Çürümüş Sistemi Muhteşem Bir Mizahla Anlatan Şekerpare Filmini Başka Gözle İzlettirecek Detaylar

-
Abone ol

Filme zaten bayılıyordum da bu detaylar beni iyice hayran bıraktı... ❤️

1983 yılıda çekilen filmi, muhteşem bir toplum gözlemci olan Atıf Yılmaz yönetmiştir. Senarist ise bir o kadar şahane işlere imza atmış, Şener Şen'in kadim dostu Yavuz Turgul'dur.

Detaylara baktığımız zaman filmin 1900'lerin İstanbul'unu yansıttığını söylememiz mümkün.

Letafet'in işlettiği genelev olarak kullanılan ev ise Beylerbeyi'nde bulunan "Lazın Köşkü"dür. Dikkatli bakarsanız Yaprak Dökümü dahil birçok diziye de ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz bu yapının.

Filmde 80 dönemine ait çok ince göndermeler de mevcuttur. Örneğin Ziver'in Hurşit'e "Oğlum, bizim işimiz önce asayişi bozup sonra düzletmek değil mi?" cümlesi, dönemle ilgili söylenmiş başarılı bir özet gibidir.

Şener Şen bu filmde role kendini o kadar çok kaptırmıştır ki, ara ara senaryoda olmayan doğaçlamalar da yapmıştır. Örneğin Hurşit'i kovaladıktan sonra kendi kafasına silah doğrultması ve "Pühhh, şansım yok ölemedim" demesi senaryoda hiç mi hiç geçmez :)

Peyker'in gayrimeşru hamileliğinin ardından Ziver'in "Ya adam kader kurbanıysa? Ya karı zorladıysa?" cümlesi günümüzde yaşanan taciz ve tecavüz davalarındaki savunmalara, geçmişten tutulan ayna gibidir adeta.

Rüşvet, haraç, vergi konularını işleyen muazzam bir sistem eleştirisidir bu film aynı zamanda. Çarkın işleyişini ve ahlak olgusunun halkın gözünde güçlü bir kamufle aracı olduğunu gösterir.

Film temel olarak bizlere "Ahlak satanlar en büyük ahlaksızlardır" vurgusunu çok güzel örneklerle anlatır. Böyle muhteşem bir iş gerçekleştirdikleri için emeği geçen herkese binlerce kere teşekkürler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
camoranesi

çok güzel bir film defalarca izledim arada youtube de denk gelir yine izlerim, ama en buyuk pay yine oyuncularda, çok başarılılar...

birinci-tekil-birey

Muhteşem bir kara mizahtır. Her devre ışık tutar.

sertac-bigun

şu filmde Şener ustam hiç konuşmasa sırf mimik yapsa yine izlenir. Öyle bir performansı var bu filmde..

nicola-tesla

"Ahlak satanlar en büyük ahlaksızlardır"

m.-dursun

içeriği okuyanlar aklına ilk kim geldi acaba.

asivemavii__

:) "Bizim işmiz önce asayişi bozup sonra düzeltmek değil mi?" okuduğunuz yerde aklına gelmiştir zannımca

bedirhan-sayilgan

15 temmuz geliyor..

Görüş Bildir