Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuk Yaşta Okuma Alışkanlığı Edinmenin Hayatınızda Yaratacağı 13 Devrim

-

Okumanın faydalarını sayarak bitiremeyiz ama bu alışkanlığı edinmek, edindirmek öyle sandığımız kadar kolay değil. Hele ki çocuk yaşta kitapların dünyasına dalmak internetin hüküm sürdüğü 21. yüzyılda çok zor.

Biz de bu alışkanlığı olabilecek en erken yaşta, çocukluk çağında kazanmanın ve kazandırmanın önemini anlamak için birkaç bilgi verelim dedik.

1. Edebiyat konusunda temelleri zayıf olan çocukların edebiyat tutkunu çocuklara kıyasla eğitimde başarılı olma ihtimalleri hayli düşük.

Arada neredeyse 3-4 katlık bir başarı farkı var. Edebiyatı gereksiz görüp çocuklarını sadece ders çalışmaya yönlendiren ebeveynlere duyurulur.

2. Günde saatlerce değil, sadece 15 dakika kitap okumak bile yılda 1 milyona yakın kelime okumayı sağlıyor.

Çocukların kelime hazinesini geliştirmek için sadece 15 dakikanın bile nasıl etkili olacağını bir düşünelim.

3. Düzenli olarak kitap okuyan bir çocuk, okumayan çocuğa kıyasla her konuda en az 1 yıl daha ileride.

4. Bir çocuğun kitap okuması için ailenin de okuması şart. Aile ortamında ortak okuma yapıldığında çocuğun IQ'sunda belirgin bir yükseliş görülüyor.

Siz televizyonda en sevdiğiniz diziyi izlerken çocuğunuzun kitap okumasını beklemek çok mantıklı değil yani.

5. Heveslerle bezenmiş bir okuma alışkanlığı hayal kurma becerimizi artırıyor, böylece gelecekte kurulacak hayata dair fikirler, bu hayat için yapılacak çalışmalar da artıyor.

Ne isteyeceğimizi biliyoruz yani...

6. Okuma alışkanlığına sahip çocuklarda topluluk önünde konuşma ve etkili diyalog kurabilme yetenekleri hayli yüksek.

Yani çocuğunuzu izole bir biçimde kitap okumaya sevk ettiğinizi düşünüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz, onu gelecek hayatında daha sosyal biri haline getiriyorsunuz.

7. Beceri sahibi olmak ve en önemlisi bir konuda uzmanlaşabilmek çocuk yaşta okuma alışkanlığıyla doğrudan ilişkili.

Yani okudukça problem çözme, farklı ilgi alanlarına sahip olma yeteneğimiz artıyor.

8. Çok okuyan bireylerin özgüveninin daha yüksek olduğundan bahsetmemize gerek bile yok.

9. Son yıllarda en çok şikayet edilenlerden, hafızamızın kuvvetsiz oluşu da kitap okumamayla ilgili.

Düzenli kitap okuyan çocukların hafızası okumayanlara kıyasla çok daha kuvvetli.

10. Sadece geleceğe yönelik becerilerden de bahsetmiyoruz, okuma alışkanlığına sahip çocuklar okulda da yüksek notlara sahip oluyor.

11. ABD'de Mili Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan araştırmaya göre okuma alışkanlığı olan çocuklar profesyonel hayatlarında da iyi seçimler yapıyor.

Çok okuyan çocukların sahip olduğu meslekler diğerlerine kıyasla daha çok gelir sunuyor. Somutlaştıralım, haftada 800 dolardan fazla kazanma ihtimali, okuyan çocuklarda 2 yahut 3 kat daha fazla.

12. Bizde 'yazılı' olarak geçen sınavlarda en başarılı öğrenciler ABD'de yapılan araştırmalar göre günde en az 3000 kelime okuyan çocuklar arasından çıkıyor.

13. Daha detaylı bakalım, ilköğretim ve lise seviyesinde başarı seviyesi azaldığında okuma oranının da azaldığı görülmüş.

Başarısız notlar alan öğrencilerin günlük okuduğu kelime sayısı ortalama 20.

Yani belki sizin çocukken bir okuma alışkanlığınız olmadı fakat şimdi bu alışkanlığı oluşturmak ve bir sonraki parlak nesillere örnek olmak bizim görevimiz. Okuyalım!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebardakci

20 yaşından sonra okusak fayda eder mi editor bey

archive

Okumanın yaşı yoktur syn Bardakçi. Sen yeter ki oku.

ebardakci

<3.

Görüş Bildir