Danimarka, Göçmenlerin Değerli Eşyalarına El Koyacak

 > -

Danimarka Parlamentosu, göçmenlerin ziynet eşyalarına el konulmasına imkan veren tartışmalı yasa tasarısını görüşüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre söz konusu tasarının onaylanması halinde, Danimarka yetkilileri, mültecilerin ülkeye getirdikleri 10 bin Danimarka Kronu'ndan (yaklaşık 1000 Euro) değerli eşya ya da nakit paralarına el koyabilecek.

Hükümet böylece göçmenlerin bakım masraflarının bir kısmının karşılanacağını söylüyor.

Evlilik yüzükleri ve manevi değeri olan ziynet eşyalar ise kapsam dışında tutuluyor.

Tasarının ağır şekilde eleştirilen bir diğer unsuru da, yasalaşması halinde, göçmenlerin ülkeye ailelerini getirebilmeleri için öngörülen sürenin bir yıldan üç yıla çıkarılması.

Tasarının ay sonunda parlamentoda oylanması bekleniyor

Tasarıyı Haziran ayında iktidara gelen göçmen politikasını sertleştirme sözü veren merkez sağdaki Venstre Partisi ile göçmen karşıtı Danimarka Halk Partisi, Liberal İttifak ve Muhafazakar Halk Partisi destekliyor.

Entegrasyon Bakanı İnger Stojberg, düzenlemeyle göçmenlerin, işsizlik ödeneğine hak kazanmak için belli bir değerin üzerindeki eşyalarını satmak zorunda kalan Danimarkalı işsizlerle aynı koşullarla karşı karşıya kalmalarının sağlandığını söyledi.

Stojberg, değerli eşyaların satışından elde edilecek gelirin barınma, sağlık ve eğitim giderlerinin bir kısmının karşılanmasında kullanılacağını savundu.

'Nazi Almanyasını andırıyor'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Kopenhag yönetimini planı nedeniyle kınamıştı.

Bazı uluslararası yorumcular da girişimi, Nazi Almanyası'nın ikinci dünya savaşı sırasında Yahudilere yönelik benzer uygulamalarını andırdığını söylüyor.

Danimarka Göç Bakanlığı ise tasarıyı savunuyor, göçmenlerin bakım masraflarını karşılamalarının normal olduğunu belirtiyor.

Başbakan Lars Lokke Rasmussen de, Danimarka'nın tarihinde, bu kadar yanlış anlaşılan bir yasa tasarısı olmadığını söyledi.

Danimarka'ya geçen yıl 21 bin kişi sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Bu yıl da başvurusu sayısının aynı düzeyde olması bekleniyor.

Aynı sayı, komşu ülke İsveç'te ise geçen yıl 163 bindi.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBirleşmiş MilletlerEvlilikİsveç
Görüş Bildir