Dış Basında Yeni İddialar ve Cemal Kaşıkçı Soruşturmasında Son Durum: 'Suudi Başkonsolos Görevden Alındı'

 > 
27PAYLAŞIM

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin soruşturma sürerken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Dün saat 17.00'de Atatürk Havalimanı'ndan kalkan tarifeli uçakla ülkesine dönen Başkonsolos Muhammed Uteybi görevden alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. 

Konsolosluk konutunda yetkili bir kişi olmadığı gerekçesiyle ertelenen inceleme ise bugün yapılacak. 

Öte yandan dış basına, peşi sıra yeni iddialar yansımaya devam ediyor. AP haber ajansının ismi açıklanmayan bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere göre, konsoloslukta yapılan incelemede cinayete dair izler bulundu. NYT ve Washington Post, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğu düşünülen bazı kişilerin kimliğinin tespit edildiğini öne sürdü. Wall Street Journal gazetesi, Kaşıkçı'nın konsolosun gözleri önünde öldürüldüğünü iddia etti.

Detaylara bakalım... 

Arap basını kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili konsolosun görevden alındığını ve soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi Türkiye'den ayrılmıştı. Uteybi'nin dün saat 17.00'de Atatürk Havalimanı'ndan kalkan tarifeli bir uçakla ülkesine döndüğü belirtilmişti.

Çavuşoğlu 'İsterse gidebilir' demişti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bakanlık konutunda görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında "Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosunun istemesi halinde ülkesine gidip gidemeyeceği ve onunla ilgili bir soruşturma yapılıp yapılmayacağı"na ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "Bugün Suudi Arabistan'ın herhangi bir diplomatı ülkesine gitmek isterse gidebilir. Bunda bir kısıtlama yok." diye konuştu.

Önceki gün Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na olay yeri inceleme ekipleri girmişti. İncelemeye Suudi yetkililer de katılmıştı.

Ortak Heyet ve Olay Yeri İnceleme Binaya Girdi: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Neler Oldu? - onedio.com
Ortak Heyet ve Olay Yeri İnceleme Binaya Girdi: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Neler Oldu? - onedio.com

Başkonsolos Uteybi'nin konutunda da inceleme yapılacağı aktarılmıştı. İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu konutu önüne saat 18.00'da polis bariyerleri yerleştirilmişti.

Yapılan açıklamada üst düzey Suudi bir yetkili olmadığı için aramanın yapılmayacağı belirtildi. Başkonsolosluk konutu önüne yerleştirilen bariyerler gece yarısı kaldırıldı.

Öte yandan, Emniyet güçleri konsolosluk binasında yapılan 9 saatlik aramada elde ettikleri bulguları incelemeyi sürdürüyor.

DHA'nın aktardığına göre, polis Başkonsolos Uteybe'nin ülkesine dönmesinin çalışmalara engel olmayacağını belirtti.

 'Luminol' diye adlandırılan bir yöntemle özel bir ışık tutulduktan sonra kullanılan bir kimyasal madde yardımıyla bina içerisinde çok sayıda epitel hücre örneği toplandı.

Konsolosluk konutundaki kapalı garaj ve su kuyusu incelenecek

Polis ekiplerinin yaptıkları araştırmanın en kritik noktasının ise konsolosluğun konutunda yapılacak araştırma olduğu ileri sürüldü.

Polislerin yaptığı ön çalışmalara göre, güvenlik kameraları tarafından görüntülenen kapalı garaj ve geçmişte konsolosluk konutunun kullandığı su kuyusunun da titizlikle araştırılacağı iddia edildi.

AP: "Konsoloslukta cinayet kanıtı bulundu"

2 Ekim'de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha haber alınamayan Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yürütülen soruşturmaya dair Associated Press (AP) haber ajansından dikkat çeken bir iddia geldi. 

AP'nin üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırılan haberde, polisin konsolosluk binasında yaptığı aramada Suudi gazetecinin binada öldürüldüğüne dair 'kesin kanıt' bulduğu ifade edildi.

Açıklama yapma yetkisi olmadığı için adının verilmesini istemeyen Türk kaynak, nasıl bir kanıta ulaşıldığına dair detay vermedi.

CNN: "Türk yetkili Kaşıkçı'nın parçalara ayrılarak öldürüldüğünü teyit etti"

CNN International da Cemal Kaşık'nın parçalara ayrılarak öldürüldüğü iddiasını teyit ettiklerini öne sürdü. CNN, haberini yine ismi açıklanmayan bir Türk yetkiliye dayandırdı.

Wall Street Journal gazetesi, Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el-Uteybi'nin gözleri önünde öldürüldüğünü iddia etti.

Wall Street Journal'ın adını açıklamadığı Türk yetkililere dayandırdığı habere göre, "Suudi suikast timi Cemal Kaşıkçı'yı,  Muhammed el-Uteybi'nin önünde önce darp etti, sonra ilaçla uyuttu, ardından öldürülen Kaşıkçı'nın cesedi parçalara ayrıldı."

Gazetenin İstanbul'daki muhabirleri David Gauthier-Villars, Jessica Donati ve Summer Said imzalı haberde, ses kayıtlarında Uteybi'den odayı terk etmesi isteyen bir ses duyulduğu aktarıldı. 

Türk yetkililerin, ses analizinden bu kişinin Suudi adli tıp uzmanı Salih el Tubaygi olduğunu tespit ettikleri belirtildi. 

Tubaygi'nin, Kaşıkçı'nın cesedini parçalarken çevredeklerden müzik dinlemelerini istediği de haberde aktarılan ve tüyler ürperten ayrıntılar arasında.

Washington Post ise Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldüren ekipten 7 kişinin pasaport bilgilerine ulaştığını öne sürdü.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre gazete, yayımladığı pasaport görsellerin Türk yetkililer tarafından gönderildiğini yazdı.

Pasaportlardaki fotoğrafları ve isimleri ise gizledi.

Son olarak New York Times gazetesi, Kaşıkçı'nın öldürülmesi için Türkiye'ye geldiği belirtilen kişilerden 5'inin kimliğinin tespit edildiğini iddia etti.

NYT, 2 Ekim'den bu yana haber alınamayan ve Suudi Arabistan'dan gelen kişilerce öldürüldüğü iddia edilen Suudi gazeteci Kaşıkçı hakkında yeni bir iddia ortaya attı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre, Türk yetkililer olaya karışan bazı kişilerin kimliğini belirledi.

Şüphelilerden birinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a Paris, Madrid, Houston, Boston ve Birleşmiş Milletler ziyaretlerinde eşlik eden ve çok yakın bir isim olduğu belirtildi.

Zanlılardan diğer üçünün, Suudi Veliaht Prensi'nin güvenlik detaylarına bakıldığında bu kişilerle yakın bağlara sahip olduğu iddia edildi.

Beşinci şüphelinin ise Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı ve tıp kurumlarında yüksek rütbeli görevlerde bulunan bir adli tıp uzmanı olduğu kaydedildi. Bu ülkede bu tür yüksek pozisyonlara gelebilmek için üst düzey Suudi makamlarla doğrudan bağlantılı olunması gerektiğine dikkat çekildi.

Anadolu Ajansı, BBC Türkçe ve ajanslar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir