Görüş Bildir
Haberler
Deniz Seki'nin Ceza Erteleme Talebine Ret

Deniz Seki'nin Ceza Erteleme Talebine Ret

adem kara
23.07.2014 - 13:47

6 yıl 3 ay hapis cezası onanan şarkıcı Deniz Seki'nin 'infazının ertelemesi talebi' Adli Tıp Kurumu'nun cezaevinde kalmasını engelleyen bir durumunun olmadığı yönündeki raporunun ardından İnfaz Savcılığı tarafından reddedildi.

Cezasının onanmasının ardından İnfaz Savcılığı Deniz Seki hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Seki bunun üzerine avukatı Naim Karakaya aracılığıyla İnfaz Savcılığı'na sağlık durumunu gerekçe göstererek infazının ertelenmesi talebinde bulundu. Deniz Seki talep dilekçesinde özel bir hastaneden alınmış raporunu da savcılığa sundu. Savcılık ise raporu Adli Tıp Kurumu'na göndererek hastalığının cezaevinde kalmasına engel teşkil edip etmeyeceğine dair rapor verilmesini istedi.

Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan rapor savcılığa ulaştı. Raporda, Seki'nin cezaevi şartlarında kalmasının sağlığı yönünden engel bir durum teşkil etmediği belirtildi. Bu rapor üzerine de İnfaz Savcılığı, Seki'nin yaptığı infazın ertelenmesi talebini reddetti.

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARINI BEKLİYOR

Bu karardan sonra Seki'nin avukatı Naim Karakaya, Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları bireysel başvurunun sonucunu bekleyeceklerini belirtti. Seki, Yargıtay'ın onama kararı sonrasında, hakkında yürütülen yargılamada başta adil yargılanma olmak üzere hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

3 YIL 6,5 AY DAHA CEZAEVİNDE YATACAK

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından Deniz Seki'nin dosyasına bakmakla görevlendirilen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi ise dosyayı İnfaz Savcılığı'na göndermişti. İnfaz Savcılığı da dosyayı inceledikten sonra, Deniz Seki hakkında cezası 3 yılın üzerinde olduğu için hakkında 30 Mayıs 2014 tarihinde 'yakalama' kararı çıkarmıştı. Yakalama kararı UYAP üzerinden Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi.

İnfaz Kanunu kapsamında Deniz Seki, aldığı hapis cezasının 3'te 2'sini cezaevinde geçirecek. 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Seki, 4 yıl 2 ay cezaevinde kalacak. Ancak daha önce 7,5 ay cezaevinde yatan Seki'nin yattığı süre de 4 yıl 2 aydan düşülecek. Buna göre Seki 3 yıl 6,5 ay daha cezaevinde yatacak. Ancak Deniz Seki, cezaevinde geçireceği sürenin son 1 yılını da denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirebilecek.

DHA

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0