Dışişleri: Rusya'nın Saldırıları Açık Bir Savaş Suçudur

 > 
12PAYLAŞIM

Suriye'de bugün 50'ye yakın kişinin hayatını kaybettiği hava saldırıları sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Saldırıların "açık bir savaş suçu" olarak nitelendirildiği açıklamada "Rusya saldırılarına son vermediği takdirde, daha büyük ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Suriye Uluslararası Destek Grubunun 11 Şubat’ta Münih’te yapılan toplantısında, Suriye’de çatışmaların durdurulmasına yönelik karar alınmıştı. Rusların bu karardan sonra Suriye’deki hava saldırılarını durdurmak yerine daha da artırdıkları ve sivilleri, hastaneleri, okulları özellikle hedef aldıkları esefle müşahede edilmektedir.

BM: Suriye'deki Hava Saldırılarında Yaklaşık 50 Sivil Öldü - onedio.com
BM: Suriye'deki Hava Saldırılarında Yaklaşık 50 Sivil Öldü - onedio.com

Nitekim, son 24 saat içerisinde Azaz’daki iki okul ve bir hastane ile İdlip/Maar’at El Numan’daki Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün işlettiği hastaneye, Rusların gerçekleştirdiği uçak ve füze saldırıları sonucunda çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 30’un üstünde masum sivil hayatını kaybetmiştir. Yaralıların sayısı 100’ün üzerinde tahmin edilmektedir. 

Şiddetle kınadığımız bu saldırılar hiçbir şekilde insanlığa ve vicdana sığmadığı gibi, uluslararası hukuktaki karşılığı da açık bir savaş suçudur. Rusya Federasyonu işlediği bu suçlarla Suriye’deki iç savaşın daha da derinleşmesine ve bölgede tehlikeli bir tırmanmaya yol açmaktadır. Rusya Federasyonu, Suriye’yi barış ve istikrardan giderek uzaklaştıran bu eylem ve saldırılarına derhal son vermediği takdirde, daha büyük ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır."

Dışişleri Bakanlığı

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir