Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuk Evliliklerine İzin Veren Maddenin İptali İçin Son Söz AYM'de

 > 
71PAYLAŞIM

Gündem Çocuk Derneği, Türk Medeni Kanunu’nun çocuk evliliklere izin veren maddesinin iptali için açılan davada, Ankara 10. Aile Mahkemesi’nin ilgili 124. maddenin iptali yönündeki isteği yerinde bularak Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiğini duyurdu.

Bianet'te yer alan habere göre çocuk evliliklerinin Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile 5, 10, 17 ve 41’inci maddeleri kapsamında anayasaya aykırı olduğunu söyleyerek, Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) çocuk evliliğine izin veren 124. maddesinin iptali için açılan davada mahkeme, ilgili maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderdi.

Gündem Çocuk Derneği’nden verilen bilgiye göre, bugün görülen davanın ikinci duruşmasında Ankara 10. Aile Mahkemesi Başkanı "Biz de çocuk evliliklerinin anayasaya aykırı olduğunu düşünüyoruz” diyerek TMK’nın 124. maddesini AYM’ye gönderme talebini gerçekleştirdi.

'Verilen karar çocuk hakları açısından bir kazanım!'

Gündem Çocuk Derneği üyeleri, karar sonrası adliye önünde açıklama yaptı

Dernek, verilen kararın çocuk hakları açısından bir kazanım olduğunu vurguladı ve AYM’nin vereceği kararın da bu kazanımı güçlendirici nitelikte olacağı yönünde beklentisini dile getirdi.

Gündem Çocuk Derneği'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, "Verilen karar çocuk hakları açısından bir kazanım! Anayasa Mahkemesini’nin vereceği kararın da bu kazanımı güçlendirici olacağını düşünüyor; destek olan, dayanışmasını belirten tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz" denildi.

Türk Medeni Kanunu 124. maddesi ne diyor?

"Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir."

Bianet ve Gündem Çocuk Derneği

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir