Cumhurbaşkanlığı Bütçesinin 300 Milyonu Saraylara Gidecek

 > -
Abone ol

Vahdettin Köşkü

Ankara’da yapılan Ak Saray’ın ardından, İstanbul’da da Vahdettin ve Huber köşkleri Erdoğan’ın kullanımına hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı’na 2015 için ayrılan 397 milyon liralık bütçenin, 300 milyonu saraylara gidecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın 397 milyon TL’lik 2015 yılı bütçesinin 300 milyon TL’si, Ak Saray’ın yanısıra restorasyon çalışmaları süren ve yine Erdoğan’ın kullanacağı İstanbul’daki Vahdettin Köşkü ve Tarabya yerleşkesi ile Marmaris Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi’nin yenileme çalışmalarına gidecek.

Tarabya Yerleşkesi

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün Cumhurbaşkanlığı’nın 2015 yılı bütçesini sundu. Kasırga’nın Meclis’teki sunumunda kamuoyuyla yeni bir bilgi de paylaşılmış oldu. İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nün Erdoğan’ın İstanbul programlarında kullanımı için hazırlandığı biliniyordu ancak Tarabya Yerleşkesi ile Marmaris Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi’nde de yenileme çalışmalarının gündemde olduğu anlaşıldı. 

Taraf’tan Dilek Gedik’in haberine görKasırga, “Tarabya Yerleşkesi ile Marmaris Okluk Koyu Devlet Konukevi de Cumhurbaşkanlığı kurumsal ve mali yapısı içindeki yerini korumaya devam etmektedir. Bu alanlarla ilgili bazı yenileme ve düzenleme çalışması yapılması gündemdedir” dedi.

Okluk Koyu Devlet Konukevi

BİRİNCİ DERECE SİT ALANI

Marmaris Okluk Koyu Konukevi birinci derece SİT alanı olduğu için burada inşaat yasak. Cumhurbaşkanlığı’nın resmî internet sitesinde konukevine ilişkin şu bilgiler yer alıyor: “Okluk Koyu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dönemlerinde kullanılmadı. 16 dönümlük büyüleyici bir doğa dokusuna sahip Marmaris Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi, birinci derece SİT alanı olduğu için inşaat yapma olanağı bulunmamaktadır. Okluk Koyu’ndaki Devlet Konukevi, 230 metrekare alan üzerine oturan, tek katlı, dört yatak odası ve salonu bulunan bir bina ile koruma personelinin kalabileceği prefabrik yapıdan oluşmaktadır.

Konuk Evi, 17 Temmuz 1991’de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne tahsis edildi. Arazi içinde denize doğru uzanan beton bir iskele ile tek helikopter inişine uygun bir helikopter pisti bulunmaktadır.”

KILIÇDAROĞLU, SAYIŞTAY’IN SARAY RAPORUNU AÇIKLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin yeni bilgiler açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun Sayıştay raporlarına dayanarak tespit ettiği rakamlara göre, sarayın yapımındaki birim maliyetlerinin çok üzerinde müteahhitlere ödeme yapıldı.

DİLEK GEDİK | TARAF

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir