Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Enflasyon Vatandaşı İnim İnim İnletiyor' Dedi ve Ekledi: Sebep Faiz

 > -
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankalara faizlerin düşürülmesine yönelik çağrısını yineledi. Enflasyonun faizle doğru orantılı olduğunu söyleyen ve yüksek faiz eleştirisinde bulunan Erdoğan “Enflasyon milleti inim inim inletiyor. Faiz yükseldikçe enflasyon yükselecektir. Asla düşmeyecektir" dedi ve şöyle devam etti: "Faiz lobisinin üzerine gitmekte kararlıyız."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar gezisi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fotoğraf: HT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar gezisi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Habertürk'ün haberine göre faizin enflasyonla ilişkili olduğunu ve yüksek faizin enflasyonu artırdığını söyleyen Erdoğan gazetecilere ''Enflasyonla faiz arasındaki ilişki sebep netice ilişkisidir. Sebep faizdir, netice enflasyondur. Bugüne kadar bu dediğim de hep çıkmıştır. Bugün de aynı tezi savunuyorum. Faiz yükseldikçe enflasyon yükselecektir; asla düşmeyecektir.'' açıklamasında bulundu.

'Biz bunu ilgili arkadaşlara anlatamıyoruz'

Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti:

"Ama ne yazık ki biz bunu ilgili arkadaşlara anlatamıyoruz. Hepsi ‘Ben bankayım, daha yüksek kâr nasıl elde edeceğim ona bakarım’ diyor. Faizi yükselterek kendi kârını artırmanın gayreti içerisinde ama öbür tarafta enflasyon milleti, vatandaşı inim inim inletiyor. Onun umurunda değil. Şu anda maalesef bu süreç hâlâ devam ediyor.”

'Faiz lobisinin de bu faizlerin de üzerine gitmekte kararlıyız'

Önümüzdeki hafta Başbakan Binali Yıldırım, ilgili bakanlar ve bazı devlet bankaları ile bir araya geleceklerini aktaran Erdoğan, faiz lobisinin ve ve faizlerin üzerine gitmekte kararlı olduklarını söyledi. 

''Faiz lobisinin üzerine gidilmezse ne olur? Birincisi, enflasyon aşağıya çekilemez, ikincisi yatırımlar artmaz, üçüncü olarak da istihdam artmaz. Ama biz bunu halledersek, enflasyon düşecektir, yatırım artacaktır, istihdam artacaktır. Bu işi başarmamız lazım.''

Erdoğan ayrıca, Devlet Bahçeli'nin "MHP, AK Parti ile sonuna kadar birlikte mücadele etmeye kararlıdır" açıklamasını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçim barajı çağrısına yanıt verdi. Barajın düşürülmesi konusunun henüz çok erken olduğunu, istikrar için gerekli olduğunu belirten Erdoğan ''Olaya ekonomik ve mali istikrar olarak bakmamız lazım. 50 artı 1 ile siyasi istikrar geliyor. Bütün bunları göz önüne aldığımızda belki bir seçim öncesi ittifak düşünülebilir, onun üzerinde durulabilir. Bu da yetkili kurullarımızın çalışması, gerekli değerlendirmeleri yapması gereken bir iştir. Nasıl bir adım atılabileceği bilahare düşünülebilir.'' dedi.

Erdoğan 'faiz lobisi' açıklamalarını Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında da sürdürdü 📹

Erdoğan'ın Katar dönüşü yaptığı açıklamalar sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir