Cumhuriyet Gazetesinden Dört Ayrılık Haberi... Çiğdem Toker 'Hoşça Kalın' Dedi

 > -

Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet Vakfı'ndaki yönetim değişikliklerinin ardından ayrılık haberleri peş peşe geldi. Ekonomi yazarı Çiğdem Toker, 'Hoşça kalın' başlıklı yazısıyla vedasını duyurdu. Melis Alphan, Hakan Kara ve Aydın Engin de gazeteden ayrıldıklarını belirttiler. 

Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyeliği için yapılan seçimlerin mahkeme tarafından iptal edilmesiyle girilen süreçte, gazete yönetimi geçtiğimiz günlerde değişmişti.

Cumhuriyet Vakfı'nın başkanlığına Alev Coşkun getirilmiş, haber koordinatörü Aykut Küçükkaya yeni genel yayın yönetmeni olmuştu.

Gazetenin yazarı ve Cumartesi eki yayın yönetmeni Zeynep Miraç ayrılığını dün sosyal medya üzerinden duyurmuştu.

Yaşanan gelişmelerin ardından Toker de gazeteden ayrılma kararı aldı.

Toker'in 'Hoşça kalın' başlığıyla kaleme aldığı son yazısının bir kısmı şu şekilde 👇

"Bugünkü yazının son oluşu -kiminizin “akıllıca” bulmayacağını bildiğim- heves ve heyecanın yerini ağır bir üzüntüye bırakmasından kaynaklanıyor. Tartışmalı bir dava süreci sonunda gerçekleşen yönetim değişikliğinin ardından “Atatürk’ün Cumhuriyet’i” başlığını taşıyan dünkü açıklamanın, her duruşmasını izlemeye çalıştığım ağır ceza yargılamasında, Cumhuriyet davası iddianamesindeki çizgi değişikliği suçlamasını hatırlatması üzüntümün nedenlerinden biri. 

O üzüntü, gitme vaktinin geldiğini haber verirken, şunu söylemek zorundayım: 

Her türlü “çizgi” ve “yayın politikası” uyuşmazlığı bir yana, olağanüstü bir dönemde gazetecilik yargılanır, kriminalize edilir, meslektaşlarımız maddi unsur içermeyen, delil niteliği taşımayan suçlamalarla aylarca tutuklu kalır, gazetenin yayın politikası suçlama konusu edilir, çocuklarına acı çektirilir, gazetecilik iktidar medyası desteğiyle itibarsızlaştırılmaya çalışılırken dahi Cumhuriyet’te gazetecilik yapıldığının, güç koşullar altında özgürlükçü, çoğulcu bir tutumun benimsenmeye çalışıldığının ve halkın haber alma hakkı için -demokratik bir ülkede söz konusu dahi edilemeyecek- riskler alındığının tanığıyım. 
Herkesin kendi vicdanıyla yaşadığı inancı ve birbirine eşit ağırlıkta iki teşekkür ile noktalıyorum..."

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Melis Alphan da gazeteden ayrıldığını duyurdu.

Alphan, 'Benim için epey kısa bir yolculuk oldu' ifadelerini kullandı.

Aydın Engin de vedasını 'Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum' yazısıyla duyurdu.

Yazarların vedası sosyal medyanın da gündeminde. Öne çıkan bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınSosyal Medya
Görüş Bildir