Çözüm Tomografi Cihazı: ABD Uçuşlarında Elektronik Cihaz Yasağı Sona Erdi

 > -

Geçtiğimiz mart ayından bu yana devam eden, ABD'nin Türkiye'den gerçekleşen uçuşlarda başlattığı kabinlerde elektronik eşya yasağı sona erdi. Yolcular 102 gün sonra bu sabah, THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan New York'a yaptığı tarifeli seferde uçağa elektronik cihazları ile bindi.

THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan New York'a yaptığı tarifeli seferiyle ABD'nin New York kentine gitmek üzere havalimanına gelen yolcular, rutin bilet işlemleri sonrasında daha önce yasak kapsamında uçaklara götüremedikleri ve buradaki görevlilere teslim ettikleri elektronik eşyalarını bu kez yanına alabildi.

Bazı yolcuların yasağın kalkmasına ilişkin bilgi sahibi olduğu, bazılarının ise durumdan haberdar olmadığı görüldü.

"Bu yasağın kalkmasıyla biraz olsun rahatladık"

Yolculardan Emre Tokmak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yanına dizüstü bilgisayarını aldığını, yasağın kaldırılma kararının çok isabetli olduğunu söyledi. Tokmak, yasağın kaldırıldığını sefere gelmeden önce bildiğini ifade ederek, "Hatta uçak biletini alırken bir gün sonraya mı alsam, ne olur ne olmaz diye düşündüm ama kaldırılacağı söylenince bugüne aldım" dedi.

Ailesiyle New York'a tatile giden Barış Can Köymen ise bilgisayarını her zaman yanında taşıdığını, yasağın kalktığı bilgisini haberlerden öğrendiğini belirtti. Köymen, bütün tatil planlarının ve kişisel bilgilerinin bilgisayarının içinde olduğunu dile getirerek, "Bu yasağın kalkmasıyla biraz olsun rahatladık. Sonuçta uzun bir yolculuğa çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD uçuşlarında uygulanan elektronik cihaz yasağının bugünden itibaren kalkacağını duyurmuştu.

'Yasağın kalktığı ilk yer Türkiye'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada yasağın kalkacağını söyleyerek, "Böylece Türk Hava Yolları ve Atatürk Havalimanı yasağın kalktığı ilk havalimanı ve havayolu olacak" ifadesini kullanmıştı.

Tomografi tabanlı bir cihaz, Atatürk Havalimanı'nda test amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştı.

Cihaz, havayolu güvenliğini artırırken yolculara da rahatlık sağlayacak. "ClearScan" markasıyla üretilen cihaz, ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi ile Avrupa Sivil Havacılık Konferansı tarafından onaylandı.

Katı, sıvı ve tabaka patlayıcıları tespit edebiliyor

En ileri teknoloji kullanılarak üretilen, katı, sıvı, tabaka patlayıcıları tespit edebilen ve ABD ile Avrupa havacılık otoriteleri tarafından onaylanan cihaz, elektronik eşyalarda veya tarama yaptığı nesnelerde herhangi bir patlayıcı bulursa otomatik olarak işaretliyor ve alarm veriyor.

Tarama yaptığı nesnelerin görüntüsünü 3 boyutlu ekrana yansıtan sistem, operatörlere dokunmatik ekranıyla görüntüyü her türlü çevirme, döndürme, yaklaştırma, belirli nesneleri sıyırma, nesnenin içindeymiş gibi inceleme imkanı sağlıyor.

Peki İngiltere de yasağı kaldıracak mı?

ABD, 21 Mart'ta sekiz ayrı ülkeden yapılan uçak seferlerinde, kabinde cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınmasını geçici olarak yasaklamıştı.

Bu ülkelerin arasında Mısır, Ürdün, Kuveyt, Fas, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri vardı.

Yasağın ardından İngiltere de benzer bir uygulamayı başlattı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi sosyal medya paylaşımında "kısa sürede kalkmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Neler yaşanmıştı 👇

ABD'nin Ardından İngiltere: Türkiye Dâhil 6 Ülkeye Uçuşlarda Elektronik Cihaz Yasağı - onedio.com
ABD'nin Ardından İngiltere: Türkiye Dâhil 6 Ülkeye Uçuşlarda Elektronik Cihaz Yasağı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir