Görüş Bildir
Haberler
Dağ Ceylanlarının Nesli Kurtuldu

Dağ Ceylanlarının Nesli Kurtuldu

ATKN
08.03.2015 - 20:07
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hatay'ın Kırıkhan ilçesine 20 kilometredeki Suriye sınırında İncirli ve Sucu mahalleleri arasında kalan yaklaşık 7 bin hektar dağlık arazide kendilerine yaşam alanı oluşturan Hatay dağ ceylanlarının sayıları her geçen yıl artıyor.

Nesli tükendiği düşünülen ancak 2008'de yapılan çalışmalarla varlığı tespit edilen Hatay dağ ceylanı popülasyonunun artması için bu tarihten sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye Tabiatını Koruma DerneğiHatay Şubesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Temsilciliği ile çeşitli çalışmalar yürüttü. Çalışmalar neticesinde 2009'da yaklaşık 150 olduğu tahmin edilen dağ ceylanlarının sayısı 2014'te 345'e yükseldi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar personelinin doğrudan gözlem yöntemi ile yaptığı envanter çalışmasında, 2012'de 235, 2013'te 295, 2014'te ise 345 dağ ceylanı sayıldı.

Kutsal kabul ediliyor

Yaşam alanının bir bölümü askeri yasak bölgede olması dolayısıyla varlığını sürdürdüğü tahmin edilen ceylanları, yöredeki köylüler de koruyor. Vatandaşlar, ceylanı kutsal kabul ediyor ve öldürmeleri halinde başlarına kötü şeyler geleceğine inanıyor.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, AA muhabirine, neslinin tükendiği sanılırken 2008'de varlığı tespit edilen Hatay dağ ceylanlarının sayısının her geçen yıl artmasına sevindiklerini söyledi.

Öğünç, ceylanların bulunduğu bölgede 2010'dan bu yana aktif koruma faaliyetleri gerçekleştirildiğini, avcılar tarafından avlanılmamasını ve bugüne kadar varlıklarını sürdürebilmelerinin en büyük nedeninin askeri yasak bölgede yer alması olduğunu kaydetti.

Ayrıca yöre halkı tarafından ceylanların kutsal kabul edildiğini anlatan Öğünç, 'Köylüler, ceylanlara zarar verdiklerinde kendilerine de zarar geleceğini düşünüyor ve bununla ilgili çeşitli hikayeler de anlatıyor. Hatay dağ ceylanlarının sayısının hızla artması sevindirici' dedi.

Perişan Mahallesi'nde oturan Bülent Gerici de dağ ceylanlarının geçmiş yıllardan bu yana yöre halkı tarafından kutsal bilindiğini söyledi.

Ceylanların çoğu zaman tarlalarının etrafında gezdiğini anlatan Gerici, bu hayvanın, kendilerine fayda getirdiğine inandıklarını ifade etti.

Köy halkından 82 yaşındaki İslim Gerici de geçmişten buyana ceylanlara yörede zarar verilmediğini belirtti.

'Ceylanlar kontrol edilerek korunuyor'

Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürü Ethem Boz da nesli tehlike altındaki hayvanları korumaya devam ettiklerine, bu kapsamda Hatay dağ ceylanları ile ilgili çeşitli faaliyetler yürüttüklerini söyledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar personelinin etkili koruma ve kontrol çalışmaları, yaşam alanının askeri yasak bölge olması, yörede yaşayanların ceylanı kutsal kabul etmesi ve bilinçlendirme çalışmaları neticesinde 2009'da yaklaşık 150 olduğu tahmin edilen dağ ceylanlarının sayısının 345'e ulaştığını ifade eden Boz, bunun sevindirici olduğunu kaydetti.

Boz, 2013'te Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün talimatları ile dağ ceylanı yaşam alanı içerisinde bulunan Beşikli Tepe mevkisine 160 dönüme Dağ Ceylanı Üretme İstasyonu tesis edildiğini aktararak, şunları kaydetti:

'İstasyonda çoğaltılacak ceylanlar, türün geçmiş yıllarda yaşadığının bilindiği ancak şu an bulunmadığı (Çukurova-Ceyhan) başka alanlara yerleştirilerek koruma altına alınmak suretiyle bu alanlarda popülasyon oluşturulacak. 2014 envanter çalışması sonrası yapılan çalışmalarda sürme ve sıkıştırma yöntemi ile 2 dağ ceylanı istasyona alınarak, üretme istasyonu faaliyetlerine başlanmıştır. Yakalama çalışmaları, üretme istasyonunda 30 ceylan oluncaya kadar devam edecek. İstasyonda hem üretim faaliyetleri yürütülmekte hem de doğal yaşam alanındaki ceylanlar sürekli kontrol edilerek korunmakta.'

Volkan Kaşik, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Therewasauser

Güzel memleketim