Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyarbakır'da Cezaevinden Firar Eden 6 Mahkum 'Paspas Sapı' ile Merdiven Yapmış

Anasayfa > Gündem

Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan mart ayında 6 PKK'lı mahkumun firar etmesiyle ilgili soruşturmada, firarın nasıl gerçekleştiğine dair bulgulara ulaşıldı. Mahkumların firar etmek için aylarca 'paspas sapı' biriktirip, bunlardan merdiven yaptıkları ortaya çıktı...

Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan, 6 Mart Pazar günü 6 PKK’lı mahkum firar etmişti. Olayın ardından cezaevi çevresinde arama-tarama çalışmaları ve bölgede de kaçanların yakalanmaları için operasyon başlatıldı. Ancak bu çalışmalardan bir sonuç alınamadı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmayla da firari mahkumların nasıl kaçtıklarına dair ipuçları elde edilmeye çalışıldı. Firarın, mahkumların çıktıkları havalandırma alanından ve yatak çarşafları ile gerçekleştirildiği bilgileri medyada yer alsa da olayın ayrıntıları yeni netleşiyor.

'Kırık' diyerek sürekli yeni paspas sapı talebinde bulunmuşlar

'Kırık' diyerek sürekli yeni paspas sapı talebinde bulunmuşlar

Al Jazeera'den Abdülkadir Konuksever, cezaevi kaynaklarının, firar eden mahkumların aylarca hazırlık yaptığını söylediğini aktardı. 

Bu hazırlığın en önemli ayağını da paspas sapları oluşturmuş. Koğuş temizliğinde kullanılan paspasların saplarının kırıldığını söyleyen mahkûmlar, cezaevi idaresinden sürekli yeni paspas sapı talebinde bulunmuşlar. Ancak talepleri yerine getirilirken kırık paspas sapları geri istenmemiş.

Firari mahkumların, bu paspas sapları ile birlikte, çarşaf parçaları ve cezaevinde süs eşyası yapımında kullanılan makrome ipler kullanarak gemici merdiveni yaptıkları tespit edildi. Bu merdivenle havalandırma alanını çevreleyen 7 metre yükseklikteki duvarları ve dikenli telleri aştıkları belirlendi. Firarilerin, sensörlü dikenli telleri de, yağmuru fırsat bilerek, üzerine battaniye serip aştıkları anlaşıldı.

Yağmur ve sis, güvenlik kameralarındaki görüntülerine engel olmuş

Yağmur ve sis, güvenlik kameralarındaki görüntülerine engel olmuş

Cezaevi kaynakları, mahkumların firar ettikleri günü özellikle seçtiğini belirtiyor. Havanın yağmurlu ve sisli olması güvenlik kameralarından randımanlı görüntü alınmamasına neden olmuş. Ayrıca kaçtıkları bölümü gözetleyen nöbetçi kulübesinin de o gün boş olduğu belirtiliyor. Firarda kullanılan bu bilginin içeriden verilmiş olduğu kanaatiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturma sürüyor.

'Kaçanlar Kandil'de'

'Kaçanlar Kandil'de'

Cezaevinden firar eden Diyar Kaydu, Ulaş Arslan, Beşir Arcagök, Osman Kılıç, Devrim Kavak ve Ramazan Aslan ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü. Altısı da çoğu ölümle sonuçlanmış silahlı ve bombalı terör saldırılarında bulunmak, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak suçlarından mahkumlardı.

Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 firari mahkum hakkında daimi arama kararı bulunuyor. 6 firari hakkındaki arama kararı 81 ildeki polis ve jandarma birimlerine iletildi. Ancak firardan kısa bir süre sonra, KCK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Murat Karayılan, Fırat Haber Ajansı'na 6 mahkumun da Kandil’e ulaştığını söylemişti.

Olayın ardından üç infaz koruma memuru tutuklanırken üç infaz koruma memuru da açığa alındı. Bu kişiler hakkında da yürütülen soruşturma halen devam ediyor.

Abdülkadir Konuksever, Al Jazeera Türk

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
asdfgh

boşuna demiyorum.bunları cezaevine atmak yerine direk öldüreceksin.en iyi terörist ölü teröristtir.

Ewok The Hutt

mk zaten 2, 3 aya çıkacaktınız acelenize n'oldu?

Yörük

Ne kadarda kontrolcü bir cezaevi sistemimiz var ama. Hiç mi koğuşlarına girmemişler bu soysuzların.