Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dallas'ta Polise Keskin Nişancı Ateşi: 5 Can Kaybı

-
Abone ol

ABD'nin Dallas kentinde iki siyahın polis tarafından öldürülmesine tepki için düzenlenen protesto gösterilerinde 5 polis keskin nişancı ateşiyle öldürüldü. En az 3 kişi gözaltına alındı, bir saldırgan ise çatışmada öldürüldü. Obama, saldırıyı "Önceden planlanmış vahşi ve aşağılık bir eylem" olarak niteledi. 

Amerikan basını saldırganın Dallas'ta yaşayan 25 yaşındaki Micah Johnson olduğunu bildirdi. Hükümet kaynakları da 25 yaşındaki şüphelinin Afganistan’da görev yapmış yedek asker olduğunu duyurdu.

Öte yandan saldırıyı 'Black Power Political Organization' adlı bir grubun üstlendiği de iddia ediliyor...

ABD'de son 3 günde iki silahsız siyahın polis tarafından öldürülmesinin protesto edildiği gösterilerde güvenlik güçlerine keskin nişancı ateşi açıldı.

Can kaybı 5'e yükseldi

Dallas Emniyet Müdürü David Brown keskin nişancıların 11 polise ateş açtığını, dört polis memurunun öldüğünü ve yaralı polisler olduğunu söylemişti. 

İlerleyen saatlerde can kaybı 5'e yükseldi.

Dallas'taki saldırılarda bir saldırganın çatışma ve polisi vurma anı böyle görüntülendi

Saldırgan olduklarından şüphelenilen 3 kişi gözaltına alındı

Öldüğü açıklanan saldırganın, ölmeden önce polislere saldırma sebebini söylediği bildirildi. Saldırganın, 'beyazları öldürmek istediğini' söylediği açıklandı. 

Amerikan basını, saldırganın adının Micah Johnson olduğunu bildirdi. 25 yaşındaki Johnson'ın Dallas'ta yaşadığı belirtildi.

Şüpheli, Afganistan'da görev yapmış eski bir ordu mensubu

Şüpheli, Afganistan'da görev yapmış eski bir ordu mensubu
Şüpheli, Afganistan'da görev yapmış eski bir ordu mensubu

Yetkililer 25 yaşındaki şüpheli Micah Johnson’un Kasım 2013 ile Temmuz 2014 arasında Afganistan’da görev yapmış bir yedek asker olduğunu duyurdu.

Çatışma 4 saat sürdü

AP'nin haberine göre 1 saldırgan polisle çatışmayı uzun süre sürdürdü. BBC polisin silahlı şüpheliyi bir garajda sıkıştırdığını aktardı. 

4 saatlik çatışmanın ardından saldırgan öldürüldü.

Saldırıyı 'Black Power Political Organization' (Siyah Gücü Siyasi Örgütü) adlı bir grubun üstlendiği iddia edildi

Örgütün Facebook'ta yayımladığı mesajda şu ifadeler yer aldı: "#Siyahgücü! #Siyahşövalyeler! Keskin nişancı suikastçılar, beş polis memurunu indirdi! Gelecek günlerde daha fazlası suikaste uğrayacak. Suikastçılarımızın eserini beğendiniz mi? Kendi suikast tüfeğinizi alıp dünya genelinde baskıya karşı savaşan binlerce keskin nişancı arasına katılın."

'Vahşi ve aşağılık'

NATO zirvesine katılmak üzere Polonya'da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Dallas'taki saldırıyı "Önceden planlanmış vahşi ve aşağılık bir saldırı" olarak niteledi.

Obama düzenlediği basın toplantısında "Emniyet görevlileri barışçıl bir gösteride insanları korumak için görevlerini yaparken saldırıya uğradı. FBI, Dallas emniyetiyle irtibat içerisinde. Bu saldırıyla ilişkili herkes gereken cezayı alacak. Adalet yerini bulacak" diye konuştu.

Ülke genelinde bayraklar yarıya indirilecek

Başkan Obama ayrıca saldırıda hayatını kaybeden polis memurlarına saygı göstergesi olarak bayrakların 12 Temmuz'a kadar yarıya indirilmesine karar verdi.

ABD Polisi Bir Hafta İçinde İkinci Kez Bir Siyahı Vurdu - onedio.com
ABD Polisi Bir Hafta İçinde İkinci Kez Bir Siyahı Vurdu - onedio.com

Neler olmuştu?

ABD'nin Louisiana eyaletine bağlı Baton Rouge'da salı günü Alton Sterling adlı bir siyah polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Sterling'in ölümünden bir gün sonra Minnesota eyaletine bağlı St. Paul'de yine başka bir siyah Philando Castile trafik ışıklarında arabanın içindeyken polisin dışarıdan ateş etmesi sonucu öldü.

Castile ve Sterling'in polis tarafından vurularak öldürülmesini protesto edenler, Dallas'ın yanı sıra, New York, Chicago ve Washington dahil birçok eyalette gösteri düzenledi.

Reuters, Sputnik, AP, ve BBC 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir