Görüş Bildir
Haberler
Dışişleri, Mursi'ye Verilen İdam Cezasını Kınadı

Dışişleri, Mursi'ye Verilen İdam Cezasını Kınadı

ATKN
16.05.2015 - 21:31
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da 2013'teki darbe ile görevinden uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 'Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen, ancak daha sonra askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye ve beraber yargılandığı 100'den fazla kişiye idam cezası verilmesini esefle karşılıyoruz' ifadeleri kullanıldı.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 'Hamas'a istihbarat sağlamak' suçlamasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'Mursi hakkında daha önceki davada olduğu gibi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak bir süreç sonucunda alınan idam kararı, Mısır'da darbeden bu yana yaşanan süreçte yeni bir kara leke teşkil etmiştir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin temel insan haklarını ihlal etmenin ötesinde, verilen kararın Mısır'da acilen ihtiyaç duyulan kalıcı toplumsal barış ve sürdürülebilir bir istikrar ortamının teminine katkı sağlamayacağı da açıktır.'

Söz konusu kararların gözden geçirilmesinin ve Mısır'daki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmalarının beklendiğine işaret edilen açıklamada, 'Mısır'da diyalog ve uzlaşı sürecinin halkın iradesi doğrultusunda bir an önce hayata geçirilerek, sağlıklı bir şekilde yürütülmesi yönündeki samimi çağrılarımızı yineliyoruz' denildi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Verbal Tenses

adam mitingleride seçilmiş cumhurbaşkanına aba altından sopa mı gösteriyorsunuz diye kullanıyor aq olayı. küçük enişte bende seni kınıyorum.

Pasif Kullanıcı

dışişleri bakanlığı ismini değişip, ''DIŞARIYI KINAMA BAKANLIĞI'' koyalım adını, nede olsa davutoğlundan kalma alışkanlık.

Prometheus Desmotes

Türk dış politikası yine akıllı yine etkin yine caydırıcı(!)