Görüş Bildir
Haberler
Diyarbakır'da Yürüyüşe Polis Müdahalesi

Diyarbakır'da Yürüyüşe Polis Müdahalesi

Onedio Medya
31.12.2015 - 15:52

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünden sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur’a yapılacak yürüyüş için harekete geçen kitleye polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. İkisi gazeteci 20’ye yakın kişinin gözaltına alındığı bilgisi var. DHA yüzleri kapalı bir grup tarafından polislerin bulunduğu bölgeye el yapımı patlayıcı atıldığını ve 3 polisin yaralandığını duyurdu. HDP'li Ertuğrul Kürkçü Twitter hesabından 'Yalanınız batsın! Doğru haber: 'Basın açıklamasının 50 m. ötesinde barikatın gerisinde polisin kendi gaz tüpü patladı' açıklamasında bulundu...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyarbakır Valililği’nin kentte gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyurması ardından aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP İzmir miletvekili Ertuğrul Kürkçü, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak'ın da bulunduğu grup bulunduğu Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıp Sur’a yürümek istedi.

Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine polisin kurduğu barikat önünde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, basın açıklaması yaptı.

DHA: Üç polis yaralandı

DHA: Üç polis yaralandı

DHA'dan Feklat Bozarslan'ın haberine göre, Yüksekdağ'ın konuşması sırasında grup arasında bulunan yüzleri kapalı bir grup tarafından önlem alan polislerin bulunduğu bölgeye el yapımı patlayıcı atıldı. Atılan patlayıcının infilak etmesi üzerine şarapnel parçalarının isabet ettiği 3 polis memuru yaralandı.

AA'nın verdiği bilgiye göre ise 4 polis yaralandı.

Kürkçü Twitter hesabından patlama nedenine ilişkin bu açıklamayı yaptı:

Polis, gruba gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale ederken, havaya ateş açtı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Barış Anneleri'nden tepki...

Barış Anneleri'nden tepki...

Sur’a yürümek isteyen kitlenin içinde yer alan Barış Anneleri, güvenlik güçlerinden gözaltı ve müdahalenin durmasını talep etti.

Bu sırada gözaltına alınanlar oldu. 2'si gazeteci 20'ye yakın gözaltı olduğu bilgisi var.

Çevredeki vatandaşların gazdan ve basınçlı sudan etkilendiği görüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mustafa ŞEN

Diyarbakır'da Sur'a yürümek isteyen ve aralarında hdp genel başkanı yüksekdağın da bulunduğu grubun içerisinden polise bomba atıldı. hdp Eş genel başkanı fig... Devamını Gör

itsasin

protesto etme hakkını kim engelliyor bu nasıl demokrasi.isteyen istediğini protesto eder bu nasıl bir polis devleti oldu.

yeşilzytn

Polis müdahalesi olmayan bişey söyleyin