Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuğa Cinsel İstismar Davasında Aileler Şikâyeti Geri Çekti Ama Avukatlar Vazgeçmedi

 > 
289PAYLAŞIM

Antalya'da yaşları 10 ile 14 arasındaki 4 çocuğa cinsel tacizden yargılanıp, bıçakla tehdit ve hürriyetinden yoksun bırakmaktan toplam '4 yıl 7 ay' hapse mahkum olan 48 yaşındaki saldırgan ailelerin şikayeti geri çekmesi üzerine tahliye edildi. Mağdur çocukların avukatları, ailelerin çevre baskısından dolayı şikayetten vazgeçtiğini söyledi ve davayı sonuna kadar takip edeceklerini vurguladı: "Her ne kadar aileleri şikayetten vazgeçse de biz mağdur çocukların haklarını korumaya devam edeceğiz. Verilen karara da itiraz edeceğiz."

Geçen mayıs ayında Aksu ilçesinde 14 yaşındaki İ.K., 12 yaşındaki H.İ., 10 yaşındaki A.İ. ile aynı yaştaki Y.O.'nun yanına gelen Ramazan Ç., para karşılığı cinsel ilişki teklif ettiği, çocuklardan birini ormanlık alana götürüp cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla şikayet üzerine gözaltına alındı.

Sonrasında tutuklanan Ramazan Ç. hakkında çocuğun cinsel istismarına teşebbüs, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak ve silahla tehdit suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6'ncı duruşmasına, Ramazan Ç. ve avukatı Hüsnü Yılmaz Okutucu ile mağdur çocukların avukatları Hümeyra Duygu Çetin, Denizhan Berkmen, Hilal Cingöz, Hülya Balban ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan avukat Şule Uçar hazır bulundu. 

DHA, Antalya muhabiri Mustafa Kozak'ın haberine göre, mağdur çocuklar ve ailelerinden duruşmaya katılan olmadı.

Şikayete bağlı taciz suçlaması düştü, adli kontrolle tahliye...

Mahkeme, çocuğun cinsel istismarı suçundan 4 kez cezalandırılması istenen sanığın mağdurlara cinsel amaçla dokunmadığı, eylemin cinsel ilişki teklifi ve cinsel organını gösterme boyutunda kaldığı, mağdurları zorlamadığı anlaşıldığından eylemin bu haliyle cinsel taciz kapsamında kaldığına karar verdi. 

Taciz suçunun kovuşturmasının ise şikayete bağlı olduğu, mağdurların kanuni temsilcilerinin sanık hakkındaki şikayetlerinden vazgeçtikleri gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar veren mahkeme, mağdur Y.O.'yu ormanlık alana götürerek cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kıldığı için Ramazan Ç.'yi 2 yıl 6 ay hapse mahkum etti. 

Ramazan Ç.'yi 3 çocuğu bıçakla tehdit etmekten de 2 yıl 1 ay hapse mahkum eden mahkeme, hükümle birlikte adli kontrolle tahliye etti.

'Bu tarz davalarda caydırıcı kararların çıkmaması, diğer cezalara da yansıyacak ve toplumu olumsuz etkileyecektir'

Mağdur çocukların avukatlarından Hilal Cingöz, ailelerin çevre baskısından dolayı şikayetten vazgeçtiğini söylüyor. Davayı sonuna kadar takip ettiklerini aktaran Cingöz, “Her ne kadar aileleri şikayetten vazgeçse de biz mağdur çocukların haklarını korumaya devam edeceğiz. Verilen karara da itiraz edeceğiz. Bu tür olaylara karşı bütün halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Kararın bozulmasını, sanığın cinsel istismar suçundan da ceza alması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü olay ortada" diye konuştu.

Yine mağdur çocukların avukatlarından Hülya Balban ise karara üzüldüklerini söylüyor ve şöyle devam ediyor: 

Biz sanığın cinsel istismara teşebbüsten ceza verilmesini düşünürken maalesef mahkeme heyeti cinsel taciz ve tehditten cezalandırma yoluna gidip tahliye kararı verdi. Yani suç sabit olmasına rağmen, kanaatimize göre sanığın ailesi çocukların aileleriyle görüşerek, şikayetten vazgeçmelerini sağladı. Belki karşılığında para verdiler. Bu bir emsal dava teşkil edecek diye düşünüyoruz. Çünkü bu tarz davalarda caydırıcı kararların çıkmaması, diğer cezalara da yansıyacak ve toplumu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kararı temyiz ediyoruz. Bakanlık avukatı da kararı temyiz edecektir." 

Avukat Hümeyra Duygu Çetin de ailelerin baskı sonucu şikayetlerinden vazgeçtiğini düşünüyor: 

"Bu durumda bizim de katılım talebimiz reddedildi. Her ne kadar katılma taleplerimiz reddedilmiş olsa da biz yine çocukların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Kararı temyiz edeceğiz. Müvekkilim 12 yaşında bir erkek çocuğu. Baskılardan dolayı ifadesini değiştirdi. Ama inanıyorum ki hak yerini bulacaktır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir