir İnan'ın dışarı talimatlar göndererek çeteyi yönettiği tespit edildi. 

Ankara'da ve 18 ilçede organize suç örgütü üyesi 241 kişinin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Operasyon, bir yıldır yürütülen soruşturma kapsamında, uyuşturucu ticareti, yağma, tehdit, fuhuşa aracılık etmek ve yaralama suçları nedeniyle yapıldı.

Operasyonda 237 ikamet, 7 iş yeri ve 1 depo olmak üzere toplam 145 adrese 500 ekip ve 3 bin 500 polisle baskın düzenlendi.

Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın yönettiği helikopter destekli operasyonda özel harekat polisleri ile narkotik köpekler de görev aldı.

Operasyonda çok sayıda şüpheli araç ve kişi durdurularak aranırken, belirlenen adreslere giren ekipler çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı.

Çetenin, cezaevinde bulunan örgüt liderinin talimatıyla dizi işine girdiği tespit edildi.

Örgütü cezaevinden yöneten Kadir İnan isimli kişinin talimatıyla dizi işine de el atıldığı aktarıldı. AA'nın aktardığı bilgiye göre, örgüt üyelerinin suç faaliyetlerini ve mafya türü yapılanmaları özendiren 'Mahalle' adı altında bir internet dizisinin çekimlerine başladığı ve fragmanını da sosyal medyada yayınladıkları öğrenildi.

Toplumdaki adalet duygusunu zedelemeye yönelik ifadelerin yer aldığı fragmana yönelik yasal yaptırımların uygulanması için ilgili birimler aracılığıyla girişimlerde bulunulacağı bildirildi.

Doktor, sağlık memuru ve eczacılarla iş birliği yaptıkları ortaya çıktı.

Sentetik ve skunk adı verilen yeni nesil uyuşturucuları batı illerinden, esrar ve eroini ise doğu illerinden temin eden örgütün ayrıca reçeteye tabi uyuşturucu ve uyarıcı etkiye sahip ilaçları iş birliği içinde oldukları bir doktor, bir sağlık memuru ve iki eczacı vasıtasıyla düzenlenen sahte reçetelerle temin ederek fahiş fiyatlarla madde bağımlısı şahıslara sattıkları belirlendi.

Sabıkası olmayan yaşlı ve hasta kadınları kullandılar.

Örgütün uyuşturucu maddelerin saklanması için sabıkası olmayan hasta, yaşlı veya yalnız yaşayan kadınların evlerini para karşılığı kullandığı, uyuşturucu tezgahlarının bulunduğu gecekondu semtlerinde halka para yardımı yapmak suretiyle "mahalle dayanışması" havası yaratarak olası ihbarların önüne geçmeye çalıştığı ve anlaştıkları ticari taksi şoförleri aracılığıyla dikkat çekmeden uyuşturucu maddeleri kullanıcılara ulaştırdıkları belirlendi.

Örgüt liderinin FETÖ mensubu polislerle ilişkisi olduğu aktarılıyor.

Yapılan araştırmalarda örgüt lideri Kadir İ. hakkında 2014 yılı içerisinde aktif olarak görev yapıp daha sonra FETÖ ile iltisakları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan emniyet görevlileri ile birlikte rüşvet, nitelikli hırsızlık ve göreve ilişkin sırrın açıklanması suçlarından adli işlem yapıldığı belirlendi.

Aylık geliri 2 milyon lira olan örgüt, yeraltı savaşlarında aktif rol oynamış.

Ayrıca örgütün, silahlı mensupları vasıtasıyla, husumeti olan diğer suç örgütleri ile silahlı çatışmaya girdikleri ifade edildi. 2 Ocak 2018 tarihinde Ötleşler olarak bilinen suç örgütü mensuplarıyla yaşanan silahlı çatışmada bir örgüt üyesinin öldüğü, buna karşılık olarak örgüt tarafından Altındağ ilçesinde bulunan Ötleşler grubuna ait kahvehanenin kundaklandığı saptandı.

Aylık geliri 2 milyon lirayı bulan örgütün mal varlığına el konuldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir