ÇYDD'nin Hakkari'deki Okulunun Bir Kısmı İmam Hatip Oluyor

 > -
ÇYDD'nin Hakkari'deki Okulunun Bir Kısmı  İmam Hatip Oluyor

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kurucu Genel Başkanı Türkan Saylan’ın “Elimiz üzerinde, hep de kalacak” dediği Hakkâri Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO), Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) gündeminde. 

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, ÇYDD’nin 2004 yılından bu yana her türlü altyapı desteğini verdiği ve 500 kız öğrencisini okuttuğu okulun bir kısmının Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne (İHL) dönüştürülmesi kararı alındı. 

Bakanlık kararında, okulun kullanılmayan 12 dersliğinin imam hatip lisesine dönüştürüleceği belirtilirken okulun tam kapasite eğitim öğretime devam ettiği belirtildi.

MEB Din Öğretim Genel Müdürü Nazif Yılmaz, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imzasıyla 22 Temmuz’da yayımlanan kararla, Hakkâri Kız YİBO’nun, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceği bildirildi. Kararda, “Hakkâri ili, Merkez Çağdaş Yaşam Kız Yatılı Bölge Ortaokulu’nun kullanılmayan 12 dersliğinde, yabancı dili İngilizce olan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi açılması, okulun ‘Hakkâri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ olarak adlandırılması, bu okula bağlı olarak 56 öğrenci kapasiteli Devlet Parasız ve Paralı Pansiyon uygulamasına başlanması” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Avcı imzalı kararda tüm imam hatip kararlarında olduğu gibi veli ve öğrenci talebine bağlandı. Dönüşüm kararında, “Anadolu İmam Hatip Liseleri’ne halkımızın ilgisi artmakta, mevcut okullarımızın kapasitesi vatandaşlarımızın taleplerini karşılayamamaktadır” ifadeleri kullanıldı. Oysa CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın milli eğitim yöneticilerine imam hatiplilerin sayısının 1 milyona çıkarılması talimatını verdiğini açıklamış, talimatların da Milli Eğitim tarafından hızla uygulandığı ortaya çıkmıştı.

Müdür görevden alındı, okul İHL oldu

Teşkilat yapısını değiştiren, bu kapsamda 4 yıllık görev süresini dolduran okul müdürlerini görevden alan MEB, Hakkâri Kız YİBO Müdürü Binyamin Tekin’i de görevden aldı. Müdür Tekin’in görevden alınmasının ardından Hakkâri YİBO’nun Kız İHL’ye dönüştürülmesine karar verilmesi dikkat çekti.

Sinan Tartanoğlu | Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBilal ErdoğanCumhuriyet Halk PartisiHakkariRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir