Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Mevzuatı Kenara Koyun' Açıklaması

 > -

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı “Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun” ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin, “Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır” dedi. Kalın PYD'nin son dakika hamleleri ile Cenevre görüşmelerine sokulmak istendiğini belirterek, PKK bağlantılı grupların temsiline karşı olduğunu söyledi ve Türkiye'nin Cenevre'de üst düzey temsil edileceğini kaydetti. Kalın ayrıca yaptığı açıklamada, ''Silahlar dursun çağrılarının doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısı olmalıdır'' dedi.

Sözcü İbrahim Kalın'ın açıklamaları şöyle:

Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi

Yazılacak yeni Anayasa Türkiye'nin 2023 hedefleri için adım olacaktır. 2023'te Türkiye'nin dünyada kendisini nasıl konumlandıracağını gösterecektir. Millete nasıl etkin hizmet vereceği noktasında büyük önem arz ediyor. Uzlaşı komisyonu çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın da bu konuda programları olacak. 

Başkanlık sistemi tartışmalarının devletle milletin ilişkisini belirleyecek konu olmasıdır. Kuvvetler ayrılığının en net şekilde ortaya koyulacağı siyasi sistemi ifade etmektedir. Bu kontrol denge mekanizmasında başkanlık sisteminde yapılmasıdır. Önümüzdeki haftalarda, aylarda tartışmalar devam edecek. Biz bu tartışmalardan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye çok yönlü olarak birçok terör örgütüyle aynı anda mücadele etmektedir. Türkiye'nin birliğine beraberliğine tehlike oluşturan PKK ile mücadele sürüyor. Müttefiklerimizin de bizim yanımızda olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Terör örgütlerinin faaliyetlerine katkı sunan çalışmalardan da uzak durulması çok önemlidir. Terörün propagandası yapılamaz. Bunlara destek vermek ifade özgürlüğü kapsamında anlatılamaz. Biz bunun Avrupa'da da olan örneklerini görüyoruz.

‘Çağrıların doğru adresi terör örgütüdür’

Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır.

Terör örgütü ile yapılan mücadele hiçbir zaman Kürtlerle yapılan bir mücadele değildir. Bunun tersini iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini, hatta onları eşitlemek anlamına gelir ki bunun hakikatlerle bir ilgisi olmadığı çok açık bir şekilde ortadadır. Terör örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi gibi gösterme gayreti olabilir, bu bir propagandadan ibarettir.

'Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz'

BM Güvenlik Konseyi'nin Cenevre'deki görüşmelerinin amacı Suriye'deki geçiş sürecinin sağlanmasıdır. Görüyoruz ki Esed rejimine suni teneffüs çabaları var. Suriye üzerinden yürütülen güç mücadelesi artık acımasız bir hal almıştır. Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde tüm etnik grupları temsil etme vardır. Biz PKK bağlantılı gruplara karşıyız. Cenevre görüşmelerinde karşı olduğumuz PKK bağlantılı grupların temsilcisidir. Türkiye'nin Suriye Kürtleriyle sorunu yoktur. Kobani saldırılarında 195 bin insan misafirimiz oldu.

Cenevre'ye katılacak olanların kimler olacağı çok daha önceden belliydi. Cenevre'ye kimlerin katılacağı konusunda yoğun diplomasi trafiği oldu. Aralık ayında katılacaklar belliydi ve PYD yoktu. PYD'nin Esed ile kirli ilişkileri var. Türkiye olarak Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz.

'PYD Lideri Salih Müslim Cenevre'deki Suriye Görüşmelerine Davet Edilmedi' - onedio.com
'PYD Lideri Salih Müslim Cenevre'deki Suriye Görüşmelerine Davet Edilmedi' - onedio.com

'Erdoğan-Zana görüşmesi uygun bir zamanda gerçekleşecek'

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Leyla Zana'nın programları uygun olduğunda görüşme gerçekleşecektir. Programlarının olduğu zamanda bu randevunun gerçekleşmesi için arkadaşlarımız çalışmaları yürütüyorlar.

'Devletin imkanlarını devlet aleyhine kullanmaya çalışanlara karşı'

Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başkanlık SistemiBeşer EsadBirleşmiş MilletlerRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerör
Görüş Bildir