Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş Atina'da Çipras ile Görüştü

Demirtaş Atina'da Çipras ile Görüştü

Onedio Medya
15.02.2016 - 17:21

Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştükten sonra açıklama yapan HDP lideri Demirtaş, 'Siz Kürt sorunu ve Suriye'deki sorunla ilgilenmezseniz mülteci sorununu çözmeniz imkânsızdır. Brüksel'dekiler burnunun ucunu görmekten acizler' dedi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Demirtaş, 'Suriye'nin tamamı IŞİD tarafından ele geçirilse ve orada bir devlet kursa herhalde Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı parlamentosundaki ofisinde yaklaşık 1 saat görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan HDP Eş Başkanı Demirtaş, Syriza ile HDP arasındaki iyi ilişkiler bulunduğunu belirtti. Demirtaş, 'Türkiye'de yaşanan gelişmeler Suriye'de giderek tırmanan savaş, tüm bunlarla bağlantılı Avrupa'ya dönük mülteci akını ve Avrupa'nın içerisinde bulunduğu genel durumla ilgili karşılıklı görüş alışverişi yaptık. İyi bir görüşme oldu diyebilirim' ifadelerini kullandı.

Suriye'deki son duruma ilişkin bir soru üzerine Demirtaş, şöyle devam etti:

'Bir defa Suriye'de yaşanan iç savaşın çözümü konusunda maalesef hem Türkiye hükümeti üzerine düşen rolü oynamadı hem de Avrupa Birliği (AB) rolünü iyi oynamadı. Suriye'de barışı ve çözümü geliştirmek kalıcı bir ateşkese doğru gitmek konusunda maalesef uluslararası toplum iyi bir sınav vermedi. Bu konuda biz HDP olarak başından beri Türkiye'nin kendi ağırlığına denk düşmeyecek şekilde Suriye'de tarafgir davrandığını mezhepçi politika izlediğini iç politikada uyguladığı mezhepçi anlayışı dış politikaya da hakim kılmaya çalıştığını ve bunun yanlış olduğunu hep söylüyorduk. Bugün artık geldiğimiz noktada bu inkar edilemez bir gerçek.'

'Yıllardır Türkiye'nin sınırında Azez ve Halep bölgesinde ara hatta hatta Kobani'de Afrin'de Telebyad'da IŞİD ve benzeri unsurlar bulunduğunda Türkiye hiç rahatsız olmuyordu' diyen Demirtaş, şunları söyledi:

'Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur'

'Bu AKP hükümetini rahatsız etmiyordu. Ne Davutoğlu ne de Erdoğan sınırlarımızda IŞİD devlet ilan ettiğinde bundan rahatsızlık duyup biz askeri olarak oraya müdahale ederiz demediler. Dolayısıyla bütün Suriye'nin tamamı IŞİD tarafından ele geçirilse ve orada bir devlet kursa herhalde Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur.'

"Dengeler ve konjonktür müdahaleye uygun değil"

"Dengeler ve konjonktür müdahaleye uygun değil"

'Kürtler Suriye'de biraz ilerliyor ve IŞİD'i temizliyor çıkarıp atıyor diye neredeyse Türkiye'yi savaşa sokacak noktaya geldiler' diyen Selahattin Demirtaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

'Bunların hepsi mezhepçi politikalar, Kürt düşmanlığı paranoyalar ve AKP'nin gizli ajandasının Türkiye toplumuna dayatılmasının acı sonuçları acı faturalarıdır. Biz eleştirel yaklaşımızı sürdürüyoruz. Asla Suriye'ye dönük hiçbir doğrudan müdahaleyi desteklemiyoruz. Tezkereye de hayır oyu kullanmıştık. Orada sadece Kürtlere dönük değil herhangi bir kesime dönük Türkiye'nin doğrudan savaşçı bir tarzda müdahil olmasını HDP olarak desteklemiyoruz. Türkiye taraf tutmadan Suriye'deki bütün grupları Şiileri, Sünnileri, Kürtleri, Türkmenleri, Arapları ve Ermenileri eşit şekilde destekleyebilmeli. Kendi aralarında barış yapabilmesi için destekçisi olmalıydı. Bu gücünü kaybetti. Kredisini olmayan, itibarı olmayan, Suriye'de etkisi olmayan bir güce dönüştü. Ortaya çıkan bütün bu mülteci krizinde de AKP hükümetinin yanlış politikalarının olduğunu düşünüyorum.'

Türkiye'nin Suriye ile savaşma ihtimalinin sorulması üzerine ise HDP Eş Başkanı, 'Hükümetimiz çok hevesli. Konjonktür ve bölge dengelerinin buna uygun olduğunu düşünmüyorum' şeklinde konuştu.

"Brüksel'dekiler burnunun ucunu görmekten acizler"

"Brüksel'dekiler burnunun ucunu görmekten acizler"
İçeriğin Devamı Aşağıda

'AB daha çok mülteci meselesi üzerinde duruyor' diyen Demirtaş, bu konuda şöyle konuştu:

'AB, mülteci meselesini iyi kavrayamıyor. Mülteci sorununun Kürt meselesi ve Suriye'de yaşanlarla doğrudan bağlantısı var. Mülteciler uzaydan gelmiyor. Canları sıkıldığı için yola çıkmış değiller. Siz Kürt sorunu veya Suriye'deki sorunla ilgilenmezseniz mülteci sorununu çözmeniz imkansızdır. Bu konuda Brüksel'dekiler burnunun ucunu görmekten acizler maalesef.'

Güneydoğu'daki operasyonlar

Güneydoğu'daki operasyonlar

Yunan gazetecinin güneydoğuda yapılan operasyonlara ilişkin bir sorusunu da cevaplandıran Demirtaş, 'Türkiye'de hükümet çatışmayı ve operasyonları büyütmekten söz ediyor. Bu da bizi geleceğe dair çok kaygılandırıyor. Her şeyi savaş ve zorla bastırarak çözeceğine inanan bir hükümetimiz var. Hiç kimse ile konuşmayı başaramıyor. Eminim aynada bile kendileri ile kavga eden öfkeye sahipler. Kendileri ile bile diyalog kuramıyorlar. Biz savaşa karşı barış politikasını savunma konusunda kararlıyız. Israrcı olmaya devam edeceğiz' yanıtını verdi.

Salih Müslim de Atina'da

Bu arada HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanısıra Suriye merkezli Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim de Atina'da bulunuyor. Syriza Genel Merkezini ziyaret eden Müslim, akşam saatlerinde Atina Gazeteciler Cemiyeti'nde Demirtaş ile birlikte düzenlenecek konferansta birer konuşma yapacaklar.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
36
9
9
8
7
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
sex onth3 beach

selooooo koyunca hopluyor mu? oğlum

Pasif Kullanıcı

Adam yerden göğe kadar haklı. Bu hukümet IŞİD sempatizanı. Tamamı ile mezhepçi politika güdüyor.

Pasif Kullanıcı

isidin varlığı bile kanıttır.çok zeki olmaya gerek yok.

dürüst

şu adama millet nasıl oy veriyor aptallığında bi sınırı var