Cinsiyet Kalıplarını Fırça Darbeleriyle Yıkmaya Geliyorlar: Arda Bektaş ve Tayfası!

7.9bPAYLAŞIM

Yurt dışında erkek makyaj youtuber'ları, Jeffree Star gibi kozmetik markasına dönüşecek kadar rağbet görürken; ülkemizde erkek makyaj vlogger'ı neredeyse yok denecek kadar az. 

Şimdi sizi Türkiye'nin ilk erkek makyaj youtuber'ı Arda Bektaş ve ekibiyle tanıştıracağız. 💅🏻

Ondan ilk kez sosyal medya üzerinden haberdar olduk, gerçekten de cinsiyet rollerini yıkmaya gelmişti.

Kendin olabilmenin, hele hele adeta kutsallaştırılan "erkekliğe" karşı bir hakaret olarak görülen makyaj, süs gibi "feminen" işlerin içine girmenin, hem de homofobinin gırla gittiği bir ülkede nasıl bir cesaret gerektirdiğini zaten biliyorsunuz...

Arda henüz 18 yaşında ve Türkiye'nin ilk erkek makyaj vlogger'ı... Bu işe başlama sebebi de hem biraz "eğlencesine", hem de biraz politik!

Makyaj yapmayı çok sevdiğini ve bu yüzden de sürekli erkek makyaj youtuber'larını izlediğini söyleyen Arda, Türkiye'de hiç erkek makyaj vlogger'ı olmadığını fark edince bir ilk olmaya karar verdi. Bir hobi olarak başlayan bu işin diğer kısmında ise, zorbalığa ve ayrımcılığa maruz kalan gençlere sosyal medya üzerinden destek olmak ve cesaret vermek vardı.

Arda'nın kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Videolarına "Eski Sevgilimin Cenazesine Gidiyorum Makyajı" gibi yaratıcı, eğlenceli başlıklarla ve içeriklerle verdiği için de kısa sürede iyi bir takipçi kitlesi oluşturdu.

Hangimiz eski sevgilimizin cenazesine makyajsız gideriz ki zaten?!

Elbette böylesine cüretkar bir işin ucunda "online linç" olmasa olmazdı!

Sosyal medya üzerinden görünürlük sağlamasıyla gelen "erkek adam makyaj yapmaz, erkek dediğin şöyle olur, böyle olur" tarzı söylemlerle pek çok homofobik ve cinsiyetçi insan, genç Youtuber'a tepki gösterdiler.

Lakin açıkçası bu linçler ve olumsuz tepkiler onu sosyal medyadan uzaklaştırmak bir yana dursun, daha fazla içerik ve video üretmesine motivasyon oldu!

Zira toplumun dayattığı cinsiyet kalıplarına girmemiş, girememiş bir genç için ne homofobik söylemler, ne de "erkek dediğin"ciler yeni değil!

Arda'nın ayrıca şahane de bir ekibi var; bir diğer vlogger olan Madır Öktiş ile de "linççilere hitaben" eğlenceli videolar hazırlıyorlar.

"Sen diken sal üstüme üstüme, bende deste deste gül" misali! :)

Madır Öktiş de sosyal medyada zorbalığa maruz kalmıştı; bunun üzerine Arda ile beraber "linç makyajı" videosu hazırladılar.

En iyi mücadele yöntemi her şeye rağmen var olmak ve gülmektir, gerçekten de! Bunu kanıtlarcasına, bu gençler dışlanan, horlanan her lgbti genç adına adeta, homofobiklerle dalga geçiyor, sözlerin ve nefretin onları incitemeyeceğini gösteriyorlar. Cesaret ve güç veriyorlar; heteroları da kendilerine hayran bırakıyorlar.

Aynı zamanda sıkı aktivistler olan bu gençler, videolarda sadece goygoy değil, homofobi ve transfobi üzerine ciddi paylaşımlarda da bulunuyorlar.

Mizahın nasıl ince bir zeka gerektirdiğini gösteren, zehir gibi gençler bunlar.

Arda sadece lgbti hakları üzerine değil, kadın hakları üzerine de sıkça sesini çıkarıyor; videolar çekiyor, düşüncelerini paylaşıyor.

Onun en büyük destekçisi de büyükannesi!

Biz Arda'yı çok sevdik; cesaretinden ve emeğinden ötürü kutluyoruz.

Daha çok videolarını görmek istiyoruz.

Nefret söylemlerine hazırlananlar için ise cevabımız çoktan hazır!

Sevgiyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
spacewhore

MerkürCan dururken...

sublibilal

Kadınların makyaj yapmasına alıştığımız için; makyaj yapan erkek görünce garipsememiz elbette normaldir. Halbuki sinema, televizyon, fotoğraf gibi alanlarda; kadınlar kadar erkekler de bakım görüyor ve teknik anlamda yapılması gerektiği için belli bir noktada mecburi oluyor. (Kadınların makyaj yapması ne kadar gereklidir, neden gerekli hale getirildi; bu da ayrı bir tartışma konusu.) Benim bu konudaki eleştirim; modayla, makyajla, vb. konularla ilgilenen erkeklerin jest, mimik, tavır farklılıkları yönünde... Neden normal bir erkekte olduğu gibi değil de "enteresan" bir konuşma şekli ortaya çıkıyor? Kadınsı bir hava verilmeye mi çalışılıyor? -ki kadınlar öyle konuşmuyor.- Bu tür insanlar sebebiyle "moda", "kişisel bakım", "sanatsal yaklaşım" gibi konulara yaklaşamaz duruma geliyoruz. Çünkü hemen hakaretlere, lakap takmalara maruz kalabiliyoruz... Halbuki cinsiyet farketmeksizin; bakımlı her insan +1 puan kazançlıdır.

lahmacun-seven-turkis-darvin

Gayet güzel bir içerik . Sevdim <3.

alienca

takdir ediyorum kapayın çenenizi asalak yaratıklar

yasemin.ozkan.714

Erkeklerin makyaj yapması yeni bir şey değil televizyona çıkan erkekler zaten az da olsa makyaj yapıyorlardı bu belirgin yapmış sadece yine sadece televizyona çıkanlar değil sivilcesi çok olan erkeklerde fondöten vs kullanabiliyorlar ama benim sevmediğim nokta şu toplumun dayattığı cinsiyet kalıbı yok bu cinsiyete ait özellikler yaratılışımızdan gelen şeyler sen kadın/ erkek olarak dünyaya geldiğin halde buna sonradan suni bir müdahalede bulunup bunu değiştirmeye çalışıyorsan sen doğanın işlenişini bozmuş oluyorsun kadın kadınsı davranmayacaksa erkek erkeksi davranmayacaksa kadın ya da erkek olmanın ne anlamı var.

Görüş Bildir