Görüş Bildir

Dargeçit'te Çok Sayıda İnsana Ait Kemik Parçaları Bulunmuştu: Mardin Valiliği Soruşturma Başlatıldığını Açıkladı

Anasayfa > Gündem

Mardin'in Dargeçit ilçesi kırsalında, Akyol Gülbiş Mahallesi sınırlarındaki bir mağarada Cuma günü insan kemikleri bulundu. Valilik, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Mardin Valiliği'nden yapılan basın duyurusuna göre İrfan Yakut adında bir vatandaşın tarihi eser aramak amacıyla bölgede bulunan bir mağaranın içinde insan kafatası ve kemikleri bulduğu, aynı gün durumu Dargeçit Savcılığı'na ilettiği belirtildi.

Kemiklerin tarihi dönemlere ait olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu belirten Valilik açıklamasında şu bilgilere yer aldı:

Kemiklerin tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği belirtildi.

Kemiklerin tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği belirtildi.

Kemikler faili meçhul cinayet kurbanlarının olabilir

Kemikler faili meçhul cinayet kurbanlarının olabilir

Mezopotamya Haber Ajansı, İHD Mardin Şubesi başkanı Fevzi Adsız'ın mağarada yapılan keşfe katılmak istediğini ama buna izin verilmediğini iddia etti. Adsız'ın açıklamasına yer veren ajansa göre İHD, kemiklerin 90'lı yıllarda faili meçhul cinayete kurban giden ve kaybedilenlere ait olduğu düşüncesinde.

Adsız'ın işaret ettiği dava ise kamuoyunda Dargeçit JİTEM Davası olarak biliniyor. Ajans haberinde yer alan bilgiye göre, kemikleri bulan İrfan Yakut'un babası Yahya Yakut da 1993 yılında gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamış.

Dargeçit Jitem Davası nedir?

Dargeçit Jitem Davası nedir?

Dargeçit'te iki öğretmenin PKK tarafından kaçırılarak öldürüldüğü haberi üzerine 30 Ekim 1995'te yapılan operasyonlarda üçü çocuk, sekiz kişi PKK'ye yardım-yataklık ettikleri iddiasıyla gözaltına alındı.

Gözaltına alınıp Dargeçit İlçe Jandarma Karakolu'na götürülen köylülerden bir daha haber alınamadı. 2009'da ailelerin yeniden suç duyurusunda bulunması üzerine dosya yeniden açıldı ve soruşturmada yedi köylünün işkencede öldürüldüğü belirlendi.

2012-2013'te yapılan kazılarda Mehmet Emin Aslan, Seyhan Doğan, Abdurrahman Olcay ve Abdurrahman Coşkun'a; 2015'te de Seyhan Doğan ve Nedim Akyön'e at olduğu iddia edilen kemikler bulundu. Üç köylünün kemikleri ise bulunamadı.

Söz konusu kayıplar için devam eden soruşturmanın iddianamesi 19 yıl sonra tamamlandı.

Söz konusu kayıplar için devam eden soruşturmanın iddianamesi 19 yıl sonra tamamlandı.

Midyat Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Dargeçit Merkez Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Karakol Komutan Yardımcısı Haydar Topçam ve Uzman Çavuş Kerim Şahin hakkında taammüden öldürme suçundan müebbet hapis cezası isteniyor.

Davanın iddianamesinde yer alan bir bilgiye göre gözaltına alınan köylülere yapılanlara karşı çıkan Uzman Çavuş Bilal Batırır'ın da, yapılanları ihbar edeceği korkusu üzerine komutanları Hurşit İmren ve Mehmet Tire tarafından kalorifer kazanında yakılarak öldürüldüğü öne sürülüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
63
48
29
12
9
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Nur

Şehit öğretmenlere Allah rahmet eylesin. Bugün defnedilen şehitlerimizin de mekanı cennet olsun. neden şehitlerimizin haberini yapmadın onedio ? terör yanlı... Devamını Gör

Cutwood

Şehit olan 2 öğretmenin mekanı cennet olsun Allah rahmet eylesin. PKK son kişi kalana kadar daglarda curumeye devam edecek o son kişi de curuyunce bu dava bi... Devamını Gör

Melih

İskenceyi savunanlara sesleniyorum insan degilsiniz