Çocuğunuzun Sebze Yememesinden Şikayetçiyseniz Ona Sebze Yemeklerini Sevdirmenin Bazı Yolları Var!

251PAYLAŞIM

Çocukların çoğu sebze yemeklerini sevmez ve yememek için büyük bir direniş gösterirler. Bu konuda yapmanız gereken onlara yemeleri konusunda baskı uygulamak yerine fark ettirmeden küçük oyunlar oynamak.

1. Sebzeleri tereyağıyla pişirin.

Genç diller özellikle acıya duyarlıdır ve çocuklar içgüdüsel olarak acı gıdalardan uzaklaşmak isterler. Bu yüzden sebzelerin içinde bulunan maddeler sebzenin tadını acılaştırır ve çocuklarda bu tad daha belirgindir. Bu acı tadı azaltmak için yemekleri tereyağında pişirmeyi deneyin.

2. Yemekten önce ikram olarak sebze sunun ve seçmesini sağlayın.

Çocuklarınızı aç bırakamadığınızı biliyoruz ancak bir sürü sebze (havuç, kereviz, salatalık ve kırmızı biber) sunmak için gerçekten açlıktan ölene kadar bekleyerek hile yapılabilir. Bir doktor tavsiyesi: Okuldan ilk geldiğinde ona başka yiyecekler göstermek yerine birkaç çeşit sebze ikram edin.

3. Çocuklarınızı ürünlerin doğal haliyle tanıştırın.

Yerli ürünler çocuklarınızın damak tadına daha uygun gelecektir. Bunun yanında çocuklar kendi kararlarını kendileri verip ailelerine karşı güçlü olabilmeyi severler. Onlarla birlikte imkanınz varsa tarlaya, bahçeye giderek çocukların yiyecekleri dalından koparmasını veya pazara giderek sebzeleri kendisinin seçmesini sağlayın.

4. Sebzeleri dipsos halinde sunun.

Araştırmalar çocuklar yiyecekleri bir şeylere batırarak yemenin daha eğlenceli olduğunu göstermekte. Sebzeli dipsoslar yapıp yemelerini sağlayabilirsiniz.

5. Sebze yiyen çocukları örnek edinmelerini sağlayın.

Çocukların sebze tükettiği bir aileye misafir olun. Çocuğunuz diğer akranlarının severek sebze yediğini gördüğünde bu yiyeceklere daha çok ısınacaktır.

6. Sebze yemeye özendiren programlar izletin.

Seyrettikleri şeyler çocukları tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkileyebilir. İçeriğinde sebzelerin tanıtıldığı ve bahsinin geçtiği çizgi filmler izletin.

7. Onlara seçme şansı tanıyın.

Çocukların önlerine yiyebilecekleri farklı renklerde seçenekler koyun. Seçmek zorunda kaldıklarında daha fazlasını yemek isteyebiliyorlar.

8. Önlerinde sebze tüketin.

Çocuklarınızın önünde mutlaka sebze tüketin. Sizi örnek almalarını sağlayın.

9. Ana yemek yerine meze, salata şeklinde sunun.

Ana yemeğinin yanında meze olarak sofrada bulundurun. Önündeki tabakta bulunandan çok daha fazla dikkatini çekecektir.

10. Çocuklarınızın üzerinde aşırı baskı kurmayın.

Çocukların üzerindeki fazla baskı onları inatçılığa itebiliyor. Bu yüzden onlara fark ettirmeden gün içerisinde yedikleri atıştırmalıkları azaltmaya çalışın ve baskı yapmadan istedikleri sebzeyi seçip yiyebileceği bir ortam hazırlayın. Böylece sebze yemekleri daha çekici gelecektir.

11. Sebze yemeklerini çocuklarınızla birlikte yapın.

Gizli silahlarınızdan biri de çocuklarınızı mutfağa sokmak olsun. Araştırmalar, sebze gibi gıdaların hazırlanmasına katılan çocukların bu gıdalara karşı daha olumlu tutum ve tercihler geliştirdiğini gösteriyor.

12. Sebzeleri püre halinde sunun

American Journal of Clinical Nutrition'da yapılan bir araştırma, 3-5 yaş arasındaki çocukların püre halindeki sebze tüketiminin normal şekildeki tüketimine göre neredeyse iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

13. Özel günler belirleyin.

Evinizde belirli günler belirleyin. Örneğin iki haftada bir cuma günü Osmanlı yemekleri, bir günü de İtalyan yemekleri günü olsun ve içinde sebze olan yemekleri pişirip o günü özel hale getirin. Bu tarz özel günler çocukların dikkatini çekecektir.

14. Vazgeçmeyin. Farklı tariflere katarak deneyin.

Onlar bir sebzeyi kabul edene kadar farklı şekillerde yemelerini sağlayın. Her seferinde başka bir ürünle karıştırarak ya da biçimini değiştirerek küçük oyunlar oynayın.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir