Dickson ve Edison’un Sinema ve Bilimi Tek Potada Eritip Tarihte Bir İlke İmza Attıkları ‘Dickson Deneysel Ses Filmi’

-

Tarihte ilk kez bir filmde ses ve görüntünün birleştiği o ana tanıklık etmek ister misiniz?

Bu içerikteki bilgiler popmatters sitesinden derlenmiştir.

Dickson Deneysel Ses Filmi bilinen en eski ses ve görüntü üzerine deneysel bir yaklaşımla yapılan ilk kısa film.

Dickson Deneysel Ses Filmi, 1895'in başlarında William Dickson tarafından yapıldı. İlk canlı ses kaydıyla yapılan ve aynı zamanda Thomas Edison tarafından geliştirilen Kinetoskop'un kullanıldığı ilk film olmuştur.

Dickson, bir başka Edison icadı olan balmumu silindir fonografını kullanarak aynı anda filmi çekerken, canlı sesi de üstüne kaydediyor. Sadece 21 saniye süren film, dans eden üç kişiyi anlatıyor.

Peki nedir bu Kinetoskop?

Thomas Edison'un 1890'larda yaptığı Kinetoskop'u, izleyicinin bir mercekle içine baktığı ve müziğin silindir eşliğinde çalınmasıyla, filmi izleyerek kurguyu takip edebildiğiniz eşsiz bir makine. Ses ve görüntüyü senkronize edemediler, ancak bunlar bir anlamda müzik videolarının öncüleriydi.

Edison Kinetoskop'u veya konuşan bir resim.

Filmler, fotoğraflarla birlikte kaydedilmiş ses eşliğinde kısa oyunlar veya müzikal gösterilerinden oluşuyordu. İşin püf noktası oyun sırasında projeksiyonla iki sistemi senkronize etmekti. Katılımcılar için, farklı makineleri birbirine bağlayan kasnakları ve kordonları içeren bu kadar karmaşık teknik zorluktu, projeksiyoncular bu kurulum ayarlamaları ile başa çıkamadılar. Deney imkan yetersizliği sonucu sessizce öldü. Bu tür filmlerden düzinelerce yapıldı ve sadece birkaçı hayatta kaldı.

Hayatta kalan nadir bir film...

Hayatta kalan bu ilk film, iletişim ve eğlence alanında bir devrimin sadece bir aşaması olarak nasıl icat edildiği ve başlangıçta sadece sese resimler ekleme düşüncesinden yola çıkılarak, çağ açan bir deney haline gelmesi oldukça önemli.

Dickson Deneysel Ses Filmi'nin asla ticari bir amaçlı piyasaya sürülme çabası olmayan, sadece özgün bir fikir denemesi ve yeniliklerin hızlı değiştiği bir çağın içinde ayrıcalıklı bir bakış atmamıza izin veren, film sektörü için oldukça yenilikçi bir deney olduğunu söylemeden geçmeyelim...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir