Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Yaş Nedir?

-
Abone ol

Her çiftin aklındaki soru: Kaç yaşında anne/baba olmalıyım? Karar vermenizde etkili olabilecek durumları sizler için araştırdık.

Not: En doğru bilgi için uzmana danışın.

Her insanın beyninde doğuştan gelen bir mekanizma var ve büyüme, uyku ve üreme gibi fizyolojik süreçleri düzenliyor.

2011 yılında yapılan bir çalışma, kadınların ve erkeklerin bebek sahibi olmak için dürtüsel, içgüdüsel olarak istek yaşayabileceklerini gösterdi. Yani insanlar içgüdüsel olarak çocuk sahibi olmak istiyor..

Ancak artık çoğu çift, genç yaşta çocuk sahibi olmayı düşünmüyor.

Bunun nedeni maddi sıkıntılar ve kadınların da iş hayatına girmesiyle birlikte hem babanın hem de annenin almaları gereken sorumlulukları erteleme isteği olarak görülüyor.

İş görüşmelerinde kadınlara "Çocuk düşünüyor musunuz?" soruları yöneltiliyor ve çalışmaya bir engel olarak görüldüğü çoğu zaman kapalı, bazense açık açık izah ediliyor.

Hal böyle olunca geçimini zaten zar zor sağlayan çiftler çocuk yapma planını ertelemek durumunda kalabiliyor.

Hatta Apple, Facebook ve Google gibi birçok büyük şirket artık sağlık paketlerinin bir parçası olarak çalışanlara yumurta dondurma hizmeti sunuyor.

Bu hizmet iyi mi, kötü mü siz karar verin.

Peki çocuk sahibi olmak için en uygun yaş aralığı nedir?

Öncelikle yaş ilerledikçe doğurganlık şansının azaldığı bir gerçek.

Yaş vücudu etkilediği gibi yumurtaları da etkilemektedir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'nin raporlarına göre, 30 yaşındaki bir kadının her ay gebe kalma şansı yüzde 20'dir, 40 yaşında bir kadın için ise yüzde 5. Genetik sorunlarla birlikte küçülen bir yumurtalık rezervi sıklıkla bir kadının hamile kalmasını engelleyebilir. Erkeklerde de 40 yaşından sonra üreme yetisi oldukça azalıyor.

Ancak bu durum kişiden kişiye göre yaştan bağımsız olarak değişkenlik gösterebiliyor.

67 yaşında baba olan Müzisyen Billy Joel ve daha birçok kişi gibi...

Alkol ve sigara alımını bırakmak ve herhangi bir madde bağımlılığı varsa tedavi olduktan sonra çocuk sahibi olmayı düşünmek gerekiyor.

Araştırmalara göre annelerin hamile kalmadan 3 ay önce kesinlikle bırakması gerekirken sigara içen babaların da bebeklerinin DNA'sında bozulmalar oluyor.

Hamilelikten önce beslenmeye de dikkat!

Hamile kalmadan 3 ay önce beslenme düzeni oluşturulmalı ve gerekli destek maddeler alınmalı. Bu, bebeğin vücut sağlığı için elzem bir durum.

Tabii çocuk sahibi olmanın getirdiği birçok sorumluluk var. Bunlardan belki de en önemlisi ona göstermeniz gereken ilgi ve sevgi.

Zaten yüksek düzeyde olan sorumluluk üzerine sorumluluk demek bu.

Hal böyle olunca çocuk sahibi olmak için en iyi yaş aslında onunla daha doğmadan öncesinde ilgilenmeye başlayabileceğiniz yaş oluyor.

Doğmadan önce gerekli sorumluluklar yerine getirilip doğduktan sonra işten arta kalan zamanda gitmek istediğiniz sinema veya diğer etkinlik planları yerine tüm enerjinizi asla sıkılmadan ve yorulmadan ona harcamanız gerekiyor.

Masraflarını karşılayabilecek maddi durumun da yerinde olması eğitim ve diğer giderlerin çokça zamlandığı şu dönem için önemli.

Servis, kitap, bez, mama gibi giderler insanın belini bükebiliyor.

Türkiye şartlarını düşünecek olursak iş hayatının düzene girip yeterli maddiyatın sağlanabildiği 35-40'lı yaşlar ebeveyn olmak için ideal olabilir ama her aile için böyledir denilemez tabii.

Bu yaşlarda işiniz ve maddiyatınız düzene girdiği için onunla daha çok ilgilenebilir, masraflarını daha rahat karşılayabilirsiniz. (Tabii ki herkes için geçerli bir yaş söylenemez.)

Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız çevre baskısını bir kenara bırakın ve tüm durumları göz önüne alıp eşinizle konuşarak hazır olup olmadığınıza karar verin.

Çocuk sahibi olmanın hem psikolojik hem manevi hem de maddi açıdan çok büyük sorumluluklar getirdiğini unutmayın.

Çünkü onlar daha dünyaya gelmeden bile ailenin her şeyi oluyorlar.

Çevre ve besinler de dahil olmak üzere artık hiçbir şey eskisi gibi değil, çok daha fazla özen istiyor çocuk büyütmek. Ona her şeyi doğru şekilde verebileceğinizden emin olmanız iyi bir evlat yetiştimenizin temelini oluşturuyor. Tabii çok fazla üzerine düşmek de doğru değil, bunun sınırını belirlemek; gerekirse bir uzmandan yardım almak gerekiyor.

Kaynak: 1, 2, 3

İlgili içerikler:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canbaz67

19 aylık bir oğlum var ama, tek söyleyebileceğim şey. Öyle kolay kolay alınmaması gereken bir karar, çocuk sahibi olmak.

arsenic

Çocuk pişmanlıktır.

user.

Eşim ve ben aynı yaştayız. 30 yaşında ebeveyn olduk. Şu an 10 aylık bir kızımız var. Daha düşünmüyoruz. Sebebi tamamen kızımıza kaliteli bir hayat sunmak. 2 - 3 olunca hayat şartları daha çok zorlanıyor. Durum hem sağlık hemde maddi ve manevi olarak müsait ise en fazla 2 veya 3 çocuk bence yeterlidir.

aysn_aysn

Çocuk sahibi olmaktaki en büyük korkum ona yetişememek.Enerjim şimdiden bitik bir de bebek eklenirse galiba ben yok olurum:)

vemrv

Bebek bakımı görece olarak daha kolay (uykusuz her geceyi saymazsak), büyüdüklerinde bombalar geliyor :))

aysn_aysn

Bebekler ve çocuklar gerçekten ilginçler:) Ne yapacaklarını asla kestiremiyorsun.

kspgulcan

Özellikle son cümleler kamu spotu olarak tvlerde yayınlanmalı bence, insanlar genç yaşta ebeveyn olunca ellerine bişey geçtiğini sanıyor tabi o an ki seviç mutluluk bi zamandan sonra maddi geçimsizlik sorumluluktan doayı evliliği de etkiliyor bence kadının en az 25 adamında en az 30 olması e tabi maddi durumda önemli bi unsur şu unutulmamalı ki gelecek çocugun kaderi tamamen sizin elinizde zor şartlar altında bile olsa çok çocuk getirip onu yetiştirmeyi eğitimini bile karşılayamayan aile yüzünden o çocuk kim bilir ne hallere ne kötü alışkanlıklara düşüyor bunlarda o çevreyi de etkileyen faktörlerdendir

Görüş Bildir