Görüş Bildir
Haberler
Çocuk Gelinlere Dikkat Çeken Proje: ‘Kurban Olamam’

Çocuk Gelinlere Dikkat Çeken Proje: ‘Kurban Olamam’

ATKN
05.05.2015 - 11:29 Son Güncelleme: 05.05.2015 - 13:32
İçeriğin Devamı Aşağıda

Marmara Üniversitesi öğrencileri, çocuk gelinlere dikkat çekmek için 'Kurban olamam' isimli bir proje başlattı.

'Kurban Etmiyoruz!'

'Kurban Etmiyoruz!'

Kız çocuklarının kendilerini koruyamayacak kadar küçük yaşta evlendirilmesi ve en temel haklarından biri olan eğitim hakkının elinden alınarak erken yaşta evlendirilmeleri, Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’deki ”çocuk gelin” sayısı 181 bini çoktan aşmış durumda. Bununla birlikte 18 yaşından küçük olan kızının evlenebilmesi için mahkemeye başvuran ailelerin sayısı bir önceki yıla oranla % 94,2 yükseldi.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğrencileri, Türkiye’de çocuk yaşta gelin edilen kızların durumuna dikkat çekmek, onların adeta bir kurbanlık mal alır gibi pazarlık konusu edilmelerini önlemek ve bu durumla ilgili farkındalık yaratmak için “Kurban Olamam” isimli sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Daha ne kadar seyirci kalacağız?

Daha ne kadar seyirci kalacağız?
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Sizden uzak diye, görmüyorsunuz diye ya da duymuyorsunuz diye bu gerçeği göz ardı edemeyiz! Nüfusun neredeyse yarısını oluşturan kız çocuklarının ve kadınların eğitim hakkından yoksun bırakılmasına, ülkemizin gelişip kalkınmasına ve demokratikleşmekten geri kalmasına, Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun kural ve yasalarının çiğnenmesine daha ne kadar seyirci kalacağız?

Bilinmesi gerekir ki, 18 yaşına kadar her insan çocuktur, korumak ve desteklemek gerekir. Çocuklarımızı bu oyuna kurban etmiyoruz, çocuk gelinler dramına seyirci kalmıyoruz.'

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans Programı Öğrencileri

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0