Demirtaş'tan 'Ses Çıkarma Eylemi' Çağrısı

 > -

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, herkesi bulunduğu yerde ‘barış için ses çıkar’ eylemine davet etti. Demirtaş, “Her akşam saat 19:00’da İstanbul’dan Hakkari’ye herkes ses çıkarma eylemine katılmalıdır” dedi.

Selahattin Demirtaş, Mardin’de DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Cizre için yola çıkan sağlıkçılarla birlikte basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, hükümete yakın medyada çıkan haberleri anımsatarak, “Yarın bir gün barışmak isteyenler, zehirledikleri bu toplumu barışa nasıl ikna edecekler” diye sordu.

“Bu, düpedüz AKP devletinin Kürt halkına açtığı bir savaştır” diyen Demirtaş, “Tüm bu kirli politikalara karşı halkımızı her yerde her akşam saat 19:00’da ses çıkarmaya davet ediyoruz” dedi. Demirtaş’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

'Ambulansların girişine engel olmak için çatışma mizanseni oluşturuluyor'

“Dünden bu yana hem burada hem de Ankara’da arkadaşlarımızla çok sayıda girişimde bulunduk. Bu görüşmelerin neticesinde 3 ambulansın söz konusu binanın bulunduğu sokağa bakan ana caddede bekletildiği bilgisi aldık. Fakat daha önce de birçok defa ambulans ana caddede bekletilmiş ve sağlık görevlilerinin sokağa girmesine izin verilmemişti. Her girişimde bombalama ve çatışma sesi duyulmuş ve ambulansların sokağa girişine izin verilmemişti. Bu gün de aynı sahnenin tekrarlandığı şeklinde bir bilgi aldık. 3 ambulansın beklediği sırada top sesleri ve silah sesleri duyulmaya başlanıyor. Artık net olarak bilinen bir şey var, o da hükümet, Cizre’deki operasyonun yüzde 99’unun tamamlandığı, yüzde 1’lik bir bölümün kaldığını açıkladı. Sokağa çıkma yasağını kendisi de gereksiz bulmasına rağmen uzatılıyor. Ambulansların girişine de keyfi olarak engel olmak için çatışma mizanseni oluşturuluyor ve bunun üzerinden bu binada neler olup bittiğini öğrenmemek için ellerinden geleni sergileyen bir tavırla karşılaşıyoruz.

'Hükümet 60 gün sonra bir binaya ‘Güvenlik sağlayamadık diye giremiyoruz’ diyor'

Günlerdir gönüllü sağlıkçıların girişimleri ile Cizre’ye gitmek ve yaralılara ulaşmak isteyen sağlık ekipleri de bekliyorlar. 112 Acil Servisi’nin de o binaya girişine izin verilmiyor. Tam bir rezalet ile karşı karşıyayız. 60 gündür şaşalı bir şekilde operasyon yapan ve ‘Temizledik’ diyen hükümet 60 gün sonra bir binaya ‘Güvenlik sağlayamadık diye giremiyoruz’ diyor. Bizim ve sağlıkçıların güvenliğini sağlayamayacaklarını söyleyip, ‘Yaralı olup olmadığını bilmiyoruz’ diyor.

Hiç kimsenin 50 gündür sokağa çıkamadığı bir ilçede ‘O binada yaralı var mı yok mu bilmiyoruz’ diyen bir Başbakan’la karşı karşıyayız. Bunu bilmesi gereken sensin. Bunu bilmiyorsan Başbakan olarak kalmanın hiçbir yararı yok. Başbakan diyor ki ‘Orada yaralı olduğunu ispatlamadılar.’ Sanki yaralı olup olmadığını ispatlamakla biz mükellefiz. Bu nedenle ispatlayamadığımız için ambulans göndermiyorlar. Anlaşılması zor bir siyasi zihniyetle karşı karşıyayız.

Madem bir binaya 60 gündür ulaşamıyorsunuz, hiçbir bilginiz yok, yaralı ve sivil var mı bunu bilmiyorsunuz, peki günlerdir medyanız aracılığıyla neyin zaferini kutluyorsunuz. Yakıp yıktıktan, geride bu kadar cenaze bıraktıktan sonra neyi kutluyorsunuz. Bu siyasal iktidarın barışı getirmeyeceğini söyledik. Onlar yenilgi siyaseti yürütüyorlar. Atacakları bu yönde her adım daha büyük, daha ağır faturaların açığa çıkmasına yol açacak

Galatasaray Meydanı'ndaki eyleme polis müdahalesi

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu tarafından Galatasaray Meydanı'nda düzenlenen "Cizre'deki vahşeti durdurun" eylemi sırasında, polis göstericilere müdahale etti. Polis, grubu biber gazı ve tazyikli suyla dağıttı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir