Görüş Bildir
Haberler
Almanya Türkiye'deki Patriotları Geri Çekiyor

Almanya Türkiye'deki Patriotları Geri Çekiyor

Ulaş
15.08.2015 - 11:58 Son Güncelleme: 15.08.2015 - 15:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

Almanya'nın NATO kapsamında Suriye rejiminden gelecek tehlikeye karşı Kahramanmaraş'ta bulunan füze savunma sistemlerini görev süresinin bitmesiyle geri çekeceği iddia edildi. 

Der Spiegel Online'nin haberine göre ABD'nin de patriotlar için aynı doğrultuda karar aldığı iddiasına yer verildi. Almanya Savunma Bakanlığı da Kahramanmaraş'ta bulunan füze savunma sistemlerinin ve 260 askerin görev süresinin bitmesiyle geri çekileceği yönündeki haberleri doğruladı.

Haberde Suriye'den bir hava saldırısı ihtimalinin ortadan kalktığı için hükümetin patriotların görev süresini uzatmama kararını meclise bildireceği bilgisine yer verildi.

Patriotlar konusu ilk olarak Suruç saldırısı sonrası gündeme gelmişti. Federal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz, iki hafta önce yaptığı açıklamada Alman Patriotlarının 2016 Ocak ayına kadar Kahramanmaraş'ta kalacağını belirtmişti. Füze savunma sistemlerinin NATO görevi için Türkiye'de olduğunu hatırlatan Gerhartz, 'Önümüzdeki Eylül ayında NATO, Patriotlarının görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağını, Türkiye'ye yönelik tehdidinin geçip geçmediğini değerlendirmek için toplanacak.' söylemişti.

Almanya Savunma Bakanlığı, NATO kapsamında Suriye rejiminden gelecek tehlikeye karşı Kahramanmaraş'ta bulunan füze savunma sistemlerinin ve 260 askerin görev süresinin bitmesiyle geri çekileceği yönündeki haberleri doğruladı.

Der Spiegel Online Suriye'den bir hava saldırısı ihtimalinin ortadan kalktığı için hükümetin patriotların görev süresini uzatmama kararını meclise bildireceğini yazmıştı. Haberde ABD'nin de patriotlar için aynı doğrultuda karar aldığı iddiasına yer verilmişti.

"Türkiye Alman askerlerini tehlikeye atıyor"

"Türkiye Alman askerlerini tehlikeye atıyor"

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir Türkiye’nin Alman askerini tehlikeye attığını iddia etti.

Die Welt gazetesine konuşan ve Türk hükümetinin IŞİD ile ciddi olarak mücadele etmediğini öne süren Özdemir, Alman hükümetinin de buna göz yumduğunu söyledi.

“El freni çekilmiş bir mücadele”

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelesini “El freni çekilmiş bir mücadele” olarak nitelendiren Özdemir, “Amerikalılar açısından belki İncirlik Üssü’nün kullanılması önemli olabilir. Ancak bunun için ödenen bedel oldukça yüksek. Şimdi IŞİD’e karşı mücadelede çok önemli olan güç olan Kürtler zayıflatılıyor” ifadelerini kullandı.

 “Mültecilerin durması isteniyorsa...”

Alman hükümeti ve batının Türkiye’ye yönelik sert ifadeler kullanmamasını da eleştiren Özdemir, “Şayet sığınmacı akınının durması isteniyorsa, Türkiye’den bir an önce her önlemi alarak IŞİD’i durdurması talep edilmelidir” dedi.

“Alman askerlerini tehlikeye atıyor”

Batı’nın ve Almanya’nın Türkiye’ye kesin ifadelerle ne istediğini belirtmesinin sadece sığınmacılar açısından gerekli olmadığını kaydeden Cem Özdemir, “Bir diğer önemli husus ise, Türkiye’nin tutumu bölgede konuşlanmış Alman askerlerinin durumunu da tehlikeye atıyor. Bu da IŞİD’e karşı aktif mücadele verenlerin hayatını tehlikeye sokuyor” dedi.

“Kürtlerle görüşen ben değildim”

Türkiye’nin şu andaki tutumunu “Kürt karşıtı” olarak nitelendiren Özdemir, “Türkiye, Almanya’da da yasaklı olan PKK ile mücadele ettiğini söylüyor” şeklindeki soruya ise, “PKK ile görüşmeleri yapan ben ya da bir başka Alman politikacı değildi. Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Hakan Fidan yürüttü. Ayrıca biz de destekledik görüşmeleri. Zira son 30 yıllık silahlı mücadelenin taraflara bir şey kazandırmadığı ortada” diye konuştu.

“PKK yeniden silaha sarıldı. Yasak bu nedenle kalkmaz'

PKK’nın Almanya’da yasaklı örgütler kapsamından çıkartılmasının şimdilik doğru olmayacağını da belirten Özdemir, nedenini, “PKK yeniden silaha sarıldı. Yasağın kalkması için zamanlama uygun değil. Ancak ilelebet de yasağın süreceği kanısında değilim. PKK’nın attığı her bomba barbarca bir tutum olduğu kadar aynı zamanda HDP’yi zayıflatırken milliyetçileri güçlendiriyor” dedi.

CHA, DW ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mori Grey

Milletvekilinin açıklamaları ilginç. İŞİD'i durdurmak sadece Türkiye'nin görevi değil. Alman askerini tehlikeye atıormuşuz çok da umrumda sanki Alman askerin... Devamını Gör

kadir kocatürk

alman ırkı 2. dünya savaşından sonra asimile edildi tıpkı japonya ve italya gibi avrupaya dahil olan ama avrupadan ayrı duran bir adadaki kraliçe tarafından ... Devamını Gör

bootstrap will

Güzel kitlediler yalnız. Ben çalışıp çalışmadığını bile merak ediyorum. Önce füze üret onu sat, sonra füze kalkanı üret onu sat, savaş çıkart ikisini birden ... Devamını Gör